Naučnici otkrili koliko je Mars nekada bila plav

Mars je prepun dokaza da je Crvena planeta nekada bila upečatljivo plava, sa blistavim jezerima, vijugavim rekama i ogromnim okeanima.
Naučnici otkrili koliko je Mars nekada bila plav
Foto: Pixabay
Sada su naučnici izračunali "nivo mora" tokom najvlažnijeg perioda poznatog u istoriji Marsa.
 
Ispitujući podatke sa tri satelita, naučnici iz Italije i Švajcarske fokusirali su se na kanjon po imenu Koprates Šazma - koji je deo Valles Marineris, najveće mreže kanjona u Sunčevom sistemu.
Tamo su satelitske slike pokazale naslage u obliku lepeze koje jako podsećaju na one vrste rečnih delta koje se formiraju na našoj planeti kada tekuća voda naiđe na stajaću masu.
 
"Delta strukture nastaju tamo gde reke izlivaju u okeane, kao što znamo iz brojnih primera na Zemlji. Strukture koje smo uspeli da identifikujemo na slikama jasno su ušće reke u okean", kaže Fric Šluneger, geomorfolog sa Univerziteta u Bernu, Švajcarska, prenosi ScienceAlert.
Sve strukture nalik delti pronađene su na visinama od 3.650 do 3.750 metara ispod referentnog nivoa površine Marsa. To ih stavlja otprilike 1.000 metara iznad najdublje tačke u Valles Marineris, i odgovaralo bi moru otprilike veličine našeg Arktičkog okeana.
 
"Uspeli smo da obezbedimo dokaze za najdublji i najveći bivši okean na Marsu do sada - okean koji se prostirao preko severne hemisfere planete", kaže Ignatius Argadestya, geolog sa Univerziteta u Bernu.
 
Istraživači procenjuju da su naslage formirane pre oko tri milijarde godina, što bi ovaj period činilo "vremenom sa najvećom dostupnošću površinske vode na Marsu", kako pišu. Zanimljivo je da je to nekoliko stotina miliona godina kasnije od prethodnih procena o postojanju marsovskog okeana.
 
Bez obzira da li je sva ta voda isparila ili otišla ispod površine, sve više dokaza ukazuje na bujnu i potencijalno nastanjivu prošlost našeg trenutno suvog, prašnjavog suseda. Pošto se život na Zemlji pojavio relativno brzo, postoji šansa da je i Mars nakratko bio dom ranim oblicima organizama.
Istraživači sugerišu da bi ove novootkrivene obale mogle predstavljati neka od najperspektivnijih mesta za traganje za ostacima drevnog vanzemaljskog života.
 
Istraživanje je objavljeno u časopisu "npj Space Exploration".
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Teme

Mars

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Aplikacija "Da li si mrtav?" hit u Kini

Aplikacija pod nazivom "Da li si mrtav?", namenjena ljudima koji žive sami, postala je hit u Kini, što je podstaklo kompaniju da uvede pretplatu i promeni ime aplikacije za globalnu publiku.