Od danas podela Dina kartica građanima

Svi građani koji imaju tekući račun u nekoj od banaka od danas će imati pravo na besplatnu Dina karticu.
Od danas podela Dina kartica građanima
Foto: Pixabay
Banke, međutim, nemaju obavezu da izdaju Dinu klijentima sve dok im ne istekne postojeća kartica koju su dobili od tih banaka. To predviđa novi Zakon o međubankarskim naknadama koji je parlament usvojio u junu, a čija primena u tom delu počinje 17. avgusta.
 
Građani će na zahtev moći od banke ponovo da dobiju i strane kartice na kojima su imali račun - Vizu ili Masterkard karticu.
 
Dina kartica će moći da se koristi u inostranstvu posredstvom najveće kineske korporacije za finansijske usluge i kartična plaćanja Čajna JunionPej (China UnionPay, CUP) i to u 160 zemalja sveta.
 
"Banka ne mora da vam izda Dinu do trenutka dok vam ne istekne postojeća kartica. NBS se opredelila za takav model da se ne bi odjednom stvorio veliki pritisak da se zamene sve kartice jer bi to stvorilo velike gužve, a u pitanju je obiman posao", rečeno je ranije u Narodnoj banci Srbije.
 
U Srbiji se čak 97 odsto ukupnih transakcija karticama obavlja za plaćanja u zemlji, a samo tri odsto u inostranstvu. Ipak, za čak 87 odsto tih transakcija celokupna obrada obavlja se u platnim sistemima van Srbije i naše institucije nad tim nemaju nikakav nadzor.
 
Cilj zakona je, pored veće transparentnosti i nadzora i snižavanje visokih troškova kartičnih plaćanja odnosno međubankarske naknade koja u našoj zemlji prosečno iznosi oko 1,1 do 1,2 procenta, pa i više od dva procenta. 
 
Ideja je da se rasterete trgovci koji su svoje troškove prebacivali na cenu robe i usluga, a na kraju su "deblji kraj" izvlačili građani. Do sada svi ti troškovi bili su prebacivani na trgovca, a trgovac je onda to prebacivao na cenu robe i usluga, objašnjavaju u NBS.
 
Prema analizama NBS, trošak bankarskog sektora prema internacionalnim kartičnim sistemima za 2017. godinu iznosi više od 30 miliona evra, što znači da je samo u poslednje tri godine oko 100 miliona evra izašlo iz naše zemlje.
 
Kada se plaća Dina karticom, za prosečnu transakciju od 1.800 dinara koliko iznosi za srpsko tržište, trošak je 2,16 dinara koji je praktično preko NBS priliv za budžet Srbije, dok je trošak prema dva najveća kartičarska brenda koji se koriste u našoj zemlji za tu istu transakciju 8,2 odnosno 12 dinara, a koji su direktan odliv finansijskih sredstava iz naše zemlje.
  • darkop@ns

    19.08.2018 17:41
    Остале ће да наплаћују!
    Погледајте добро измене општих услова по својим банкама.

    Сада, кад банке имају ОБАВЕЗУ да ДИНУ ДАЈУ БЕСПЛАТНО, као што су то до сада радили са осталим картицама, као што су VISA, MASTERCARD и сличне њима, те остале картице ће по новом банке да нам наплаћују, НБС им то дозвољава. Тако да банке ништа не губе.

    Држава ће само добити већу контролу над нама, неки "њихови" буразери и слични њима ће се добро опарити на свему.

    Пошто нам за плаћање са VISA и MASTERCARD картицама у иностранству по новом уводе провизију, можда ће је укинути на ДИНУ, не би ли се и Кинези мало овајдили о нас, јер ћемо онда "морати" само њу да користимо.

    Добро је што ми све картице истичу после 2020. године и даље.
  • ups

    19.08.2018 10:16
    jedan racun u banci ce da vuce dve kartice?
    ok jedna ce da sluzi za mazanje na ’leba?
    uh koja?
  • Salamander

    19.08.2018 10:00
    Digli nam PDV
    PDVI vole PDV, jednospoljstvo=samoljublje
    Sada umesto 20% imamo 22% Pedeva.
    Kako smo mi glup narod, pljačkaju nas na očigled, smeju nam se kako nas pljačkaju, krv nam piju, decu nam otimaju, organe nam vade, kuće nam ruše, javno nas lažu... i mi ćutimo !
    Šta je potrebno za deratizaciju u ovoj zemlji?
    Štaaaaaaa.....????

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.