Deca pred ekranom treba da provode najviše dva sata dnevno

Deca uzrasta od osam do 11 godina koja uz ekran provode manje od dva sata na dan postižu bolje rezultate na testovima mentalnih sposobnosti, uz uslov da spavaju devet do 11 sati, pokazuje studija.
Deca pred ekranom treba da provode najviše dva sata dnevno
Foto: Pixabay
Naučnici koji su sproveli istraživanje kažu da je potrebno uraditi dodatna istraživanja radi boljeg razumevanja efekta različitih tipova ekrana.
 
Priznaju da njihova studija posmatra samo vezu između vremena provedenog uz ekran i kognitivnih sposobnosti, ali ne može dokazati uzročnu vezu.
 
Studija se nije posebno bavila vrstom ekrana - televizijskim ekranom, igranjem videoigrice ili korišćenjem društvene mreže.
 
Obuhvatila je 4.500 američke dece, a rezultati studije su objavljeni u časopisu "The Lancet Child & Adolescent Health Journal", na temelju upitnika kojim su procenjivane fizičke aktivnosti deteta, spavanje, način provođenja slobodnog vremena.
 
Deca su takođe radila test kojim su se merile njihove jezičke sposobnosti, pamćenje, pažnja. U obzir su uzeti i prihodi domaćinstva, stepen obrazovanja roditelja, etnička pripadnost, pubertet, indeks telesne mase i traumatične povrede mozga.
 
Dete koje svakog dana uz ekran u slobodno vreme provede manje od dva sata, spava između devet i 11 sati na dan i telesno je aktivno barem sat vremena, postiglo je bolje rezultate od dece koja nisu ispunila te uslove. 
 
Dr Džeremi Velš sa Instituta CHEO u Otavi u Kanadi rekao je da na temelju dobijenih rezultata pedijatri, roditelji, vaspitači i drugi stručnjaci treba da ograniče vreme koje deca provode pred ekranom i prednost daju zdravom spavanju tokom detinjstva i adolescencije.
 
Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ustanovila veza između vremena provedenog uz ekran i kognitivnih sposobnosti. 
 
Postoje neki dokazi da bi, na primer, videoigre i obrazovni televizijski program mogli imati pozitivno dejstvo na kognitivan razvoj deteta.
 
Nasuprot tome, sve je više dokaza da korišćenje mobilnog telefona i društvenih mreža može naškoditi detetovoj pažnji, pamćenju i samokontroli.
 
Autori ipak priznaju da studija ima ograničenja pa oni i drugi stručnjaci očekuju da će podstaći na druga istraživanja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom