Bivši predsednik Turkmenistana imenovan za "šefa nacije"

Bivši predsednik Turkmenistana Gurbanguli Berdimuhamedov je imenovan za šefa nacije i predsednika vrhovnog tela - Narodnog saveta, čime je ojačao svoju ulogu u zemlji iako je vlast predao sinu.
Berdimuhamedov došao je na vlast 2006. godine i poznat je po gajenju kulta ličnosti kao i njegovi prethodnici. Predao je vlast sinu Serdaru u martu 2022. godine, ali su analitičari tada ocenili da je otac i dalje stvarni nosilac vlasti.
Bivši predsednik (65) je posle sastanka oba doma parlamenta odlučio da ukine gornji dom, koji je do sada on vodio.
Berdimuhamedov, koji je dobio aplauz od poslanika, rekao je da će "jednodomni parlament doprineti demokratizaciji društva, jer su dva doma sadašnjeg parlamenta postala gotovo suvišna".
 
Bivši predsednik je dobio zvanje "šefa nacije" i šefa Narodnog saveta koja mu daju široka ovlašćenja.
 
Prema informacijama koje su ranije preneli tamošnji mediji, predsednik, ministri, visoki državni službenici i poslanici trebalo bi da se pridruže tom Narodnom savetu koji će Berdimuhamedov voditi.
 
Taj savet je postojao za vreme Saparmurata Niazova, doživotnog predsednika Turkmenistana koji je umro 2006. godine. Nasledio ga je na funkciji Berdimuhamedov koji je tada ukinuo taj savet.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Pera Doroslovacki

    21.01.2023 22:55
    3N
    Brisi vest da nevidi onaj iz frizidera.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Preminula glumica Klaudija Kardinale

Čuvena francusko-italijanska glumica Klaudija Kardinale, legenda kinematografije 1960-ih, preminula je u Nemuru kod Pariza, saopštio je njen agent.

Poljska otvara granicu sa Belorusijom

Poljska će u sredu ponovo otvoriti granične prelaze sa Belorusijom koje je zatvorila zbog rusko-beloruskih vojnih manevara "Zapad 2025" održanih u Belorusiji od 12. do 16. septembra.

Iran ove godine pogubio najmanje 1.000 osoba

Najmanje 1.000 osuđenika pogubljeno je u Iranu ove godine, saopštila je nevladina organizacija koja se bavi ljudskim pravima u Iranu (IHR) i koja osuđuje "kampanju masakra" u iranskim zatvorima.

Francuska priznala državu Palestinu

Predsednik Francuske Emanuel Makron potvrdio je da će njegova vlada zvanično priznati palestinsku državu, pridružujući se tako talasu zemalja koje su to učinile u poslednjim nedeljama.