Novac koji Srbija izdvaja za Kosovo još uvek pod "velom tajne"
Trošenje budžetskog novca namenjenog za Kosovo i Metohiju još uvek je pod velom tajne, jer je zbog nedostatka kontrole gotovo nemoguće utvrditi sumu koja se izdvaja, niti da li je ona zaista i utrošena za tu namenu.
.jpg)
Foto: 021.rs
To je priznao i predsednik države, rekavši da u ovom trenutku nema druge opcije za pomoć Srbima na Kosovu.
Svakog dana iz budžeta Srbije na Kosovo i Metohiju odlazi između 650 i 850.000 evra, iza kojih ne ostaje gotovo nikakav trag, pokazalo je istraživanje Insajdera. Novac, zvanično namenjen za pomoć Srbima ne dolazi do onih kojima je najpotrebniji, a zbog nedostatka kontrole niko ne može sa sigurnošću da tvrdi gde završava.
"Uopšte nije sporno što se iz budžeta izdvaja za Kosovo. Sporno je što ne postoji nikakva kontrola. Dakle, od 2002. do danas ne postoji politička volja da se uspostavi kontrola novca koji odlazi na Kosovo", kaže za N1 novinarka Insajdera Senka Vlatković.
Tačnu sumu koja se izdvaja za Kosovo ne zna ni predsednik Republike, ali po njemu, javnost za to ni ne mora da zna. Ulaganja države su tajna jer je, tvrdi, neophodno zaobići kosovske institucije kako bi pomoć stigla.
"Teško je izračunati tačan novac, da biste vi to znali, zato što ne može sve da bude apsolutno transparentno. A da vam kažem zašto ne može, da biste i to znali - ako hoćete da vam dođe do svi ljudi, do svih Srba na KiM, deo novca ne može da ide takvim kanalima da možete sve da vidite u budžetu, zato što bi i Albanci i međunarodna zajednica bili protiv toga", rekao je Aleksandar Vučić.
Kad god vas neko pita za pare, vi potegnite državni interes kao argument da na pitanje ne odgovorite, poručuju u organizaciji kojoj je transparentnost utkana u naziv. Za njih stvar je jednostavna - kontrole mora biti čak i kada je pitanju državna tajna.
"To ne sme i ne može da bude sakriveno od svih. Srbija ima parlament, ima skupštinske odbore, kojima bi morali da budu položeni računi. Ako država ne veruje poslanicima, kome će onda da veruje?", upitao je Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija.
Do pitanja poverenja poslanicima nije se ni stiglo. Nakon deset epizoda Insajdera, još pre četiri godine, prikupljeni dokazi iz javno dostupnih dokumenata dostavljeni su Skupštini. Odatle - ni makac. "Anketni odbor Skupštine Srbije je praktično potpuno potvrdio sve ono što smo mi izneli u tim serijalima. Ali poražavajuća je činjenica da do dana današnjeg Skupština Srbije izveštaj anketnog odbora nije stavila na razmatranje", navodi Senka Vlatković.
Iako je, kaže, svestan da postoje određene zloupotrebe novca namenjenog za Srbe sa Kosova, Aleksandar Vučić najavljuje da će povećati davanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Sukob na blokadi ispred suda u Novom Pazaru, intervenisala policija
12.08.2025.•
0
Protest na koji su pozvali studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru jutros je počeo incidentima.
Advokat Tomislava Momirovića tražio izuzeće tužioca Nenadića
11.08.2025.•
1
Branilac bivšeg ministra Tomislava Momirovića potvrdio je da je podneo zahtev za izuzeće glavnog tužioca Tužilaštva za organizovani kriminal, Mladena Nenadića.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za vas
11.08.2025.•
12
Nova nedelja je pred nama, baš kao i nova runda dnevnih kvizova na 021.rs.
Automobili na graničnim prelazima čekaju od 20 do 50 minuta
11.08.2025.•
0
Auto moto savez Srbije je saopštio da automobili, na graničnim prelazima, čekaju od 20 do 50 minuta.
Advokat Ninić: Tužilac Nenadić već dve godine ne sme da sasluša Vučića o ubistvu u "Pandi"
11.08.2025.•
8
Pravni zastupnik porodica dečaka koji su ubijeni u pećkom kafiću Panda rekao je da Tužilaštvo za organizovani kriminal ni posle dve godine od podnošenja zahteva nije saslušalo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Saobraćajna policija, tokom sabora u Guči, otkrila 756 prekršaja
11.08.2025.•
0
Saobraćajna policija je, tokom Dragačevskog sabora trubača u Guči, od 8. do 10. avgusta, pojačano kontrolisala saobraćaj i otkrila 756 prekršaja.
Srbija se nije uskladila sa tri nove odluke EU povodom Ukrajine
11.08.2025.•
1
Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa tri nove spoljnopolitičke odluke EU vezano za Ukrajinu i Belorusiju.
