Info
28.08.2014.
06:19 > 07:38
Erotski filmovi, "hot-lajn" reklame i brutalno nasilje umesto od ponoći, moći će ubuduće da se emituju već od 23 časa. Biće, dakle, dostupni i mnogo većem broju dece.
  • Dejan R. Popovic, dipl. inz.

    07.01.2015 13:32
    Reklamiranje pornografskih filmova na TV?
    Umesto komentara - danasnji dopis ministarstvu:

    MINISTARSTVO TRGOVINE, TURIZMA I TELEKOMUNIKACIJA
    Dusica Djordevic
    Beograd, Nemanjina 22-26

    Predmet: Sesta dopuna primedbi, predloga i sugestija na Nacrt Zakona o oglašavanju

    V e z a : Javna rasprava o Zakonu o oglašavanju (30. decembra 2014)

    Postovana gospodjo Djordevic, postovane dame i gospodo,

    21. - Iako je na portalu "NaDlanu.com" objavljen 28. avgusta 2014. tekst "Vlada dala zeleno svetlo: Deca će gledati pornografiju i nasilje na televiziji", ni Narodna skupstina ni Vlada ni Ministarstvo kulture i javnog informisanja koje je pripremalo nacrt Zakona o elektronskim medijima, pa ni Ministarstvo trgovin, turizma i telekomunikacija koje je pripremilo Nacrt Zakona o oglašavanju, nisu reagovali na sadrzaj ovog teksta.

    Zakona o elektronskim medijima u clanu 68. stav 6. sadrzi odredbu koja glasi: "Programski sadržaji nepodesni za maloletnike mlađe od 16 godina ne smeju da se emituju pre 22,00 sata ni posle 6,00 sati, a nepodesni za maloletnike mlađe od 18 godina, pre 23,00 sata, ni posle 6,00 sati." Sto ce reci, maloletnicima do 16 godina treba manja zastita nego maloletnicima do 18 godina. Apsurdno!

    22. - S druge strane, Nacrt Zakona o oglašavanju u clanu 53. stav 2. sadrzi jos apsurdniju odredbu. Ona glasi: "Oglasna poruka čiji sadržaj nije pornografski, a koja upućuje na pornografiju (hot-lajn, oglasna poruka za pornografsku štampu, filmove i slično) zabranjena je, osim na programima televizije i radija u vremenu od 00 do 05 časova, i u pornografskim javnim glasilima." Sto ce reci, ograničenja "reklamiranja" pornografije su stroza nego ogranicenja same pornografije!

    23. - Stavise, prema clanu 53. stav 1, nacrta ovog zakona, zabranjeno je oglašavanje čiji je sadržaj pornografski, osim u pornografskim javnim glasilima, dok su u clanu 78. Zakona o javnom informisanju i medijima i clanu 68. Zakona o elektronskim medijima, propina manja ogranicenja, zabrane i zastite. Ocigledno je da kreato(i) nacrta ovog zakona nisu ni pogledali nedavno donete medijske zakone, vec su uglavnom koristili resenja iz clana 36. postojeceg (vazeceg) Zakona o oglašavanju. Ostaje nejasno sta su ti kreatori podrazumevali pod pojmom "pornografsko javno glasilo", jer izraz "javno glasilo" je novim medijskim zakonima zamenjen sa "savremenim" izrazom "medij".

    24. Inace, zaštita maloletnih lica iz clan 68. Zakona o elektronskim medijima se odnosi smo na linearne medijske usluge. Za medijske usluge na zahtev i zaštitu maloletnih lica iz clana 61. ovog zakona primenjuje se odredba koja glasi: "Medijska usluga na zahtev koja može da škodi fizičkom, mentalnom ili moralnom razvoju dece i omladine, čini se dostupnom na način koji obezbeđuje da je maloletnici u uobičajenim okolnostima neće čuti ili videti (na primer kao zaštićena usluga sa uslovnim pristupom)." Kako se ta "usluga" čini dostupnom na način koji obezbeđuje da je maloletnici u uobičajenim okolnostima neće čuti ili videti, nije jasno receno, pa je zato kao primer stavljeno u zagradama "(... zaštićena usluga sa uslovnim pristupom)". Medjutim, u uobičajenim okolnostima dovoljno je da dete i maloletnik u "Guglov" pretrazivac unese rec "porno" i da zatim uziva u mnogobrojnim pornografskim sadrzajima, i to bez ikakve oglasne pokuke (reklame).

    Iskreno,
    Dejan Popovic

    Beograd, 7. januar 2015

  • dule

    29.08.2014 08:12
    Ja da se pitam erotski bi mogli ceo dan a filmovi u kojima ima scena ubistva, sakaćenja, tuča, razbojništva i slično samo od ponoći do 4 ujutru.

    Ja protiv seksa nemam ništa, a protiv ovih ostalih stvari i te kako imam.
  • dragan

    28.08.2014 14:30
    sve nam je erotika u drzavi od 0-24h
  • 28.08.2014 13:18
    Jao, sta je licimura ovde!
    Prvo, roditelji male decice, sta vam deca rade budna posle 21-22 uvece, a drugo, svako dete danas ima pristup mnogo gorim stvarima putem interneta, koji koriste tokom celog dana bas na onim istim kompjuterima koji su im prethodno pomenuti roditelji kupili jos pre polaska u skolu, tako da....
  • Нимбус

    28.08.2014 13:18
    Лицимури
    Брину се за децу `оћел парити очи од 11 ил од 12.
    Може бити, неће мастурбирати ако се инкриминисани програм одложи. Тако ће се смањити учесталост сушења кичме.

    Не сећам се да је ономад било драматичних проблема због читања "ЧИК"-а испод клупе у осмом основне, те првом и другом средње школе. Сем у случају наглог прозивања од стране професора, којом приликом се морало усатати.

    Дочим је наобразба да је геј ОКЕЈ ( Видети програм ЈУЛ-а Мире Марковић), заштита дечака од 16 година на сплавовима у четири ујутру од стране залудних "Кобри" - а који (дечаци) постају узор вршњацима, те напућене звезде естраде у пубертету, прихватљиво као залог времена.
  • nshappy

    28.08.2014 12:51
    TV kao tv
    Ali šta deca traže budna u to doba? Ja sam u osnovnoj posle crtanog u 20h na nsplusu isao na spavanje, a u srednjoj najkasnije u 22h jer je škola počinjala u 07:05.
    Sa druge strane, u to vreme je u podne išla reklama "mi smo vesele devojke, beba, cuca, maca..." za hotline i svakodnevno tona reklama za cigarete i alkohol, i sta fali? Niti pušim niti sam alkos. Ne treba televizija da vaspitava decu već roditelji.
    Srbija će uvek biti zemlja zamenjenih teza.
  • 28.08.2014 12:47
    Bolje da gledaju istinske porno dive nego neke soc jadnice poput kojekakvih soraja i stanija koje im se nude u svim medijima 24/7.
  • Toma

    28.08.2014 12:12
    ponovo spuštanje kriterijuma
    koje je na snazi već 25 godina otkada su gasili Državu.

    Sve samo ide na sve lošije i lošije.

    Ima li u ovoj zemlji nekoga ko ima obraz, da je na funkciji, i da uprkos mitu kaže NE?
  • v

    28.08.2014 09:42
    Anonimus - resenja prosta i iskljuciva
    izbacite djavola iz kuce, to sam uradio i nema tog novca za kojeg bi ikad vise ponovo gledao i imao tv...kad bi pravio listu svojih pametnih stvari uradjenih u zivotu, bila bi naravno kratka mala ali ovo bi se nalazilo na drugom mestu...prvo nije tema


    bravo za tebe sad lepo put pod noge da nam budeš veseli nazaren a možeš i mormon,amiš,oni su ionako još uvek u 19 veku!
  • 28.08.2014 08:58
    Jbt, al' ste svi nesto postali osetljivi.
  • Nemanja

    28.08.2014 08:20
    @IgorNS
    Babo. Radiš od pola 9 a ležeš u 11? Koja si ti lenčuga, pa ja radim od 8 a ne legnem nikad pre pola 1, kao i svi koji imaju zanimacija u životu.
  • Vandrokaš

    28.08.2014 08:19
    Licemeri
    Posle 23h ili posle 24h? Kako god da je, svi ti filmovi i serije se repriziraju sutradan u po bela dana.
  • Baba rondja

    28.08.2014 08:13
    Ma.. zaludni ljudi, cime se bavite. "Bice dostupni vecem broju dece", presmesno. Sa decom provodite vreme dragi roditelji, od najranijeg detinjstva, razgovarajuci i edukujuci ih pa i na seksa. To bi najmanje trebalo da bude tabu i domen za zgrazavanje. A svi znamo da deca od 5-6 godina kradomice od roditelja sa svojim vrsnjacima radoznalost na ovu temu i realizuje, putem interneta (danas, mahom).
    A uostalom, mala deca, kojima sadrzaj pomenutih filmova nije namenjen, sta ima da rade budna u 23h???
  • dr.proka

    28.08.2014 08:00
    moral
    I sta sad ??? Javljaju se moralni dusebriznici kojima je veci problem prikazivanje filmova pre 23.00 nego sto deca nisu u krevetu u to vreme!!! U kakvom mi to drustvu zivimo??? Sta je sa starletama,farmama i ostalim glupostima koji se prikazivaju u vreme kada bi trebao biti crtani film.....pa bre otvorim ormar iskoci Stanija,otvorim frizider iskoci Soraja....to je mnogo veci problem za decu nego ovi filmovi,a bio sam i ja dete pa sam uspeo da ih gledam i u vreme kada nije bilo interneta,doduse ne kao dete jer sam vec bio u krevetu nego kao tinejdzer. A kome se ne svidja danas postoji "CHILD LOCK" !!!! Vodite brigu o mnogo vecim problemima u drustvu nego sto je ovo....evo mi iskoci MIMI ORO iz TV-a !!!!!
  • 28.08.2014 07:31
    resenja prosta i iskljuciva
    izbacite djavola iz kuce, to sam uradio i nema tog novca za kojeg bi ikad vise ponovo gledao i imao tv...kad bi pravio listu svojih pametnih stvari uradjenih u zivotu, bila bi naravno kratka mala ali ovo bi se nalazilo na drugom mestu...prvo nije tema
  • IgorNS

    28.08.2014 07:03
    Zamena teze
    Mislim da je ovde veci problem sto je omladina budna nakon 23h ili ponoci. Treba njima naci neki zanimaciju pa da odu na spavanje u 22h najkasnije. Ja, zaposlen, radim od 8:30, kad ostanem budan do 23h, ubelezim taj dan u kalendar.
  • wifi

    28.08.2014 06:53
    Baš lepo...
    zakašnjenje od 30-40 godina. Čuli ste za internet? I deca su... btw šta je sa nasiljem političara bez mozga (ali sa doktorskom disertacijom) i pornografijom estrade (bez pojma morala i obiljem silikona na pogrešnom mestu)koji bez prestanka direktno i na najgori način siluju zdrav razum? Hoće li oni biti premešteni posle 23:00?
  • Sima

    28.08.2014 06:49
    Ja stvarno ne vidim šta je problem u ovome. Scena nasilja ima po ceo dan u informativnim emisijama, novinama, na ulicama (na žalost)... Isti je slučaj i sa erotikom, samo što (obično) nije u informativnim emisijama, već u kojekakvim emisijama o "poznatima" i slično. Tako da ovo izmena (po meni) neće imati većeg uticaja na decu. Mnogo veći uticaj ima sredina u kojoj deca odrastaju (a na žalost, Srbija je trenutno loša sredina), nego šta se gleda na televiziji.
  • Novosađanin

    28.08.2014 06:43
    Pa sta?
    Deca svakako sve to i mnogo gore gledaju na internetu...
  • Србин Бачван(ин)

    28.08.2014 06:43
    па после нек неко каже да СНС и СПС нису напредни и авангардни..прави представници ЕУ у Србији..требали су да дозволе да се еротика емитује одмах после тв дневника..али добро..има времена да се исправе..тек су дошли на власт..
  • 28.08.2014 06:40
    JUPI
    Devedesete su se vratile u svemu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna