Prostor za zloupotrebe zakona o zaštiti podataka o ličnosti

Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji je u skupštinskoj proceduri, ostavlja veliki prostor za zloupotrebe, upozorili su Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Danilo Krivokapić, iz SHARE Fondacije.
Prostor za zloupotrebe zakona o zaštiti podataka o ličnosti
Foto: Pixabay
Pravno ograničenje kojim se policiji, obaveštajnim agencijama ili privatnim kompanijama omogućava da zadiru u privatnost građana samo kada je to propisano zakonom, izbrisano je iz Predloga zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji je Vlada Srbije usvojila na sednici 24. septembra, a koji se trenutno nalazi u skupštinskoj proceduri.
 
Ako bude usvojen ovaj zakon, otvoriće se jako veliki prostor za zloupotrebe, rekli su gosti Novog dana. "Teško mogu da se setim nekog zakonskog teksta koji je tako loš, i mislio sam da je teško pokvariti taj predlog zakona, ali pokazalo se da je to ipak moguće", kazao je Šabić.
 
Državne službe imaju i bez ovog zakona prostora za nadziranje, kažu gosti, ali se novim zakonom otvara prostor za širok krug drugih subjekata da koriste podatke građana i da rade sa tim podacima šta hoće.
 
"Izbacena je jedna reč na dva mesta, koja se zove - zakon, to znači da ono što je zakonom osigurano da ta ograničenja podrazumevaju, da se neće više utvrđivati zakonom nego - nekako, a nije najjasnije ni ko će to raditi. Ko je tu reč obrisao. Ko personalno?", upitao je Šabić.
 
Ustav je jasan, a prema njemu nijednim drugim aktom osim zakonom ne može se uređivati oblast obrade ličnih podataka, istakao je Šabić. Gosti su ocenili i da je predlog ovog zakona loš jer on mora da bude takav da građaninu bude jasno sa čime se sve može suočiti, a to nije slučaj.
 
Share fondacija pozvala je poslanike da amandmanom vrate prvobitnu formulaciju člana 40 u tom zakonu, a Šabić je najavio da će se obratiti parlamentu pismom.
 
"Nisam suviše optimističan, ali sa osećanjem obaveze da se to mora uraditi", kazao je. Upitan da li je moguće da se amandmanom vrati prvobitna fomulacija, Krivokapić je rekao da veruje da je to moguće.
 
"Ovaj amandman je vrlo jednostavan, tražimo vraćanje samo jedne reči – 'zakonom', i da se usvoji prvobitna verzija tog člana. Okupićemo i druge organizacije civilnog društva i daćemo taj amandman poslanicima, da ga možda i neki poslanici pozicije predlože", objasnio je on.
 
Krivokapić je upozorio da će biti daleke konsekvence ako se ne vrati reč "zakon" u zakonski predlog, rekao je on i dodao da će ovaj zakon najviše koristiti privatnim kompanijama koje zarađuju na našim podacima.
  • Broj 54987

    22.10.2018 13:23
    Brisanje imena
    U Francuskoj Nemačkoj i Austriji je počelo masovno uklanjanje imena i prezimena koja su javno istaknuta.
    Znači, spiskovi stanara u ulazu, interfoni i poštanski sandučići.
    To rade firme koje se bave održavanjem, jer im je zaprećeno tužbama, spram važećih zakona o zaštiti ličnosti u EU.

    Želi li Srbija zaista u EU, moraće da zadrži reč Zakon u zakonu o zaštiti ličnosti.
    Takođe će morati da spreči uzimanje podataka, koje trgovci i bilo ko kome padne na pamet, traže.
    A sledi nam i uklanjanje prezimena i imena i zamena brojem.
    Pretpostavljam da će se posle toga ići na bar kod, a podaci će biti u bazama.
    Telefonom tražite pristup, očitate bar kod i znate na koje dugme da zvonite.
    Naravno, i vas registruju da ste tražili taj podatak.

    Mislim da je vreme prodaje email adresa i raznih manipulacija ličnim podatkom, prošlo.
    Kao i vreme sloboda građana.
  • pera iz bivseg ddr-a

    22.10.2018 09:22
    lidl
    U lidlu kada vracate kupljenu robu, pored racuna, traze da potpisete formular i unesete jmbg ili broj licne karte

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija