Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Foto: 021.rs
U novu godinu dizel je ušao sa cenom od 197 dinara po litru, a benzin od 180 dinara po litru.
Samo tri nedelje kasnije, najnovije cene goriva koje su objavljene u petak, 17. januara iznose 204 dinara za dizel i 187 dinara za benzin.
Rast cena goriva u Srbiji poklapa se sa rastom cene nafte na berzi, pre svega nafte Brent koja se smatra jednim od najvažnijih standarda u određivanju cena nafte na svetskom tržištu, piše Danas.
Iako se prema Pravilniku o obračunu prosečne veleprodajne cene naftnih derivata za određivanje cene dizela i benzina u Srbiji gledaju cene na berzi Platts Mediterranean product cargo assessments, rast cena sirove nafte utiče na formiranje cena na Mediteranu, pa tako indirektno i na cene goriva u Srbiji, ukazali su sagovornici Danasa.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) Tomislav Mićović ukazuje da je trenutni rast cena goriva u Srbiji posledica rasta cene sirove nafte na berzi od sredine decembra prošle godine. Dodaje da je taj rast uticao i na rast cena dizela i benzina na berzi na Mediteranu, pa tako i na cene goriva u Srbiji.
"Trend rasta cene sirove nafte je uspostavljen negde još sredinom decembra, on je bio blag, ali je bio stalan rast i efekti tog rasta se prelivaju sada na cene goriva u Srbiji", rekao je Mićović za Danas.
Prema njegovim rečima, rast cene nafte koji je usledio nakon toga, tačnije 10. januara kada su uvedene američke sankcije, još se nije prelio na cene goriva u Srbiji.
"Ukoliko cena sirove nafte na berzi naglo krene nadole, to se neće tako osetiti na cene goriva u Srbiji. Međutim, ako trend rasta nafte bude nastavljen u dužem vremenskom periodu, onda možemo očekivati dalji rast cena goriva u Srbiji. Nije dovoljno samo nedelju dana skoka cene sirove nafte da se tako brzo odrazi na gorivo u Srbiji", objasnio je Mićović.

Ukazao je da su sve zemlje u regionu koje kontrolišu cenu goriva, među kojima su Hrvatska, Crna Gora i Severna Makedonija, povećale cene.
"Inače, promena visine cene goriva kod nas je bila čak umerenija u odnosu na skok cena dizela i benzina na Mediteranu", ocenio je Mićović.
Međutim, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ukazuje da pravi razlog povećanja cena goriva u Srbiji zapravo ne može samo da se pripiše rastu cena nafte i naftnih derivata na berzi, jer javnosti nije poznat tačan način obračuna određivanja maksimalne cene goriva koja se svakog petka objavljuje na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine.
"Cene goriva u Srbiji bi trebalo da se određuju u zavisnosti od visine cena goriva na berzi na Mediteranu. Cene goriva u Srbiji ne zavise direktno od rasta cena sirove nafte, ali zavise indirektno zbog njihovog uticaja na cene na Mediteranu, ali to nije uvek slučaj i ne mora da znači", objašnjava Atanacković.
Atanacković dodaje da naša javnost ne zna koji su parametri da bi Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine odlučilo, kao poslednji put, da za po tri dinara podigne cenu i dizela i benzina.
"To može biti razlog jer je povećana i cena goriva na berzi na Mediteranu, ali ne mora da znači. Moguće da je to neka kalkulacija unapred, predviđanjem nekih problema koji bi mogli potencijalno da nastanu zbog američkih sankcija NIS-u", rekao je Atanacković.
Na pitanje da li je sada vreme da država smanji akcize na gorivo s obzirom na to da su dostigle vrednosti iz vremena energetske krize, Atanacković kaže da su "i nož i pogača u rukama vlade".
Dodaje da će se on kao privrednik uvek zalagati za niže cene, pre svega dizela koji je značajan za privredu i transport.
"Mislim da država mora ozbiljnije o tome da vodi računa, ne bi trebalo da se dozvoli da cena goriva poraste toliko da postane vidljiv efekat povećanja inflacije i povećanja svih ostalih troškova, zato što to apsolutno zavisi od cena transporta. Takođe, poljoprivrednici su izuzetno zavisni od cene dizela", ukazao je Atanacković.
I Mićović dodaje da je na državi da odluči o tome, a na naftnim kompanijama da primenjuju takvu odluku.
Ceo tekst Danasa o gorivu čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ilon Mask spojio dve svoje najveće firme: SpaceX i xAI postali najvrednija kompanija na svetu
03.02.2026.•
4
SpaceX preuzeo je xAI, spajajući dve od najambicioznijih kompanija Ilona Maska u najvredniju privatnu kompaniju na svetu.
U jesenjoj setvi prošle godine zasejano 5,5 odsto više hektara
02.02.2026.•
0
U Srbiji je u prošlogodišnjoj jesenjoj setvi zasejano 842.347 hektara površine.
Tramp najavio smanjenje carina za Indiju jer je pristala da ne kupuje rusku naftu
02.02.2026.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp je danas najavio smanjenje carina na uvoz robe iz Indije sa 25 odsto na 18 odsto jer je njen premijer Narendra Modi pristao da više ne kupuje rusku naftu.
Stručnjak za energetiku: EPS planira rast potrošnje struje za jedan odsto godišnje
02.02.2026.•
1
EPS u planu poslovanja za period od 2026. do 2028. godine predviđa rast potrošnje struje za jedan odsto godišnje, a za isto toliko pad proizvodnje iz sopstvenih kapaciteta, kaže stručnjak za energetiku Željko Marković.
NIS prošle godine poslovao sa gubitkom od 5,6 milijardi dinara
02.02.2026.•
3
Naftna industrija Srbije (NIS) poslovala je u 2025. godini sa gubitkom od 5,6 milijardi dinara, objavila je danas kompanija.
EU: Pojačaćemo napore radi rešenja problema prevoznika sa Zapadnog Balkana
02.02.2026.•
0
Evropska unija (EU) i njene članice će pojačati napore radi pronalaska rešenja za probleme boravka određenih profesionalnih kategorija sa Zapadnog Balkana u tom bloku, uključujući profesionalne vozače.
Poljoprivrednici: Neko debelo zarađuje na niskoj ceni pšenice i njenim proizvođačima
02.02.2026.•
26
Poljoprivrednici Banata ocenjuju da je neprihvatljiva odluka resornog ministra da isplata direktnih subvencija po hektaru od 18.000 dinara ove godine mora da se pravda računima za kupovinu repromaterijala.
Rast BDP-a Srbije prošle godine bio dva odsto
02.02.2026.•
4
Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u četvrtom kvartalu 2025. godine u odnosu na isti period prethodne godine iznosio je 2,2 odsto.
Evro postao jedina zvanična valuta u Bugarskoj, lev više ne važi
02.02.2026.•
0
Od juče, 1. februara, evro je postao jedina zvanična valuta u Bugarskoj, dok lev više nije prihvatljiv za plaćanja dobara, usluga i obaveza, saopštilo je Ministarstvo finansija Bugarske.
Glamočić: Promena agrarne politike - ko više ulaže više će dobiti, tražiće se pravdanje računima za podsticaje
01.02.2026.•
4
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić najavio je da će država ove godine promeniti agrarnu politiku.
OPEK+ zadržava istu proizvodnju nafte u martu uprkos zabrinutosti oko Irana
01.02.2026.•
1
Osam članica Organizacije zemalja izvoznica nafte i njihovi saveznici (OPEK+) odlučili su da zadrže nivo proizvodnje nafte u martu nepromenjenim.
Kina smanjuje carine na uvoz viskija, kao podsticaj trgovini sa Britanijom
01.02.2026.•
0
Kina će smanjiti carine na uvoz viskija sa 10 na pet odsto, što će biti podsticaj britanskoj industriji viskija nakon što su se lideri dve zemlje sastali ove nedelje kako bi popravili napete odnose.
Evropska komisija objavila koje su najzaduženije zemlje Zapadnog Balkana
01.02.2026.•
8
Crna Gora je najzaduženija zemlja u regionu sa javnim dugom koji iznosi 58,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazuju najnoviji tromesečni podaci Evropske komisije.
Boš najavljuje otpuštanja, profit skoro prepolovljen
01.02.2026.•
3
Nemački industrijski gigant Boš je potvrdio plan da ukine 20.000 radnih mesta nakon što se profit skoro prepolovio prošle godine.
Hoće li i kako banke odobravati kredite za nelegalne nekretnine upisane u akciji "Svoj na svome"
01.02.2026.•
5
Na nekretnine koje budu evidentirane u katastru po novom zakonu o "legalizaciji" moći će da bude upisana hipoteka.
Pad industrijske proizvodnje u decembru
31.01.2026.•
2
Industrijska proizvodnja u Srbiji u decembru 2025. manja je 5,7 odsto u odnosu na decembar 2024. godine, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Poskupeo hleb "Sava"
31.01.2026.•
4
Vlada Srbije izmenila je uredbu o obaveznoj proizvodnji hleba od brašna T-500, pa će maksimalna maloprodajna cena ovog proizvoda biti 65 dinara, a maksimalna proizvođačka cena 55,74 dinara.
Šta prodaja "Lukoila" znači za Srbiju: "Malo verovatno da će investicioni fond dugoročno ostati vlasnik"
31.01.2026.•
1
Broker Branislav Jorgić kaže da eventualna promena vlasništva pumpi "Lukoila" u Srbiji ne bi trebalo da ima negativne posledice po domaće tržište goriva.
Vlada Federacije BiH predložila uvođenje veće carine na čelik, odgovor na odluku Srbije
31.01.2026.•
2
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) je predložila uvođenje veće carine na uvoz čelika u BiH.
Ministarstvo poljoprivrede: Zastoj u obradi i isplati podsticaja zbog problema sa informacionim sistemom
31.01.2026.•
1
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je došlo do privremenog zastoja u radu informacionih sistema koji se koriste za obradu i isplatu podsticaja.
Britansko-srpska privredna komora i EXPO 2027 potpisali memorandum o saradnji
31.01.2026.•
1
Britansko-srpska privredna komora i kompanija EXPO 2027 d.o.o. potpisale su danas Memorandum o saradnji kojim je predviđeno "jačanje ekonomskih, kulturnih i trgovinskih veza" između Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva.
Komentari 20
James Bond
dacic
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar