Carinski šalteri odlaze u istoriju

Kompletan carinski postupak biće kompjuterizovan, papirne deklaracije i čekanje na šalterima spremaju se za istoriju.
Carinski šalteri odlaze u istoriju
Foto: 021.rs
Tranzit robe u Srbiji je već u potpunosti kompjuterizovan. I to pre dve i po godine. Jednostavniji uvoz i izvoz robe privredi bi trebalo da donese dodatne uštede, ali da bi se iz upotrebe izbacile papirne deklaracije, neophodno je unapređenje informacionog sistema.
 
"Novi Carinski zakon je većim delom usklađen sa propisom Evropske unije i predviđa komunikaciju između carinske službe i stranaka isključivo elektronskim putem. Da bi papirne deklaracije postale prošlost i da bi se prešlo na elektronsko poslovanje, potrebno je razviti nove i nadograditi postojeće IT sisteme. Taj posao zahteva vreme, pa je u EU planirano da to bude najkasnije do 2020. godine. Plan je da naše poslovanje do 2023. godine bude potpuno kompjuterizovano", objašnjava Veselin Milošević, zamenik direktora Uprave carine. 
 
Kamion robe natovaren u Turskoj, koji je krenuo u Nemačku, sada prati kompjuterska poruka. Ona umesto papira kreće kroz sve zemlje kojima kamion prolazi.
 
"Takav sistem želimo da uvedemo i kada je reč o izvozu i uvozu robe. Uvodi se i nova podela carinskih postupaka za stavljanje robe u slobodan promet. Novina je i to što će smeštaj robe u slobodne zone postati poseban carinski postupak - postupak slobodne zone. Ustanovljeno je i obavezno obezbeđenje za većinu carinskih postupaka, a ukidaju se carinski postupci prerade pod carinskim nadzorom i aktivno oplemenjivanje u sistemu povraćaja, koje se može odobriti i bez obaveze da se roba ponovo uveze", navodi on za Novosti
 
Pored toga, odredbama novog Carinskog zakona osnažuje se i institut ovlašćenog privrednog subjekta. Rok u kome roba može da bude privremeno smeštena povećava se sa 20 na 90 dana, dok je ukupan rok u kojem roba može ostati u postupku privremenog uvoza 10 godina.
 
Uprava carina je ukupnim prihodima državnog budžeta lane učestvovala sa 48 odsto, što praktično znači da je svaki drugi budžetski dinar naplatila ova institucija - ističe Veselin Milošević. - Samo u prvih šest meseci 2018. godine uplatili smo oko 250 miliona evra više nego lane. Naša obaveza je da nastavimo tim tempom, što će nam primena novog Carinskog zakona omogućiti.
  • m

    06.09.2018 17:27
    Dadoh ti plus iako ti nisi bio u Sloveniji npr. Tamo te uvek vade iza autobusa. Nema potrebe stalno da pljujemo po nasoj drzavi kada je svugde dosta slicno. Korupcije i svega imas bilo gde. Razlika je samo u zaradi..
  • Pawlle

    05.09.2018 06:38
    Hahaha,da nije smesno bilo bi zalosno,da se odreknu zajebavanja ljudi
  • Iskustva svih nas

    04.09.2018 10:22
    Hajde, svi iz autobusa!
    Da se vidi da ste na srpskoj granici!
    Budi tu decu, nema veze što je 3 ujutro!
    Nećete valjda da carinik izlazi iz kućice, pa gde to ima!
    Treba da se zna kad ste došli na srspku granicu, da se to razlikuje od bilo koje
    zemlje evropske unije ili komšijske!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija