U Patrijaršiji Srpske pravoslavne crkve u Beogradu potpisan je Memorandum o razumevanju između Republike Srbije i Srpske pravoslavne crkve o saradnji na osnivanju Srpskog pravoslavnog Univerziteta "Sveti Sava".
Хулничка формулација наслова и намерне правописне грешке у чланку, као и антицрквени тон самог текста уопште не треба да чуде имајући у виду квазимедиј „Ен-један” који је текст објавио, као и саговорника — самозваног теолога који је изопштен из Цркве, а с обзиром да је Српска Православна Црква дуги низ година на удару свих непријатеља српског народа, како страних, тако и овдашњих.
Наравно да њима смета оснивање Српског православног универзитета „Свети Сава”, између осталог и због назива, у сензационалистичком лудилу намерно се повлачи паралела са дневном политиком, али њихова главна мета јесте сама Црква.
И ти напади, та патолошка мржња према свему православном, црквеном или српском — нису од Бога.
Но, како чинили — тако нам Господ помогао!
Ali koga briga za Ustav kad Vučić kao razulareni bahati diktator radi šta hoće? Crkva se odavno odrodila od naroda, kači crkvena odličja sa imenima svetaca izdajnicima i upropastiteljima Srbije, mafijašima, razbojnicima i pljačkašima...sve liči da su deo iste družine pa kako seju tako će da žanju. Ništa im ne vredi. Po Ustavu Srbija je sekularna država a teološki fakulteti već postoje i ne znam zašto na silu hoće da spoje crkvu i državu? To ne biva pa neće ni biti
Ako postoje državni katolički, muslimanski i ko zna koji verski državni fakulteti, zašto onda ne bi mogao da postoji i srpski pravoslavni? Niko o tome ne razmišlja, važno je da se bude protiv države i predsednika. Možda ste postali nevernici?
Štancat će kao na traci teologe koji će sa svojiim diplomama biti bogomdani i pogodni za visoke funkcije u javnim preduzećima i ostalim institucijama ...
Porfirije kaže da mnogi poznati univerziteti imaju crkvu za osnivača. Samo ne kaže da je to bilo u
Srednjem veku. A koji je to
još predsednik države na svetu u sekularnoj zemlji izjavio da država ne može bez
podrške crkve eto ja nisam čuo dok Vučic ne reče.
Elem ova odluka je protivustavna.
Član 11 Ustava Republike Srbije
-Svetovnost države
Republika Srbija je definisana kao svetovna država.
Crkve i verske zajednice su odvojene od države i nijedna religija ne može biti uspostavljena kao državna ili obavezna.
Macut nije pročitao Ustav Republike Srbije koji, u članu 11, propisuje da je "Republika Srbija svetovna država", da su "Crkve i verske zajednice odvojene od države" i da se "Nijedna religija ne može uspostaviti kao državna ili obavezna". A kršenje najvišeg državnog akta ujedno dokazuje i da bog ne postoji, jer da ga ima ne bi dopustio stupanje crkve u nedozvoljene odnose sa državom.
Crkva i nauka nikad nisu mogle u istu rečenicu, koliko god neko forsirao veronauku i slične varijante.
Pseudonauka (ravnozemljaši i sl. je druga priča).
A vlast kao i svaka, podržava crkvu ne radi oprosta grehova, već zato što zna da bez njene podrške nema mandata (Milošević je tu napravio grešku, dmanjijući Titovu crkvenu represiju, a opet ne otvarajući se potpuno ka njoj).
SPC je svojim jasnim, nedvosmislenim, i sada već agresivnim svrstavanjem na stranu onih koji od ove zemlje žele samo lični ćar, i ne zanima ih buduĉnost i dobrobit naroda, pokazala pravo lice. I to tako neće da može.
Kao ateisti, meni ovo cepa ganglije na atome. Ja u bajke ne verujem, ali nemam ništa protiv i jedne verske zajednice, i ljudi koji veruju u ono što dotična pripoveda. Čak mogu da se složim da je, konkretno SPC, i imala par svetlih epizodica tokom svoje istorije, u smislu dobrobiti za ovdašnji živalj. Ali ne mogu da tolerišem bilo koju organizaciju koja se ponaša subverzivno, deli ljude, promoviše fašističke vrednosti, i sopstvenu bahatost i oholost proglašava nacionalnim interesom. Ko ste bre vi?
"U svakoj zemlji i u svakom dobu,
sveštenik je bio neprijatelj
slobode. On je uvek u savezništvu
sa despotom, pomažući njegove
zloupotrebe u zamenu za zaštitu
svojih."
Tomas Džeferson(1743.-1826.)
Na svetu, a najpre u razvijenim zapadnim zemljama Evrope, Amerike, Australije, postoji more odlicnih univerziteta jos iz 15.veka pa naovamo, cije ime pocinje sa Katolicki univerzitet, koji objedinjuje mnogo razlicitih fakulteta koji vise nikakve veze sa katolickom verom nemaju, a visoko su pozicionirani po kvalitetu nastave i uspeha studenata.
Osim toga, procenat Srba koji su zavrsili studije i procenat drugih razvijenih naroda je na nasu opstenarodnu zalost, u obrnutoj srazmeri. Srbi su fakat neobrazovani, neuki u mnogim oblastima, opstoj kulturi, zdravstvenoj zastiti, i prosto receno zatucani i to je nas nacionalni nsjveci problem, koji izaziva sve nase druge probleme. Ko zna neki strani jezik, videce na relevantnim sajtovima.
Zato pre nego sto bilo sta kazete, recite hvala Bogu sto se univerziteti osnivaju.
Druga je stvar kako ce se kod nas to pokazati, to cemo tek da vidimo, ne sudite unapred nego ucite u skolama kako treba, ne bezite casova, ne varajte na proverama, ne bojkotujte i razvijajte se kao normalan svet.
Na izborima onda pokazite svoju volju.
Pozdrav
Ovo što nam se dešava je isto kao u ruZZiji. Identično. Ugasiće vam autonomiju univerziteta, razbucaće vas sve, morate se osloboditi ubačenih elemenata. Nosite zastave EU i tražite pomoć od iste.
A oni nose krstače, onduliranog Isusa, ruZZke zastave i Danilovu majicu.
Ничему! Вођа им одлази са власти, као и његова мафија. Млади нека се окрену школи, пристојности јер скренули су са пута, биће им опроштено од народа али вође и лидере, морају избацити из главе јер тога нема више.
zar nismo postali sekularna policijska tzv republika ! policija ima svoju neku slavu, imamo drzavne praznike koji su crkveni a jedna sektaska stranka odlucuje o svemu !
Sad su se u ubacili crnomantijasi, odradili su svoje kvadrate po bgd,daj sad ulazi u kvazi skolstvo, tu ce biti puter i mlijeko, priznate diplome ! E sad hoce li ovi iz macedoniju i crniju goru da studiraju o trosku srbistana na istim ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
"Crkvena varijanta škole mladih lidera": Čemu će služiti Univerzitet Sveti Sava kada postoji Bogoslovija?
Autor: N1 (Jelena Mirković)
Info
•09.05.2026.
•21:48 > 22:19
Komentari 36
Лиманац
Наравно да њима смета оснивање Српског православног универзитета „Свети Сава”, између осталог и због назива, у сензационалистичком лудилу намерно се повлачи паралела са дневном политиком, али њихова главна мета јесте сама Црква.
И ти напади, та патолошка мржња према свему православном, црквеном или српском — нису од Бога.
Но, како чинили — тако нам Господ помогао!
zoro
Vera
Trt
Quod licet Iovi, non licet bovi.
Banjac
Dragana
Tek sad će diplome da se prodaju kao krompir, eto nama intelektualaca.
zztop
Milan
Zare
zztop
hm?
Particulare matter
Srednjem veku. A koji je to
još predsednik države na svetu u sekularnoj zemlji izjavio da država ne može bez
podrške crkve eto ja nisam čuo dok Vučic ne reče.
Elem ova odluka je protivustavna.
Član 11 Ustava Republike Srbije
-Svetovnost države
Republika Srbija je definisana kao svetovna država.
Crkve i verske zajednice su odvojene od države i nijedna religija ne može biti uspostavljena kao državna ili obavezna.
Agnostik
P
Neoplantius
Pseudonauka (ravnozemljaši i sl. je druga priča).
A vlast kao i svaka, podržava crkvu ne radi oprosta grehova, već zato što zna da bez njene podrške nema mandata (Milošević je tu napravio grešku, dmanjijući Titovu crkvenu represiju, a opet ne otvarajući se potpuno ka njoj).
Rasa sa salasa
Kao ateisti, meni ovo cepa ganglije na atome. Ja u bajke ne verujem, ali nemam ništa protiv i jedne verske zajednice, i ljudi koji veruju u ono što dotična pripoveda. Čak mogu da se složim da je, konkretno SPC, i imala par svetlih epizodica tokom svoje istorije, u smislu dobrobiti za ovdašnji živalj. Ali ne mogu da tolerišem bilo koju organizaciju koja se ponaša subverzivno, deli ljude, promoviše fašističke vrednosti, i sopstvenu bahatost i oholost proglašava nacionalnim interesom. Ko ste bre vi?
Aleksandar
Miloš
Zamenik zamenika
sveštenik je bio neprijatelj
slobode. On je uvek u savezništvu
sa despotom, pomažući njegove
zloupotrebe u zamenu za zaštitu
svojih."
Tomas Džeferson(1743.-1826.)
Milan
Za sve đake, ćake
Osim toga, procenat Srba koji su zavrsili studije i procenat drugih razvijenih naroda je na nasu opstenarodnu zalost, u obrnutoj srazmeri. Srbi su fakat neobrazovani, neuki u mnogim oblastima, opstoj kulturi, zdravstvenoj zastiti, i prosto receno zatucani i to je nas nacionalni nsjveci problem, koji izaziva sve nase druge probleme. Ko zna neki strani jezik, videce na relevantnim sajtovima.
Zato pre nego sto bilo sta kazete, recite hvala Bogu sto se univerziteti osnivaju.
Druga je stvar kako ce se kod nas to pokazati, to cemo tek da vidimo, ne sudite unapred nego ucite u skolama kako treba, ne bezite casova, ne varajte na proverama, ne bojkotujte i razvijajte se kao normalan svet.
Na izborima onda pokazite svoju volju.
Pozdrav
Plaćač poreza
A oni nose krstače, onduliranog Isusa, ruZZke zastave i Danilovu majicu.
Vuĺe
otac Makarije
Manojlo
Goran
Podbara
Поп
Narod Srpski
Mirko
Dejan
Sad su se u ubacili crnomantijasi, odradili su svoje kvadrate po bgd,daj sad ulazi u kvazi skolstvo, tu ce biti puter i mlijeko, priznate diplome ! E sad hoce li ovi iz macedoniju i crniju goru da studiraju o trosku srbistana na istim ?
Čeda
Ssy
Верски фанатик
Elmer davež
Radnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H