Srbija šalje helikopter i sedam pripadnika MUP-a kao pomoć Crnoj Gori za gašenje požara
11.08.2025.•
7
MUP Srbije uputio je pomoć u Crnu Goru za gašenje požara na lokaciji Đurkovići - Rogami, u blizini Podgorice.
Za nedelju dana kažnjeno skoro 32.000 vozača zbog brze vožnje
11.08.2025.•
3
Saobraćajna policija je, tokom međunarodne akcije pojačane kontrole saobraćaja, otkrila 31.819 prekršaja prekoračenje brzine.
Šibicom zapalio žbun pa požar zahvatio tri sela
11.08.2025.•
1
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 59-godišnjaka iz okoline Vranja, zbog sumnje da je izazvao požar koji je zahvatio tri sela, saopštila je policija.
Više od 1.000 krava i konja na Suvoj planini ponovo bez vode
11.08.2025.•
5
Oko hiljadu krava i 300 konja na Suvoj planini ponovo je bez kapi vode, koju im već peti dan ne dostavljaju cisterne niškog JKP "Mediana" i Ministarstva poljoprivrede, upozorili su stočari.
Dejan Vuk Stanković demantovao da mu je otkopčan šlic: "Takav je model pantalona"
11.08.2025.•
12
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković demantovao je da mu je bio otkopčan šlic na farmerkama koje je nosio tokom posete kampu "Srbija te zove 2025".
SNS potrošila rekordan iznos za izborne kampanje u Kosjeriću i Zaječaru
11.08.2025.•
9
Srpska napredna stranka (SNS) je za izborne kampanje u Kosjeriću i Zaječaru ukupno (zvanično) izdvojila više od 58 miliona dinara (oko pola miliona evra).
Danima u Srbiji tropske temperature: Šta je potrebno da se proglasi vanredna situacija?
11.08.2025.•
8
Izuzetno visoke temperature prate nas od vikenda, a biće takve i narednih dana.
Podneta disciplinska prijava protiv tužioca u slučaju devojke koja je kolima naletela na studentkinju
11.08.2025.•
1
Nevladina organizacija Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) podnela je disciplinsku prijavu protiv tužioca Miodraga Markovića, koji je postupao u slučaju devojke osumnjičene da je automobilom udarila studentkinju.
Ambasador Rusije u Srbiji: Nadamo se da je Vučić rešio problem s municijom koja je išla Ukrajini
11.08.2025.•
6
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko ocenio je odnose Srbije i Rusije "generalno pozitivno", ali da je kao zabrinjavajuću naveo situaciju oko srpske municije, koja je stizala Ukrajini.
Drecun: Dok se ne izabere nova vlast na Kosovu, ništa od dijaloga Beograda i Prištine
11.08.2025.•
1
Dijalog Beograda i Prištine odlaže se dok se ne reši institucionalna i politička kriza na Kosovu, vezana za konstituisanje parlamenta.
Vozači, izbegavajte duža putovanja u najtoplijem delu dana, pravite pauze da ohladite vozila
11.08.2025.•
1
Vozači bi trebalo da izbegavaju duža putovanja u najtoplijem delu dana, a ako baš moraju, da prave česte pauze da bi hladili vozila, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
"Da građani lakše prežive jesen": Vučić najavio ograničenje marži i smanjenje cena "hiljade proizvoda"
11.08.2025.•
56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će za nekoliko dana biti predstavljen novi program pomoći za građane u okviru ekonomskih mera, među kojima će biti i ograničavanje trgovačkih marži u cilju smanjenja cena.
VIDEO Dragan Milić objavio snimak: Pao deo maltera nadstrešnice Klinike za onkologiju u Nišu
11.08.2025.•
1
Malter s nadstrešnice nad terasom na trećem spratu Klinike za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Nišu otpao je juče.
Komentari 12
ex Pezos
Krajem osamdesetih pocelo je sve od Kosova .Slovenci ne htedose da daju pare , ne da bi rusili "bratstvo i jedinstvo" nego jednostavno ljudi nisu hteli da budu ovce za sisanje.Kako onda procitah , izjavili su da ce izgraditi sta treba ili sta im se naredi , ali PARE ne daju.
Onda KOSovari navale u Vojvodinu da mitinguju(smisljeno , jer su BGsari znali kako ce reagovati Vojvodjani, i pod "odma " smene "autonomasko rukovodstvo .
Krenu "prvoborci"iz Palanke i Vrbasa (za koji su se borili da bude "Titov") i Novosadjani , pravi domacini odnesu ljudima osvezenje u formi sendvica i jogurta.No dok je trajala sednica pokrajinske Vlade , osmoofanzivci izvrsili desant na novosadske kafice , kafane i restorane "dobili se" pa od jogurta umislili da su bombe .Alkohol im pomoze da se preobrate u Sirogojna i B.Buhu pa napadose zgradu PIVa.
Tako se "branilo" Kosovo .
Dejan
White Power
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar