Odbornici u petak odobravaju isplatu 22.000 dinara radnicima javnih preduzeća

Novosadska skupština u petak će raspravljati o trošenju budžeta u prvih devet meseci, kao i o odluci da se isplati solidarna pomoć od 22.620 dinara radnicima javnih preduzeća.
Odbornici u petak odobravaju isplatu 22.000 dinara radnicima javnih preduzeća
Foto: 021.rs

Prema izveštaju koji će se naći pred odbornicima, u budžet Novog Sada se za 9 meseci slilo 18,7 milijardi dinara, a utrošeno je tek malo više od 10 milijardi. Mada je budžet punjen skoro po planu, sa 98 odsto, trošenje je u velikom zaostatku i realizacija je tek 52,7 odsto. U izveštaju se navodi da su uzroci ovako loše realizacije "proceduralni razlozi, nedovršene javne nabavke i postupci sa ugovorenom dinamikom radova, kao i sprovođenja plaćanja do kraja izveštajnog perioda".

Ovogodišnji budžet grada planiran je na 25,5 milijardi dinara, od čega je kao suficit iz prošle godine prebačeno 4,5 milijardi.

Inače, Novosađani pokazuju koliko su revnosni u poštovanju obaveza, jer su prihodi od poreza nekoliko procenata iznad plana. Kada se gledaju troškovi, 85 odsto je otišlo za tekuće troškove, a tek oko 15 odsto u kapitalna ulaganja.  

Skupština će usvojiti i predlog za izmenu programa poslovanja javnih preduzeća kako bi se radnicima isplatila solidarna pomoć od 22.620 dinara na osnovu zaključka Gradskog veća od 12. oktobra i kolektivnog ugovora za javna preduzeća. Sa računa javnih preduzeća biće isplaćeno više desetina miliona dinara radnicima, a više o tome u ovom tekstu 021.rs.

Na dnevnom redu je i izveštaj o realizaciji investicija Spensa za prvih šest meseci i manja usklađivanja programa održavanja putne privrede i programa uređenja gradskog građevinskog zemljišta, pri čemu se u drugom slučaju radi o preraspodeli više od 300 miliona dinara kako bi Grad mogao da plati sudske troškove po tužbama za naknadu štete i sudske presude za eksproprijaciju zemljišta.

Razmatraće se i plan Begeča, kao i predlozi da se izrade plan regulacije saobraćajnih površina u ulici Stevana Doronjskog i plan radne zone "Sever I".

Odbornici će promeniti i Odluku o ustanovama kulture čiji je osnivač Novi Sad kako bi se u nju dopisao Kulturni centar "Rumenka", jer su, nakon odluke o njegovom osnivanju iz februara, u međuvremenu pribavljene sve dozvole i zvanično je registrovan u sudu 20. oktobra, pa će uskoro početi da radi u Ulici oslobođenja 26 u Rumenci. Ovo će biti 12 ustanova kulture kojoj je grad osnivač.

Takođe, pred odbornicima je i odluka da se koriguje knjigovodstvena vrednost Parking servisa sa 25,7 na 140,7 miliona dinara, nakon što je urađena stručna analiza vrednosti imovine ove gradske firme.

Predviđeno je i da se promeni program rada Sterijinog pozorja, da bi se preraspodelilo 300.000 dinara za druge namene, kao i manje izmene programa rada Pozorišta mladih, bez finansijskih izmena. Pred odbornicima je i promena finansijskog plana Doma zdravlja, kojom se preraspoređuje dodatnih 25,8 miliona dinara iz budžeta grada za kupovinu opreme i radove u ovoj ustanovi.

Na Skupštini grada će se naći i dve zanimljive odluke. Prva je da je "Čistoća" tražila da se promeni odluka o osnivanju ovog preduzeća i ubaci poseban stav da je skraćeno ime firme "JKP Čistoća Novi Sad", u cilju registracije skraćenog poslovnog imena u registru privrednih subjekata Agencije za privredne registre.

Druga odluka je otpis duga jednog beogradskog preduzeća od tri i po evra. Skupština bi trebalo da po predlogu Vlade Srbije iz 2015. godine oprosti dug Društvu za proizvodnju ulja Rafinerija nafte Beograd, koje je u postupku privatizacije. Dug koji će Grad oprostiti ovom preduzeću je 426,08 dinara.  

Odbornici bi trebalo da daju i saglasnost da Kej u Sremskoj Kamenici dobije ime po Velji ribaru, kao i da više ulica dobije imena, ali i da odobre zahtev Kluba malog fudbala "Kruna" da ponese ime Novi Sad.

  • Odgovor

    27.11.2017 17:19
    @Jkp radnik
    Zaboravio sam , nema razloga da se plašiš da će biti otpuštena samo "sitna boranija" iz JP.
    Mora neko i da fizikališe u JP, ne mogu svi da rade u kancelariji....
    Otpuštanje viška zaposlenih iz javnog sektora uključujući i JP je neminovno, kako bi se privatni sektor rasteretio ogromnih nameta za plate zaposlenih kod države.
    Sa druge strane kad bi se nameti na rad od 68% smanjili to bi olakšalo poslovanje i ovih otpuštenih koji pokrenu svoj mali privatni posao tj samozaposle se.
    Smanjenje poreza i doprinosa na rad i otpuštanje viška zaposlenih u javnom sektoru je jedini način da Srbija izadje iz ekonomskih problema.
    Sve dok je isplativije raditi kod države nego imati recimo privatnu zanatsku radnju i pošteno platiti poreze i doprinose, biće nam ovako kako nam je. Pozdrav
  • Odgovor

    27.11.2017 16:03
    @ Jkp radnik
    Taj višak otpuštenih iz JP koji su školovani vredni i sposobni neka otvore svoju malu preduzetničku radnju , tj samozaposle se i počnu da plaćaju na SVOJU NETO ZARADI državi tih 68% poreza i doprinosa . Tako sposobni i vredni zaradiće više od minimalca, dobro državi, dobro i njima.
    Privatni sektor ih željno očekuje i sve će ih zaposliti.
  • JKP radnik

    27.11.2017 12:14
    Prijatelju , kao sto sam vec rekao ponovicu ponovo - ocigledno je da si prepun dezinformacija.Prvo plata se kod mene uopste ne racuna na takav nacin koji si naveo.Jer da je tako po tvojoj logici ja bi imao 50 000 din platu a ja imam 38 000 din.Ja sam rekao da minimalac treba da bude 45 000 din jer je to po meni minimum da neki covek moze da prezivi mesec.Sa platom od 22 000 din on moze samo da plati troskove stana i ako zivi u garsonjeri da mu ostane jos nesto malo para da kupi hranu.Iz tvojih postova zakljucujem da si ti verovatno poslodavac.Pa da te zato zuljaju toliko davanja za radnika jer ti je to preveliki trosak.Ja se opet ne ljutim na tebe cak i ako jesi poslodavac.Razumem ja potpuno da je vama tesko.Cak se i slazem da treba da se smanje doprinosi za radnika.Jer bi to bilo bolje i za mene kao radnika ali i tebe kao poslodavca.Ja se samo plasim da u tom slucaju vi poslodavci i nas menadzment ne poveca uopste plata.Da kazete - imamo previse troskova i trenutno nismo u mogucnosti da povecamo platu.Ali zato se vracamo tu na drzavu koja u tom slucaju treba da stane na stranu radnika i da poveca minimalnu cenu rada za duplo.Sto se tice otpustanja to se potpuno slazem da je potrebno.Samo se i tu plasim 2 stvari.Prva stvar je da se kod otpustanja otera samo sitna boranija koja nema vezu u stranci dok ovi sto imaju dobre plate ostanu jer imaju vezu u stranci.Druga stvar je pitanje sta raditi sa ljudima bez posla i gde ih zaposliti?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti