FOTO, VIDEO: Otvorene Olimpijske igre u Riju

Olimpijske igre u Rio de Žaneiru zvanično su otvorene, pošto je maratonac Vanderlej de Lima upalio olimpijski plamen, a vršilac dužnosti predsednika Brazila Mišel Temer proglasio početak takmičenja.
Organizatori prvih Olimpijskih igara u Južnoj Americi proslavili su na otvaranju svoje kišne šume i veliku kreativnu energiju raznolikog etničkog sastava svoje populacije, uz poznate zvuke sambe, bosanove i fanka. Veliki deo ceremonije činila je muzika, koja je sastavni deo brazilskog identiteta, a lokalne i globalne zvezde iz sveta muzike nastupile su besplatno na otvaranju.
 
U toj zemlji se nalazi i Amazon, najveća svetska šuma, a organizatori Igara iskoristili su priliku da pred oko tri milijarde ljudi koji su gledali otvaranje najvećeg sportskog dogadjaja na svetu skrenu pažnju svima da vode računa o planeti, da sade drveće i čuvaju prirodu.
 
Za razliku od Igara 2008. u Pekingu i 2012. u Londonu, ceremonija otvaranja u Riju bila je skromnija, ali je obilovala domaćim zvezdama. Manekenka Žizel Bundšen prošetala je stadionom uz zvuke pesme "Devojka iz Ipaneme", a nacionalnu himnu otpevao je kompozitor Paulinjo da Viola.
 
Ceremonija je počela uz pesmu "Akel abraso" (Aquele Abraco), odnosno "Taj zagrljaj", Žilberta Žila. Usledio je vatromet, a onda i himna Brazila.
 
Žil pesmu nije namenio slavlju, pošto je zatvoren 1968. godine nakon što je naljutio tadašnji vojni režim, da bi godinu dana kasnije prešao u London. "Akele abrako" zamišljena je kao oproštaj od Rija. Prvi stih glasi "Rio de Žaneiro je i dalje prelep", a najpoznatiji stihovi su "Div po prirodi, lep si, snažan si". Žil je jedan od najpoznatijih i najuticajnijih brazilskih umetnika. 
 
 
Zastavu Brazila podigla je nacionalna Uprava ekološke policije. Očuvanje okoline tema je otvaranja, ali i Igara. Organizatori su namenili sadnice za svaku pojedinačnu delegaciju na Igrama, a oko 11.000 sadnica biće zasađeno u jednoj oblasti Brazila i to mesto biće nazvano "Šuma sportista".
  
Vanderlej de Lima dočekao je svoj trenutak olimpijske slave posle 12 godina. On je u Atini vodio u maratonskoj trci, kada je jedan demonstrant izleteo iz publike i omeo ga. Završio je trku kao treći, ali ga je svet sporta pohvalio kako se nosio sa posledicama napada.  
 
Olimpijsku baklju je na stadion uneo nekadašnji teniser Gustavo Kuerten, koji je potom predao brazilskoj košarkaškoj legendi Ortensiji Markari. Ona je baklju donela do pozornice, predala je De Limi, koji je upalio olimpijski plamen uz burnu podršku sa tribina.
 
Organizatori Igara želeli su da plamen bude manji, da bi podsetili svet na globalno zagrevanje izazvano korišćenjem fosilnih goriva i gasova "staklene bašte".
 
Igre će trajati do 21. avgusta.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • nss

    06.08.2016 13:38
    Ko forsira ovu Ivanu, ne može se živeti od nje! A gde su Ivana Š., Milica, Ana, Jelena....? Jedino je dobro da se ni jedna devojka nije saplela i pala u tim dugim suknjama!
  • gosn. bandar

    06.08.2016 08:52
    masovna kultura, ultimativna zabava. veceras za narod humanoidi nastupaju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Naslovna - Rio 2016