Obrušila se najstarija kuća u Banjaluci, postoji od 1580. godine

Pre nekoliko dana urušio se još jedan nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Ovaj put u Banjaluci, u naselju Ilidža u Srpskim Toplicama, srušio se deo "Šeranića kuće", koja datira iz 1580. godine.

Ovo zdanje smatra se najstarijom porodičnom kućom u Banjaluci, prenosi N1.

"Upravo zub vremena je učinio svoje, ona je dugo vremena bila napuštena i ona se urušila. Mi se nadamo da će vlasnici te kuće i nadležni organi preduzeti sve neophodne mere kao bi ova kuća bila revitalizovana, restaurirana i kako bi dobila neki pravi sjaj, a nadamo se da će i ova kuća biti budući muzej kuća na ovom prostoru gde će se obogatiti i postojeći turistički sadržaji na ovoj lokaciji“, kaže Mladen Šukalo, iz Turističke organizacije Banjaluke.

Da bi begovska kuća mogla da postane muzej govorilo se još 2020. godine. Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke smatra da se moraju angažovati Vlada Republike Srpske i nadležna institucija za zaštitu spomenika.
 
Bez te hijerarhije, kaže on, Grad Banjaluka je treći po dužnosti da bude partner i podrška i spremni su da pomognu.
 
Iz Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa Republike Srpske, kažu da su oni, međunarodni donatori i porodica godinama pokušavali da iznađu finansijska sredstva za obnovu kuće, urađen je i idejni projekat obnove, te je pokrenuta procedura izdavanja svih potrebnih dozvola, ali ono što je karakteristično za pomenuti objekat je što je on privatno vlasništvo, a privatna svojina je neprikosnovena.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Vladan

    06.01.2023 09:22
    Odmah crkvu, kladionicu i pečenjaru tu.
  • Bojan

    06.01.2023 01:48
    ...
    Wow, kuća više od 100 godina starija od Novog Sada.
  • /

    05.01.2023 22:30
    /
    zub za zub

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Neizvesnost posle izbora u Ugandi

Policija u Ugandi je demantovala da je uhapsila glavnog opozicionog kandidata na predsedničkim izborima Kjagulani Ssentamu, poznatijeg kao Bobi Vajn koji tvrdi da su mu ukradeni glasovi na izborima održanim 15. januara.

Zahtev za izlazak Francuske iz NATO-a pred parlamentom

U Francuskoj je prvi put podnet parlamentarni predlog koji poziva na povlačenje zemlje iz NATO-a, a inicijativu je pokrenula potpredsednica Narodne skupštine i članica levičarske stranke Nepokorena Francuska, Klem Gete.

Više od 100 mrtvih u poplavama na jugu Afrike

Više od 100 ljudi je poginulo usled obilnih kiša i poplava u Južnoj Africi, Mozambiku i Zimbabveu, a vlasti su danas upozorile da se očekuju još teži vremenski uslovi u nekoliko južnoafričkih zemalja.