Tina Gorjanc, modna dizajnerka poreklom iz Slovenije, nedavno je na sebe skrenula pažnju javnosti projektom koji je radila za svoj Master program za Central Saint Martins, modni fakultet u Londonu.
Ona je od sačuvanih vlasi kose preminulog modnog dizajnera Aleksandra Mekvina u laboratoriji uzgojila ćelije kože i od njih napravila jakne i torbe. Proizvodi na sebi sadrže i tetovaže koje je dizajner imao, kao i njegove mladeže i pege, a na suncu bi mogli i da potamne.
Gorjanc kaže da je projekat podigao veliku prašinu u javnosti, ali iz pogrešnih razloga. Tvrdi da ne želi da inicijativa bude poznata kao "jeziva modna kolekcija napravljena od kože poznate osobe", već da se iza svega kriju mnogo dublji razlozi.
Problem na koji želi da ukaže je nedostatak pravne regulative kojom bi se zaštitio genetski materijal ljudi. Ova vrsta materijala trenutno nije pravno zaštićena i dosta materijala na kojima se vrši istraživanje potiče od živih osoba koje su prošle neku operaciju, a ostaci delova njihovih tela ostali kao vlasništvo bolnica.
Gorjanc tvrdi da bolnice ove materijale prodaju bioinženjerskim kompanijama koje ih koriste kao izvor matičnih ćelija. U pojedinim slučajevima ove kompanije rade s luksuznim brendovima pa se ćelije koriste za razne proizvode nad kojima vlasništvo onda ima kompanija.
Dizajnerkin projekat izazvao je dosta kontroverzi i pokrenuo polemiku u javnosti o etičnosti.
Novinar Gardijana Džonatan Džouns je pravljenje torbi od ljudske kože nazvao "zločinom" i napravio paralelu sa serijskim ubicama koji su pravili trofeje od kože. Međutim, drugi smatraju da nošenje jedne ovakve torbe nije ništa manje etički ispravno od nošenja torbi od kože mrtvih životinja.
"Mislim da je ovaj proces zaista dobra alternativa sadašnjem pravljenju proizvoda od kože. Prvo što je etički ispravnije jer ne zahteva pokolj životinja, drugo jer nema nepotrebnih nusproizvoda i održiviji je u tom smislu, a treće jer može da se radi na zahtev i mogao bi delimično da rešiti problem nestanka resursa. Već postoje kompanije koje razvijaju takve materijale i verujem da je to jedna od potencijalnih alternativa za budućnost", rekla je Gorjanc.
Predsednica PETA-e, organizacije za zaštitu prava životinja, Ingrid Njukirk rekla je da joj se, ukoliko Gorjanc ima dozvolu da koristi kožu, to čini kao mnogo bolji način za pravljenje kože za modne proizvode od ubijanja drugih živih bića samo zato što o njihovoj patnji ne znamo ili ne želimo da znamo dovoljno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Stabla smrče u Dolomitima pokazala su sposobnost da predosete pomračenje Sunca, pokazujući kolektivno bioelektrično ponašanje koje prethodi tom prirodnom fenomenu.
Švajcarska se smatra rajem ljudskih prava. Ako pojedinac ili grupa građana u 18 meseci prikupi 100.000 potpisa za referendumsko izjašnjavanje o nečemu, referendum se mora održati.
Stručnjaci sa dva britanska univerziteta otkrili su da je kopija Magna karte u biblioteci Pravnog fakulteta američkog univerziteta Harvard, umesto jeftine kopije, zapravo retko izdanje iz 1300. godine
Nekoliko domaćih tabloida objavilo je vest da su se u prvoj igri anagrama kviza Slagalica, navodno pojavila slova iz kojih se može složiti rečenica "Đilasu lopove".
Večeras se održava prvo polufinale Evrovizije, koja se ove godine organizuje u Bazelu, nakon prošlogodišnje pobede Švajcarca Nema Metlera sa pesmom "The Code".
Osmogodišnji dečak iz američke savezne države Kentaki slučajno je naručio 70.000 lizalica preko Amazona, a njegova majka otkrila je ovu narudžbinu kada je već bilo kasno i pošiljka krenula.
Dvojica Britanaca osuđena su zbog toga što su oborili čuveno drvo gorskog javora, staro više od 150 godina, koje je predstavljalo lokalnu znamenitost, prenose britanski mediji.
Namirnice koje bi mogle da posluže za prenošenje tajnih poruka, poput raviola i celog pileta, ne nalaze se na meniju kardinala u domu Santa Marta, gde borave tokom konklave.
U kladionicama je do sada uloženo 50 puta više novca kada je u pitanju izbor novog pape nego tokom prethodne konklave 2013, kada je pokojni papa Franja izabran za poglavara Rimokatoličke crkve.
Komentari 2
ana
Veganka
http://youtu.be/C89ACdYmWac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar