Voditeljke televizijskih kanala u Avganistanu juče su se pojavile na ekranima pokrivenih lica, pokorivši se naredbi talibana kojoj su se dan pre suprotstavile.
Foto: FoNet/AP
Od povratka na vlast talibani su nametnuli ograničenja civilnom društvu, najviše ženama, prema rigidnom tumačenju islama.
Talibanski vrhovni vođa ranije u maju je naredio da žene u javnosti moraju biti potpuno pokrivene, uključujući lice, savetujući im da to bude tradicionalna burka. Pre je bilo dovoljno maramom prekriti samo kosu.
Avganistansko ministarstvo za promociju vrlina i prevenciju poroka naredilo je televizijskim voditeljkama da postupe u skladu s odredbom koja je na snagu stupila u subotu.
Međutim, novinarke TOLOnewsa, Shamshad TV-a i 1TV-a u programu su se pojavile uživo otkrivenih lica, a juče je nastupio preokret i voditeljke na kanalima TOLOnews, Ariana Television, Shamshad TV i 1TV pojavile su se pokrivenih lica s izuzetkom očiju i čela.
"Odupirale smo se i bile smo protiv nošenja burke", rekla je za agenciju AFP Sonia Niazi, koja radi za TOLOnews.
TV kuća bila je pod pritiskom, kazala je Niazi i dodala: "Talibani su rekli da voditeljka koja se pojavi na ekranu nepokrivena lica mora da ode i radi drugi posao."
To je potvrdio i direktor TOLOnewsa Khpolwak Sapai.
"Rekli su nam da moramo to da uradimo. Moramo. Nema drugog rešenja", rekao je Sapai i dodao: "Zvali su me telefonski. Dakle nije to naš izbor, već prisila."
Ko krši talibanske propise, dobiće otkaz
Mohamad Sadek Akif Mohadži, portparol ministarstva za promociju vrlina i prevenciju poroka, izjavio je da vlasti nisu prisiljavale voditeljke da napuste svoj posao.
"Srećni smo što su televizijske kuće korektno preuzele svoju odgovornost", dodao je.
Talibani su naredili da žene koje rade za vladu dobiju otkaz budu li kršile talibanski kodeks oblačenja. I muškarcima preti gubitak radnih mesta ako njihove supruge ili ćerke krše talibanske propise.
Talibani su se vratili na vlast prošlog leta i obećali su da će biti blaži u odnosu na vlast krajem '90-ih, ali brzo su počeli da guše opoziciju i lične slobode, pre svega u pristupu devojčica i žena obrazovanju i u svakodnevnom životu žena.
Zahtevaju da žene nose barem hidžab (marama kojom se pokriva kosa), a u maju su već nametnuli integralni veo, odnosno burku koja je bila obvezna dok su prvi put bili na vlasti od 1996. do 2001. godine. Po naredbi talibana televizijske kuće već su prestale da emituju serije u kojima glume žene.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Grčki poljoprivrednici, koji protestuju ovih dana, održali su danas sastanak na kojem su odlučili da se neće odazvati na poziv premijera Kirjakosa Micotakisa da u ponedeljak dođu na razgovor o njihovim zahtevima.
Šef turske države Redžep Tajip Erdogan je danas izrazio nadu da će sa američkim predsednikom Donaldom Trampom razgovarati o mirovnom planu za okončanje rata između Rusije i Ukrajine i ocenio da "mir nije daleko".
Najviši crnogorski zvaničnici nisu komentarisali odluku Francuske da blokira zatvaranje dva od pet poglavlja u pregovorima Crne Gore i Evropske unije o pridruživanju.
Potpredsednik Odbora za obaveštajne poslove američkog Senata Mark Vorner izjavio je da hakovanje američkih telekomunikacionih mreža iz Kine i dalje traje, piše britanski list Fajnenšel tajms.
Demokrate iz američkog Kongresa objavile su selekciju fotografija iz kolekcije seksualnog prestupnika Džefrija Epstajna uključujući neke sa Donaldom Trampom, Bilom Klintonom i bivšim britanskim princom Endruom.
Direktor paragvajske nacionalne službe za migracije Horhe Kronaveter saopštio je da je na graničnim prelazima sa susednom Bolivijom registrovan pokušaj članova ozloglašene Balkanske mafije da se infiltriraju u Paragvaj.
Poslednji begunac uhvaćen nakon spektakularnog bekstva iz zatvora u Nju Orleansu osuđen je na dve doživotne kazne zbog dvostrukog ubistva iz 2018. godine.
Vojska Mjanmara potvrdila je da je u saveznoj državi Rakin na zapadu zemlje napala bolnicu, u kojoj je, kako vlasti tvrde, sedište militantne grupe, a poginulo je najmanje 30 osoba, uključujući pacijente i decu.
Požar koji se kasno sinoć dogodio u zgradi CIAK-a u industrijskoj zoni u mestu Gubaševo kod Zaboka stavljen je pod kontrolu i trebalo bi da u potpunosti bude ugašen tokom dana.
Ruski predsednik Vladimir Putin je prošlog meseca izdao dekret kojim se od mnogih stranih muškaraca koji traže stalni boravak u Rusiji ili državljanstvo zahteva da potpišu ugovor s vojskom, u jeku rata protiv Ukrajine.
Rusija preduzima pravne korake kao odgovor na poteze evropskih saveznika Ukrajine da iskoriste zamrznutu imovinu Moskve kako bi pomogli Kijevu da finansira svoju vojsku i ekonomiju.
Evropska unija (EU) danas je na neodređeno vreme zamrznula rusku imovinu u Evropi u vrednosti od 210 milijardi evra dok ta zemlja ne plati Ukrajini ratne reparacije.
Ukrajina bi trebalo da postane članica Evropske unije do 2027. godine, prema novom predlogu koji se razmatra u okviru mirovnih pregovora uz posredovanje SAD, što bi moglo da promeni procedure prijema novih članica.
Crna Gora će naredne sedmice zatvoritu tri poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom, dok se očekivanom zatvaranju još dva poglavlja usprotivila Francuska, obravila je Radio-televizija Crne Gore.
Bugarska će od 1. januara moći da uđe u zonu evra iako je vlada u Sofiji podnela ostavku posle masovnih višenedeljnih demonstracija građana koji su negodovali zbog raširene korupcije u sistemu vlasti.
Zemljoradnici i stočari iz severne Grčke, ogorčeni zbog svog ekonomskog položaja i izostanka dovoljne pomoći države i EU, danas su od podneva blokirali ulaze u luku u Solunu, te time i centar tog grada.
Komentari 2
002211
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar