Sankcije još nisu zaživele, a već problemi: Pojedine firme obustavile kupovinu goriva od NIS-a
NIS se muči da kupuje naftu od trgovaca u inostranstvu, dok kod kuće njeni bivši klijenti traže alternativne dobavljače goriva, jer su sankcije SAD koje su na čekanju uticale na poslovanje.
Foto: 021.rs
NIS je u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom njefta i kao takav je jedna od poslednjih preostalih ruskih naftnih aktiva u Evropi. To je ključno za energetsku bezbednost Srbije jer upravlja jedinom rafinerijom nafte u balkanskoj zemlji.
Teško je za druge kompanije da rade sa NIS-om jer je njegova dominantna pozicija na srpskom tržištu dodatno otežana logističkim ograničenjima u zemlji bez izlaza na more.
NIS snabdeva oko 80 odsto srpske benzinske i dizel energije, kao i 90 odsto ili više avio-goriva i teškog lož ulja, prema rečima jednog trgovca.
Međutim, nedavni problemi kompanije ukazuju na ono što bi moglo uslediti ukoliko američke sankcije stupe na snagu, pri čemu je predsednik Aleksandar Vučić upozorio da bi Srbija mogla izgubiti pristup uvozima nafte.
Američki Trezor, tačnije Kancelarija za kontrolu stranih sredstava (OFAC), označila je NIS AD Novi Sad kao sankcionisani entitet 10. januara, dajući Gazprom neftu 45 dana da se povuče iz svoje investicije, pre nego što je produžila taj rok sa još dva uzastopna 30-dnevna moratorijuma.
NIS, koji obično kupuje sirovu naftu preko dugoročnih ugovora, otkazao je svoj tender za 2025, pokazuju podaci sa sajta za nabavku kompanije. Umesto toga, kompanija pravi kupovine na kraći rok na tržištu po spot cenama od međunarodnih trgovinskih kuća koje su još voljne da rade sa njom, rekla su za Rojters dva izvora.
O promenama u nabavci sirove nafte od strane NIS-a do sada nije bilo izveštaja.
NIS je rekao da je nedavno uspešno zaključio dogovor za kupovinu nafte i da nabavlja sirovu naftu od više dobavljača, ne iznoseći detalje.
"Kompanija prilagođava svoje poslovne aktivnosti novonastalim okolnostima", rekli su za Rojters iz NIS-a.
Prosečni dnevni uvoz sirove nafte NIS-a preko hrvatske luke Omisalj, kroz koju dolazi 80 odsto snabdevanja sirovom naftom putem JANAF-a, iznosi oko 28.000 barela dnevno ove godine, prema globalnim podacima i analitičkoj firmi Kpler. To je u poređenju sa 40.000 barela dnevno u 2024. i 70.000 barela dnevno u 2023. godini.
U međuvremenu, dobavljači goriva OMV iz Austrije i Eko u grčkom vlasništvu sada uvoze ključna transportna goriva za svoje maloprodajne mreže u Srbiji umesto da kupuju od NIS-a, rekli su Rojtersu iz tih kompanija. O ovome nije bilo izveštaja ranije, napominje Rojters.
OMV uvozi gorivo na baržama na Dunavu iz svojih drugih evropskih rafinerija, dok Eko isporučuje proizvode iz Grčke, rekao je zvaničnik kompanije tražeći da ostane neimenovan.
Obe kompanije obustavile su kupovinu goriva od NIS-a zbog američkih sankcija, rekli su oni.
Uvoz bi se teško mogao nositi sa srpskom potrošnjom dizela od 44.000-49.000 barela dnevno i potrošnjom benzina od 14.000 barela dnevno zbog ograničenih kapaciteta i infrastrukture za barže, vagone i kamione, rekao je jedan srpski trgovac gorivima.
Iz NIS-a je Rojters rečeno da su "spremni da ispune sve ugovorne obaveze, uključujući one sa korporativnim klijentima i velikim kupcima, kao što su druge naftne kompanije", dodajući da Rafinerija nafte Pančevo normalno radi.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Odbor za poljoprivredu usvojio da 10 do 15 odsto mleka koje se otkupljuje bude prerađeno u mleko u prahu
13.02.2026.•
2
Parlamentarni Odbor za poljoprivredu usvojio je danas predloge da 10 do 15 odsto količine mleka koje se otkupljuje bude prerađeno u mleko u prahu i da država dotira 1,5 evra na bazi skladištenja.
NIS podneo zahtev za novu licencu Ministarstva finansija SAD
13.02.2026.•
0
Naftna industrija Srbije uputila je 12. februara Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se omogućava nesmetano obavljanje operativnih aktivnosti kompanije i posle 20. februara.
Šta se najviše prodaje u Srbiji: Polovnjaci, "škoda", "tojota", "reno"...
13.02.2026.•
5
U Srbiji je u 2025. godini zabeležen rast prodaje novih vozila za 13,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Glavna pravnica Goldman Saksa podnosi ostavku - dobijala poklone od Džefrija Epstina
13.02.2026.•
2
Glavna pravna službenica u bankarskoj instituciji Goldman Saks Keti Rumler podnela je ostavku, nakon što je otkriveno da je od seksualnog prestupnika Džefrija Epstina dobijala poklone.
Ministarstvo poljoprivrede traži konsultacije sa EU o stanju na tržištu mleka
12.02.2026.•
10
Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je danas da je zatražilo hitne konsultacije sa Evropskom komisijom (EK), povodom aktuelnih kretanja na tržištu mleka i mlečnih proizvoda.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
12.02.2026.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne, 4,5 odsto i kreditne olakšice, sedam odsto.
Burger king stiže u Srbiju: Ministarka privrede imala sastanak sa predstavnicima kompanije
12.02.2026.•
40
Ministarka privrede Adrijana Mesarović sastala se sa predstavnicima kompanije "Burger King" sa kojima je razgovarala o njihovim planovima o ulaganju u Srbiju i otvaranju većeg broja restorana.
Država otkočila cene dobavljača: Da li će proizvodi u marketima poskupeti?
11.02.2026.•
34
Poslednjom u nizu izmena Uredbe o ograničenju marži, odmrznute su cene dobavljača, što znači da one mogu da budu slobodno formirane.
Profesor Đukić: Zaduživanje Srbije prodajom obveznica jeftinije, ali nije utešno
11.02.2026.•
2
Zaduživanje države Srbije prodajom obveznica u ovom trenutku je povoljnije nego da se uzimaju krediti od banaka, ocenjuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić.
Hajneken ukida radna mesta: Manja potražnja za pivom
11.02.2026.•
4
Holandski proizvođač piva Hajneken je najavio da će ukinuti do 6.000 radnih mesta širom sveta od ukupno 85.000.
Gaspromnjeft otkrio nalazište rezervi nafte od 55 miliona tona
11.02.2026.•
4
Naftna kompanija Gaspromnjeft objavila je da je otkrila nalazište sa rezervama od 55 miliona tona nafte u ruskoj arktičkoj zoni Jamalo-neneckog autonomnog okruga.
Strane kompanije smanjuju investicije u Srbiji: Zbog čega je to tako?
11.02.2026.•
9
Sudeći po trendu u prva tri tromesečja, strane direktne investicije su se u Srbiji prošle godine gotovo prepolovile jer je za prvih devet meseci bruto priliv iznosio oko 2,5 milijardi evra.
Ministarstvo poljoprivrede: Pratićemo stanje na tržištu mleka i prilagođavati mere
11.02.2026.•
4
Država ostaje opredeljena za dijalog sa proizvođačima mleka i nastaviće da prati stanje na tržištu i prilagođava mere realnim uslovima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
NBS: Bruto devizne rezerve u januaru skoro 29,4 milijarde evra
11.02.2026.•
2
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da su bruto devizne rezerve Srbije na kraju januara 2026. iznosile 29,39 milijardi evra i u odnosu na kraj decembra 2025. povećane su za 388,4 miliona evra.
Nauči kako da primeniš AI u digitalnom marketingu za dva dana
11.02.2026.•
0
Dok jedni samo pričaju o primeni veštačke inteligencije u digitalnom marketingu na domaćem tržištu, drugi je već uveliko primenjuju i ostvaruju zavidne rezultate.
"Logika pijanih milionera": Leteći taksiji će uvećati ionako velik javni dug, a isplativost upitna
11.02.2026.•
19
Srbija će za investiciju "leteći taksiji", vrednu oko 125 miliona evra, morati dodatno da se zaduži, jer će najmanje još toliko koštati i izgradnja prateće infrastrukture.
Fiskalni savet: Reforma platnih razreda u Srbiji podbacila u samoj koncepciji
10.02.2026.•
1
Reforma platnih razreda u Srbiji iz 2016. godine, od koje je država i formano odustala, podbacila je u samoj koncepciji, a ne u implementaciji.
Zašto raste cena zlata?
10.02.2026.•
3
Kako se udaljavamo od 2008. godine, postaje sve vidljivije da je finansijska kriza koja je te sezone zahvatila SAD, odakle se preselila na ceo svet, bila žestoka.
Bocan Harčenko o tome zašto Rusija pravi kratkoročne ugovore o snabdevabnju gasom sa Srbijom
10.02.2026.•
29
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko izjavio je da je, kada je reč o isporuci ruskog gasa Srbiji, ključno da je reč o dogovoru postignutom na najvišem nivou po ceni koja je prihvatljiva za obe strane.
Ilon Mask: Amerika će 1.000 odsto bankrotirati, mogu je spasiti samo veštačka inteligencija i roboti
10.02.2026.•
64
Direktor Tesle Ilon Mask je upozorio na eksploziju američkog javnog duga, poručivši da će finansijski slom SAD biti neizbežan ako veštačka inteligencija i robotika ne transformišu privredu i ne ublaže teret zaduženosti.
Komentari 13
Taraba
Hans
Ovo su sankcije koje ce pogoditi JANAF posto sva nafta iz Rusije stize preko njih. Pitanje je zasto je njima dozvoljeno da rade sa Rusijom i zasto nisu ove sankcije uvedene ranije?
Nazalost bojim se da se ovde ne trazi resenje nego dize panika i pravi problem u cilju visih interesa "elite".
Hrvatska vam je
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar