Da li patite od misofonije?

Misofonija koja znači "mržnja prema zvukovima", nedavno je otkriveno stanje zbog kojeg, osobe koje pate od njega, reaguju na zvuk stresom, ljutnjom, iritacijom ili, u ekstremnim slučajevima, nasiljem.

Ne radi se o manjoj iritaciji: oni koji boluju od misofonije navode da je osećaj kao da vas je neko šutnuo u stomak, ili kao da vas je izujedao roj pčela. Ako je sve ovo u ublaženoj meri, onda niste pacijent.

Meredit Rosol, dvadesetpetogodišnjoj učiteljici je dijagnostikovana misofonija pre dve godine, nakon što je godinama bila osetljiva na zvuke.

"Decenijama nisam mogla da jedem sa roditeljima za istim stolom, bar ne bez čepova za uši. Neprijatan je osećaj, vaši mišići su napeti, na ivici nerava ste, vaše srce brže lupa i osećate jaku potrebu da pobegnete", kaže Rosolova.

Grupa psihijatra iz Holandije je 2013. godine izneli nekoliko dijagnostičkih kriterijuma i naveli da se misofonija može klasifikovati kao psihijatrijski poremećaj.

Studija Nortvestern Univerziteta navodi da su oni koji su preosetljivi na zvuk obično kreativniji.

"Obično počinje oko 13. ili 14. godine, kada se javljaju i ostali psihijatrijski poremećaji. Javlja se u porodicama, pa je verovatno u pitanju genetika. To je stanje u kojem se pravi veza između neutralnog zvuka i neprijatnih emocija", rekao je Arjan Šroder sa Akademijskom medicinskog centra u Amsterdamu. On dodaje da se radi o uslovljenom procesu: ako se nalazite u problematičnoj situaciji, i ako se to ponavlja, a vi počinjete da ih izbegavate, stanje postaje sve gore.

Ako imate malu netoleranciju na zvuke, posetite lekara. Stručnjaci će pregledati vaše ušu, nos i grlo, i uraditi testove koji će pokazati koji nivo zvuka izaziva stres.

Zajednički tretmani kreću se oko terapija, tehnika opuštanja i savetovanja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.