Autor: Insajder

Info
04.05.2025.
07:15
Statistika kaže da u Srbiji postoji sistemska razlika u nivou plata između zaposlenih u privatnom i državnom sektoru.
  • Dijaspora6

    04.05.2025 18:18
    Beograd danas
    Automobili na sve strane, i to skuplji. Kladionice i menjačnice na stotine. Kafića više nego stanovnika. Garderoba više nego solidna. Ekskluzivni restorani. To je moj utisak o Beogradu. Siromašnih sigurno ima, ali se ne vide.
  • Miki

    04.05.2025 16:19
    Nspopa@neobee.net
    Zar je moguće da niko da uradi istraživanje koliko se zaista i realno u privatnom sektoru pored zvanične plate, isplaćuje keš na ruke, mimo papira i doprinosa?!?

    Takođe, na brojim jačim polozajima u privatnom sektoru (menadžment i rukovodstvo) ne mali deo zarade se isplaćuje preko preduzetnickih agencija, koje onda svojim "gazdama" isplaćuju minimalac, čime se takođe stvara lažna slika o platama u privatnom sektoru.

    I dalje, manite se pojma prosečna zarada, i koristite pojam medijalna zarada kao zaista realan prosek.

    Nisu u javnom sektoru uopšte toliko sjajni uslovi, što i dovodi do toga da se tamo skuplja šljam koji manje više ništa i ne radi.
  • Ljubica

    04.05.2025 15:29
    Negovateljice u gerontoloskom centru N.Sad,MINIMALAC!!
  • /

    04.05.2025 14:33
    /
    ...pa onda regruter, pa hr manager a vecina nije ni za managera higijene
  • Prosto

    04.05.2025 14:13
    Privatni sektor je za one koji nisu na vreme otisli na zapad.
  • neko

    04.05.2025 13:10
    plate
    Javni sektor - plate ispod proseka zvaničnog i koje kasne, radi ko nema nikog, oni koji su nečiji ne rade. Tako je.
  • Razlika je,daaa

    04.05.2025 12:36
    Sa SSS u javnom sektoru minimalac, a u privatnom može i više. U javnom sektoru VSS 100.000-120.000, a kod privatnika od 80.000 pa do beskonačno. Kod privatnika svi rade, a u javnom sektoru većina ništa,ali svakako,niko se ne ubija od posla. Tako da,koliko para toliko i muzike?!
  • /

    04.05.2025 12:28
    /
    razgranicite pojmove privatnik i privatna firma na subvencijama.
    to sto se folirate srbijanjem, narucivanjem klope, trotinetcicima, tompusima, garsonjerama na tockovima vam je iz ove druge firme.
  • Miki

    04.05.2025 12:19
    Nspopa@neobee.net
    Zar je moguće da niko da uradi istraživanje koliko se zaista i realno u privatnom sektoru pored zvanične plate, isplaćuje keš na ruke, mimo papira i doprinosa?!?

    Takođe, na brojim jačim polozajima u privatnom sektoru (menadžment i rukovodstvo) ne mali deo zarade se isplaćuje preko preduzetnickih agencija, koje onda svojim "gazdama" isplaćuju minimalac, čime se takođe stvara lažna slika o platama u privatnom sektoru.

    I dalje, manite se pojma prosečna zarada, i koristite pojam medijalna zarada kao zaista realan prosek.

    Nisu u javnom sektoru uopšte toliko sjajni uslovi, što i dovodi do toga da se tamo skuplja šljam koji manje više ništa i ne radi.
  • @N.b

    04.05.2025 11:35
    Državna uprava u Srbiji je najmanja u odnosu na ostale zemlje u Evropi. Prema podacima iz 2021. godine, Srbija je imala oko 1,5% zaposlenih u javnoj upravi u odnosu na ukupnu radnu snagu, što je znatno ispod evropskog proseka koji iznosi oko 5%. Republička državna uprava je minimalna, dok je pokrajinska uprava nešto veća od sličnih regionalnih u Evropi, ali i dalje ne zadovoljava standarde efikasnosti i transparentnosti. Lokalna samouprava u Srbiji je nekoliko puta veća od proseka u Evropi, lokalne vlasti u Srbiji često nemaju dovoljno resursa i ovlašćenja da efikasno upravljaju svojim zajednicama ali ih ima mnogo (mnogo zaposlenih koji nemaju nikakav posao). Zdravstvo u Srbiji je manje razvijeno u poređenju sa evropskim standardima, a problem dvostrukog rada (na fakultetu i klinici) doprinosi slabim rezultatima. Svetska zdravstvena organizacije izvestava da se Srbija suočava sa nedostatkom specijalista i lošim kvalitetom zdravstvene zaštite, što se ogleda u niskim rezultatima u zdravlju populacije.
    Školstvo je praktično na svim nivoima urušeno, sa slabim kvalitetom obrazovanja i lošim uslovima. Po UNICEF-u, Srbija se suočava sa problemima u obrazovnom sistemu, uključujući nedostatak savremenih nastavnih sredstava i nisku motivaciju nastavnika, što negativno utiče na kvalitet obrazovanja.
    Javna preduzeca nemaju nikakve veze sa drzavnom upravom a posebna su prica za sebe.
  • Srba

    04.05.2025 11:20
    Razlika je samo zato što u privatnom sektoru retko ko je prijavljen na punu platu, svi dobijaju neki "keš deo"
  • 25

    04.05.2025 11:08
    srbija će izaći iz kradikalskog mraka kada se pojavi osoba koju boli qrac za strane fondove i MMF, gazde iz EU i razne integracije kojima nas ucenjuju, čovek kojem je pre svega stalo do ozdravljenja nacije i države, čovek kojem je važniji seljak na njivi, student, vredan i poštovan radnik i njegova budućnost od lizanja belosvetskih zadnjica... Nije utopija, mnoge zemlje na svetu su uspele u ovome a mnoge se i dalje se bore... dok postoji šešelj bia zlocinci i ubice u vrhu sistema i svim porama drustva koje je ON postavio, nama nema napred
  • Razocarana

    04.05.2025 10:35
    Kod privatnika prijava na minimalac ne zato sto oni to hoce vec zato sto drzava takve namete ima da mali broj privatnika moze da prijavi na celu platu e sad kad bi namet bio kao i u drzavnim firmama to bi bila druga prica a verujem i drzavna kasa punija. Nekome to nije u interesu da vidi i popravi a kome sam Bog zna.
  • N.b

    04.05.2025 09:49
    N.b
    U javnom sektoru mozes skoro sta hoces dokje radno vreme rastegljivo i komforno u vecini slucaja o laznim bolovanjima spajanjem raznih praznika i sl.suvisno je pisati. Plata sigurna kolika god da je jer imas prostora za drugi posao. Privatni sektor je drasticno razlika gde se radi 10h u proseku i ako radis dobijes plati ne radis nema primanja! U ovo smo imali prilike da se uverimo u vreme Korone gde su mnogi gladovali!!! Koliko sam informisan javni sektor do 2030 bice korenito izmenjen i sve den na minimum uposlenih jer ovo sto imamo ni jedna Drzava i Sistem ne mogu izdrzati ko god bio na vlasti.
  • NS

    04.05.2025 09:17
    Niko nikada da napravi poređenje koliko se radi kod privatnika a koliko se ne radi u javnom sektoru! Ako hoćemo bilo kakav napredak kao društvo i ekonomija javni sektor mora da se očisti od neradnika plus smanjenje neradnika za min. 50%!!!
  • Dusan

    04.05.2025 09:06
    Razlika je očigledna
    U javnom sektoru ili ne radiš ili radiš tako malo i za to si plaćen.
    Dok kod privatnika radiš ko crnac.
    Najbolji primer sam ja bio u jp video tamo nema budućnosti i napustio. Sada sam lepo sam svoj gazda i radim.
    Ako želite da ništa ne uradite u životu da nemate nikakve odgovornosti ideje da kukate ma sve živo. Javni sektor je raj za vas.
    Hoćete da rizikujete da ulažete vreme ideje sve da zaradite izvolite privatni sektor.
    Šta je isto u oba sektora? Vlasnici i direktori koji ne poštuju zaposlene. Onaj ko radi dobiće tri puta više posla.
  • Ina

    04.05.2025 08:42
    Najniza kasta su mali privrednici i poljoprivrednici u Vojvodini
    Posle idu zaposleni u privredi i rudari
    Iznad njih zaposleni tzv javnom uhljebljivackom sektoru
    Na vrhu po lagodnom zivotu i neradu su politicari i mafijasi
  • *

    04.05.2025 08:19
    Zaboravili ste da naglasite da se plata kod privatnika MORA ZARADITI a ovi paraziti po javnim preduzecima nista ne rade ne daj Boze da dobiju otkaz npr ekonomista iz javnog preduzeca meni nikad ne bi primirisao u moju firmu. Ograniceni su ko retardi al oni misle da je to super pa neka im dok moze
  • Novosadjanin

    04.05.2025 08:17
    ~~~
    Vece su plate kod privatnika, jer svi dobijaju minimalac na racun a resto na ruke. Znaci ako svi sa minimalcem imaju prosek od 100.000 onda je kod privatnika mnogo veca zarada...
  • Igor

    04.05.2025 08:17
    Javni sektor je pun neradnika, kojima ne samo da sada poklanjamo plate, vec cemo jednog dana i penzije morati da isplacujemo.
  • Mr. M

    04.05.2025 08:00
    Većina kod privatnika radi za 70-85000 dinara, svaka druga subota radna i na minimalac prijava... Prosek nije realan... Ja i Bajatović u proseku imamo 17500evra platu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna