Šta znači novo odlaganje sankcija NIS-u: "Kupovina" vremena kao uvod u trajno rešenje?
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Foto: 021.rs
Ovo je drugi put da američka administracija odlaže NIS-u uvođenje sankcija zbog većinskog ruskog vlasništva u toj kompaniji.
Podsetimo, prvobitne sankcije trebalo je da stupe na snagu 28. februara, ali su u poslednji čas odložene za 30 dana pa je tako novi rok uvođenja sankcija bio 28. mart, kada je predsednik Aleksandar Vučić saopštio da je "Srbija dobila novih 30 dana za NIS".
Iz NIS-a su u subotu saopštili da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu odloženo do 28. aprila 2025.
U saopštenju je kompanija objasnila da se novom licencom kompaniji NIS omogućava nesmetano održavanje poslovanja, ugovora i drugih sporazuma koji uključuju NIS ili njegova operativna zavisna društva.
Omogućava se, kako je saopšteno, i izvršenje svih transakcija sa NIS i njegovim operativnim zavisnim društvima, koje su usmerene na ispunjenje ugovora.
Dodaje se su da se licencom omogućava „otuđenje ili prenos, ili omogućavanje otuđenja ili prenosa duga, ili kapitala izdatih, ili garantovanih od strane NIS-a, ili operativnih zavisnih društava (pokriveni dug ili kapital) na lice koje nije iz SAD“.
Ta kompanija je saopštila da se licencom omogućavaju i zvanični poslovi diplomatskih ili konzularnih predstavništava van Ruske Federacije koji uključuju NIS ili operativna zavisna društva.
"NIS je spreman na nastavak dosledne saradnje sa Ministarstvom finansija SAD povodom podnetog zahteva za uklanjanje kompanije sa SDN liste sankcija (Specally designated Nationals)", naveo je NIS.
I ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je u subotu da "ovaj predah" treba da iskoristimo na najbolji način, da ugovorimo, dopremimo i platimo što veće količine nafte.
"Sankcije prema NIS-u već su se osetile jer su određeni kupci prešli na druge dobavljače", rekla je Đedović Handanović za RTS.
Kupovina vremena kao uvod u trajno rešenje?
Finansijski analitičar Nenad Gujaničić ocenio je da američko-ruski pregovori na globalnom nivou daju nadu da će i Srbija, u okviru te šire slike, naći rešenje za problem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
"Pitanje NIS nije primarno ni za rusku ni za američku administraciju, nije ni u top 100. Ipak, u okviru preslaganja geopolitičkih snaga, sigurno će na stolu biti i pitanje NIS-a, Južnog toka i generalno energetsko pitanje u Evropi. Tu vidim nadu da ova kupovina vremena može biti uvod u konačno rešenje tog pitanja", rekao je Gujaničić FoNetu.
Gujančić smatra da srpska strana i državni zvaničnici nemaju "nikakvu moć u ovoj situaciji".
"Nemam pouzdane informacije, ali mislim da oni ni ne učestvuju u pregovorima i da su angažovani advokati ruske strane u tom odnosu sa američkom administracijom", kazao je Gujaničić.
On, ipak, ne poriče da zvaničnici Srbije mogu da pregovaraju na političkom terenu sa Sjedinjenim Američkim Državama i Rusijom, ali misli da su ti dometi "krajnje skromni".
Gujančić ukazuje i na to da, zapravo, nije poznato kako teku pregovori i kako stoje neformalni zahtevi koji se tiču potpunog napuštanja Rusa u vlasničkoj strukturi.
"Gasprom Njeft je prebacio deo akcija na matičnu kompaniju Gasprom, koja nije pod sankcijama i Gasprom je formalno ispunio uslove tih sankcija - NIS nema vlasničku strukturu gde je Gasprom Njeft većinski akcionar", naveo je Gujaničić.
Podsetimo, nedavno je promenjena vlasnička struktura NIS-a tako što je Gasprom, koji nije pod sankcijama, otkupio pet odsto akcija Gasprom Njefta. Trenutno Gasprom Njeft ima oko 45 odsto akcija u NIS-u, Gasprom nešto više od 11 odsto, oko 30 odsto ima država Srbija, a ostalo su mali akcionari.
Prema Gujančićevim rečima, u ovom trenutku jedino je izvesno da sankcija neće biti narednih 30 dana, dodajući da bi posledice takvih mera bile velike, ali da ipak ne bi mogle da se porede sa onima iz 90-ih godina kada se benzin kupovao na ulicama.
"Ne znamo da li je ta činjenca doprinela ovoj odluci američke aministracije ili je reč o običnoj kupovini vremena i čekanju nekih pomena", dodao je on.
I ekonomista Milan Kovačević u intervjuu za Radio Slobodna Evropa rekao je da je ponovno odlaganje sankcija prema NIS-u uslovljeno drugim interesima SAD u Srbiji, ali i razvoju situacije kada je u pitanju rat u Ukrajini.
"Svako dalje produženje ima istu tu svrhu – da kupi više vremena da bi Amerika prvo utvrdila šta u celini može da popravi u svoju korist u zemljama protiv kojih je uvodila sankcije", ocenio je Kovačević.
Jadranski naftovod saopštio je da je dobio novu licencu od 30 dana za nastavak transporta nafte za rafineriju Pančevo u vlasništvu Naftne industrije Srbije.
"Društvo JANAF d.d. dobilo je uz pomoć svojih američkih advokata i u koordinaciji s vladom Republike Hrvatske licencu na 30 dana za nastavak transporta za rafineriju Pančevo u vlasništvu NIS-a", navodi se u saopštenju objavljenom na veb sajtu tog društva.
Janaf je izrazio uverenje da će se u narednom razdoblju stvoriti okolnosti i dobiti sve saglasnosti za nastavak izvršavanja ugovornih obveza prema NIS-u.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Kiparski ministar: Evropa bi mogla da počne da dobija naš gas u martu 2028.
09.08.2026.•
0
Potrošači mogu očekivati da će prirodni gas iz nalazišta u podmorju kod Kipra pomoći u pokrivanju energetskih potreba Evrope već od marta 2028. godine, izjavio je ministar energetike te ostrvske zemlje Majkl Damianos.
Novi rizici za inflaciju u Srbiji: Da li nas do kraja godine čekaju nova poskupljenja?
09.08.2026.•
2
Nakon perioda usporavanja inflacije, pred Srbijom su novi rizici koji bi u narednom periodu mogli da utiču na rast cena. Među njima su kretanje cena nafte i goriva, međunarodna geopolitička neizvesnost i toplotni talas.
Nekadašnji jugoslovenski gigant seli se iz Zagreba: Proizvodnja stiže u Gornji Milanovac
09.08.2026.•
9
Proizvodnja nekadašnjeg jugoslovenskog giganta Hromosa (Chromos) biće premeštena u Gornji Milanovac u Srbiji i Kolićevo u Sloveniji.
Država se za auto-put Beograd - Zrenjanin - Novi Sad zadužuje kod tri banke
09.08.2026.•
6
Vlada Srbije uputila je Skupštini Srbije predloge tri zakona o zaduživanju Srbije kod tri banke, a u vezi sa izgradnjom auto-puta Beograd - Zrenjanin - Novi Sad.
Koliko morate da radite za jednu kuglu sladoleda?
09.08.2026.•
0
U okvirnom poređenju cena u 10 evropskih zemalja, koje je sproveo Euronews, pokazalo se da je za kupovinu jedne kugle sladoleda potrebno najviše radnog vremena u Grčkoj - gotovo tri puta više nego u Nemačkoj.
Vozači kamiona sa Zapadnog Balkana i dalje na ledu: Evropska komisija nije ponudila rešenje
08.08.2026.•
10
Evropska komisija (EK) nije ponudila nikakvo rešenje za skidanje ograničenja trajanja boravka profesionalnih vozača kamiona sa Zapadnog Balkana u zemljama Šengen zone.
Nemačke pokrajine ukidaju zabranu vožnje kamiona nedeljom zbog niskog vodostaja
08.08.2026.•
0
Nemačke savezne pokrajine Rajna-Palatinat, Donja Saksonija, Severna Rajna-Vestfalija i Sarland privremeno su suspendovale zabranu saobraćaja za kamione nedeljom.
Airbnb beleži veliku potražnju širom sveta, akcije porasle devet odsto
08.08.2026.•
0
Akcije kompanije za onlajn rezervaciju smeštaja Er bi-en-bi (Airbnb) porasle su oko devet odsto nakon što je kompanija objavila rezultate za drugo tromesečje 2026. koji su nadmašili očekivanja analitičara.
Ko je u pravu za rafineriju: Vučić upozorava na Dunav, NIS kaže da radi normalno
08.08.2026.•
12
Dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozorava da bi zbog niskog vodostaja Dunava rafinerija u Pančevu mogla da bude prinuđena da privremeno obustavi rad, ministarka tvrdi da rafinerija radi povećanim obimom.
Bugari spasavaju Evropu
08.08.2026.•
19
Istorijski minimalan nivo vode u Dunavu iznedrio je niz poteškoća u mnogim zemljama.
Produženo smanjenje akciza na gorivo
07.08.2026.•
1
Vlada Srbije produžila je smanjenje akciza na naftne derivate za još sedam dana.
Za zaštitu Srbije od klimatskih promena potrebno više od 27 milijardi evra do 2033.
06.08.2026.•
19
Vlada Srbije usvojila je Strategiju zaštite životne sredine, u kojoj se procenjuje da zaštita od posledica klimatskih promena zahteva investicije od 27,2 milijarde evra do 2033. godine.
Dok se Mali hvali viškom, budžetski minus posle uplate za "rafale" skoro milijardu evra
06.08.2026.•
15
Vlada Srbije je pola godine pre roka uplatila deo rate za francuske borbene avione "rafal", pa je minus u blagajni Srbije krajem jula bio 4,3 puta veći nego u prvih sedam meseci prošle godine.
Jorgovanka Tabaković je 14 godina na čelu Narodne banke Srbije: Saopšteno koji su rezultati toga
06.08.2026.•
26
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas, povodom 14 godina guvernerke Jorgovanke Tabaković na čelu NBS, da je obezbeđena stabilnost koja traje i rezultati u korist građana i privrede.
Koje bi mere država mogla da uvede u slučaju ozbiljne nestašice struje i goriva?
06.08.2026.•
21
Iako državni zvaničnici uveravaju građane i privredu da je situacija sa proizvodnjom električne energije i naftnih derivata stabilna, vremenska prognoza nagoveštava da država mora biti spremna na moguće mere.
Sindikati: Povećanje minimalca zavisiće od rasta zarada u javnom sektoru
05.08.2026.•
7
Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Ujedinjeni granski sindikat (UGS) "Nezavisnost" će u pregovorima o povećanju minimalne zarade za 2027. godinu tražiti da taj iznos ne ugrozi odnosprema platama u javnom sektoru
U Srbiji nikad više sunčanih dana, a solarnih panela i dalje veoma malo
05.08.2026.•
22
Veoma toplo i sušno vreme ovog leta prouzrokuje brojne probleme u Srbiji, regionu i Evropi, zbog čega su pojedine nuklearne elektrane već isključene.
Đedović Handanović: Zbog niskog Dunava upitan uvoz 20.000 tona dizela
05.08.2026.•
9
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa predstavnicima Udruženja naftnih kompanija Srbije i NIS o dopremanju naftnih derivata u uslovima višenedeljnog niskog vodostaja Dunava.
Građani se zadužuju brže od privrede: Dug prema bankama porastao 15,6 odsto
04.08.2026.•
5
Dug privrede, građana i preduzetnika prema bankama u Srbiji nastavio je da raste i na kraju jula ove godine dostigao je skoro 4.701 milijardu dinara.
Niski vodostaji ugrozili proizvodnju struje: Srbija računa na projekte koji neće skoro biti završeni
04.08.2026.•
7
Iza hitne sednice Republičkog štaba za vanredne situacije, sazvane zbog loše hidrologije i niskih vodostaja, ostala je još veća dilema. Ima li Srbija ovih dana problem sa proizvodnjom električne energije i koliki?
Komentari 12
zztop
Zamenik zamenika
Šta znači?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar