Britanski naučnici otkrili kako da regenerišu zubnu gleđ i kosti

U studiji objavljenoj u časopisu "Nature Communications" naučnici sa londonskog Univerziteta Kvin Meri otkrili su tehniku rasta mineralizovanih materijala koji mogu da regenerišu tvrdo tkivo kao što su zubna gleđ i kosti, za koje je ranije važilo da kada se jednom oštete, ne mogu da se regenerišu.
Britanski naučnici otkrili kako da regenerišu zubnu gleđ i kosti
Foto: Pixabay
Zubna gleđ može da izdrži sile žvakanja, izloženost kiseloj hrani i pićima, kao i ekstremnim temperaturama. Uništenje zubne gleđi dovodi do zubobolje, a postepeno i do gubitka zuba, što se događa polovini svetske populacije. Pronalazak načina kako je sačuvati ili obnoviti dugo vremena predstavlja problem dentalne medicine. 
 
Zubna gleđ omogućuje našim zubima da funkcionišu dobar deo našega života, a ta jedinstvena osobina rezultat je njene visokoorganizovane strukture. Studija tumači novi pristup koji, sa velikom preciznošću, može da stvori materijale koji oponašaju i izgledaju kao zubna gleđ. 
 
Novi materijali mogu da se koriste za prevenciju velikog broja komplikacija sa zubima, ali i za lečenje pokvarenih zuba ili njihove preosetljivosti. 
 
Autor studije, stomatolog doktor Šerif Elšarkavi, kaže da je otkriće neizmerno uzbudljivo, pošto jednostavnost i prilagodljivost mineralizacijske platforme otvara velike mogućnosti za lečenje odnosno regeneriraciju zuba. 
 
"Mi ćemo, na primer, moći da razvijemo flastere otporne na kiselinu koji mogu da prodru, mineraliziraju i zaštititi izložene vratove zuba. Tako ćemo lečiti hipersenzibilnost dentina", rekao je on. 
 
Mehanizam je baziran na specifičnom proteinskom materijalu koji ima sposobnost da podstakne i vodi rast nanokristala, na sličan način na koji ti kristali rastu kada gleđ stvara naš organizam, piše Telegram. 
 
Vodeći autor studije profesor Alvaro Mata kaže da je glavni cilj u nauci o materijalima, naučiti od prirode kako da se razviju korisni materijali bazirani na preciznoj kontroli izgradnje molekularnih blokova. 
 
"Razvili smo tehniku za jednostavno stvaranje sintetičkih materijala koji imitiraju takvu hijerarhijski organizovanu arhitekturu na velikim površinama sa kapacitetom za podešavanje njihovih svojstava." 
 
Kontrola procesa mineralizacije otvara mogućnost stvaranja materijala sa svojstvima koja oponašaju različita tvrda tkiva kao što su gleđ i kost. Naučnici ističu da njihov projekat ima ogroman potencijal u regenerativnoj medicini.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.