Vrednost domaće konditorske industrija 220 miliona evra, izvozi se trećina

Konditorska industrija u Srbiji godišnje proizvodi od 140.000 do 160.000 tona slatkiša, keksa i sličnih proizvoda, vrednosti oko 220 miliona evra.
Vrednost domaće konditorske industrija 220 miliona evra, izvozi se trećina
Foto: Pixabay (ilustracija)
Trećina proizvdonje se izvozi, najviše u zemlje bivše Jugoslavije, objavio je RTS
 
Srbija ima nešto manje od 300 proizvođača, koji se bave preradom kakaoa i izradom slatkiša.
Zbog masovnog uvoza slatkiša, keksa i srodnih proizvoda iz inostranstva, oni sve više ulažu u proizvodne pogone, brendove, širenje palete proizvoda, kao i u međunarodne sertifikate.
 
"Mi smo automatizovali veći broj naših linija, povećali njihov kapacitet, time podigli bezbednost zaposlenih i kvalitet proizvoda. Proizvodi su orijentisani na inostrano tržište. Prepoznajući potrebe tih tržišta, mi smo ulagali u sertifikaciju, tako da smo na nekim od naših tržišnih robnih marki obezbedili sertifikate poput vegan i halal sertifikata", kaže za RTS generalni direktor u Atlantik grupi Marko Abramović.
Proizvodnja konditora je zavisna od uvoza sirovina kao što su kakao masa, kakao maslac, mleko u prahu…
 
Najveći deo proizvodnje čini keks, a zatim kremovi, čokolade i vafli.
 
Srpski slatkiši najviše se izvoze u zemlje regiona: Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Hrvatsku. Cena po toni je oko 4.000 evra, dok inostrana konkurencija, sa jačim brendovima, postiže cenu od hiljadu evra više po toni.
 
Kada pogledamo broj privrednih društava koja se bave tom proizvodnjom, u poređenju sa zemljama regiona Srbija tu prednjači, kažu u Privrednoj komori Srbije (PKS).
 
"Tako da tu sigurno postoji jedan obuhvat koji bi mogao da se napravi, da se ta proizvodnja i taj izvoz podignu dodatno", navodi Veljko Jovasnović, savetnik predsednika PKS.
 
Proizvodnja bombona kreće se između 4.000 i 5.000 tona godišnje, a zanimljivo je da Srbija beleži rast malih radionica za ručnu izradu pralina i čokolade.
 
One nemaju veliki obim proizvodnje, ali to nadoknađuju vrhunskim kvalitetom, specifičnom izradom i sastojcima i atraktivnom ambalažom.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Pregovori o NIS-u: Postoje crvene linije

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da su pregovori o preuzimanju ruskog udela u NIS-u kompleksni i da u tim pregovorima MOL i Gasromnjeft brane svoje interese.

NBS: Smanjene devizne rezerve

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS), kako je objavila danas, na kraju marta ove godine iznosile su 28,48 milijardi evra i u odnosu na kraj februara smanjene su za 1,33 milijarde evra.