Pokušali da Nemačkoj prodaju nepostojeće maske za 15 miliona evra

Kriminalna grupa pokušala je da prevari zdravstvene vlasti u Nemačkoj i proda im nepostojeće zaštitne maske u vrednosti od 15 miliona evra.
Pokušali da Nemačkoj prodaju nepostojeće maske za 15 miliona evra
Foto: Pixabay
Sredinom marta nemačke zdravstvene vlasti sklopile su ugovor sa dve kompanije u Cirihu i Hamburgu za nabavku maski za lice vrednih 15 miliona evra.
 
Komunikacija se obavljala preko vebsajta u Španiji za koji će se kasnije ispostaviti da je lažan, a kada je dogovor za 10 miliona maski propao, zdravstveni zvaničnici preusmereni su na "dilera" od poverenja u Irskoj, koji ih je zatim povezao sa dobavljačem iz Holandije.
 
Tvrdeći da ima jaku komercijalnu vezu s kompanijom, muškarac je pružio garancije da će navodna holandska kompanija biti u stanju da isporuči 10 miliona maski za lice. Sačinjen je dogovor o početnoj isporuci od 1,5 miliona maski, u zamenu za avansno plaćanje od 1,5 miliona evra.
 
Kada su kupci shvatili da su prevareni, odmah su se obratili svojoj banci u Nemačkoj, pokrenuvši međunarodnu poteru za presretanjem sredstava i praćenjem novca, navodi se u saopštenju Evropola.
 
Zatim je Interpol kontaktirao svoj nacionalni centralni biro u Dablinu, kao i irsku banku. Brza intervencija Nacionalnog biroa za privredni kriminal omogućila im je da zamrznu 1,5 miliona evra na računu i identifikuju irsku kompaniju koja je uključena u prevaru.
 
Ova operacija, u kojoj su za sada uhapšena dva lica u Holandiji, još je u toku, jer istražitelji širom Evrope nastavljaju rad na istrazi uz stalnu podršku Evropola i njegovih partnera, navodi se u saopštenju.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Šta predviđa američki plan za Ukrajinu?

Rusija bi, zahvaljujući američkom planu za Ukrajinu, mogla da osvoji područje gotovo veličine Luksemburga bez borbe, pokazuje analiza podataka Instituta za proučavanje rata (ISW).