Iranske vlasti: Dodela Nobelove nagrade za mir pristrasna i politička odluka

Iranske vlasti kritikovale su dodelu Nobelove nagrade za mir zatvorenoj Iranki Narges Mohamadi, uz ocenu da je "izbor dobitnika politički i pristrasan".
Iranka Narges Mohamadi, koja je poslednjih godinu dana u zatvoru u Teheranu, dobitnica je Nobelove nagrade za mir za 2023. godinu.
Ova 51-godišnja aktivistkinja i novinarka, nagrađena je za svoju borbu protiv ugnjetavanja žena u Iranu i borbu za promovisanje ljudskih prava i sloboda za sve, rekla je danas u Oslu predsednica Nobelovog komiteta Berit Rajs-Andersen.
"Napominjemo da je Nobelov komitet dodelio nagradu za mir osobi osuđenoj za ponovljena kršenja zakona i koja je počinila krivična dela“, saopštilo je iransko ministarstvo spoljnih poslova.
 
Dodaje se da Iran "osuđuje tu pristrasnu i političku odluku", uz napomenu da su u saopštenju Nobelovog komiteta "„iznete pogrešne tvrdnje o razvoju događaja u Iranu".
 
Ministarstvo je ocenilo da dodela nagrade predstavlja "nastavak pritiska zapadnih krugova na Iran".
 
Za zvaničnu novinsku agenciju IRNA, Nobelov komitet je nagradio "ženu koja je sarađivala sa terorističkim grupama, nepoznatu u svojoj zemlji, posebno među Irankama, sa ciljem da politizuje koncept ljudskih prava".
 
Novinska agencija Tasnim je takođe opisala Narges Mohamadi kao "osuđenicu koja je počinila subverzivne aktivnosti“.
 
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Brajan Volš izboden u pritvoru

Brajan Volš, optužen da je ubio svoju suprugu Anu Volš, rodom iz Beograda, izboden je u zatvoru i prevezen u bolnicu u Bostonu, saopštio je njegov advokat.