Ukrajinski ministar: Bez pomoći zapada sledeće godine nas čeka kolaps
Ukrajini preti ekonomski kolaps sledeće godine ako njeni zapadni saveznici ne popune ogromnu rupu u njenom budžetu, izjavio je danas ukrajinski ministar finansija Sergej Marčenko.
Foto: Pixabay
Ekonomska kriza bi bila "veoma, veoma traumatična, ne samo za Ukrajinu, već i za celu Evropu", rekao je Marčenko za portal Politiko.
Pomoć EU Ukrajini ističe u decembru.
Evropska komisija je obećala paket od 50 milijardi evra u naredne četiri godine, ali su se Mađarska i Slovačka usprotivile daljem finansiranju Kijeva, navodeći zabrinutost zbog korupcije u toj zemlji.
Problem za Kijev je dodatno otežan zbog otpora američkog Kongresa da se odobri dodatna pomoć Ukrajini, što je predložila Bajdenova administracija.
Marčenko je upozorio na to da će se ukrajinski problemi brzo preliti na ostatak Evrope, kroz kanale migracije i inflaciju, a posebno u cenama hrane i energije.
Međunarodni monetarni fond očekuje da će ukrajinski bruto domaći proizvod ove godine porasti za dva odsto, nakon što je prošle godine doživeo pad od 30 procenata, ali se Ukrajina i dalje oslanja na saveznike da pokrije svoje budžetske troškove, od kojih se polovina, 42 milijarde dolara, odnosi na finansiranje rata.
Evropska unija se suočava sa komplikacijama zbog svog plana da koristi milijarde dolara zamrznute ruske imovine kako bi pomogla rekonstrukciju Ukrajine. Njeni lideri su to podržali, ali neke evropske vlade su zabrinute i smatraju da bi to bio rizik za finansijska tržišta.
Od oko 43 milijarde dolara, koliko Ukrajini nedostaje, Velika Britanija, Japan, MMF i još neke države trebalo bi da pokriju oko 10 milijardi, Kijev može da obezbedi četiri milijarde, što znači da u narednoj godini u državnoj kasi ostaje manjak od 29 milijardi dolara.
Evropska unija i SAD su najveći donatori Ukrajini od 2022, ali protivljenje daljoj pomoći u nekim evropskim prestonicama i u američkom Kongresu izaziva zabrinutost.
Kijev se suočava sa stvarnim rizikom od sve manje podrške iz Amerike, koja ulazi u izbornu godinu, i zbog neslaganja u Kongresu Vašington je privremeno obustavio dalju pomoć Kijevu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Policijska operacija protiv droge u Rio de Žaneiru: Najmanje 132 mrtvih
29.10.2025.•
0
Najsmrtonosnija policijska operacija u istoriji Rio de Žaneira ostavila je najmanje 132 mrtve osobe, prema podacima koje je objavila javna agencija.
Uragan Melisa dosada usmrtio najmanje 20 ljudi
29.10.2025.•
0
Uragan Melisa usmrtio je najmanje 20 ljudi na Jamajci, u Dominikanskoj Republici, Panami i posebno na Haitiju, gde je u toku potraga za nestalim osobama.
Litvarnija zatvara granicu sa Belorusijom: Zbog balona sa švercovanim cigaretama
29.10.2025.•
0
Vlada Litvanije je saopštila da na mesec dana zatvara granicu s Belorusijom zbog doletanja iz te zemlje balona sa švercovanim cigaretama što je Viljnus ocenio kao "hibridni napad".
Ukinute sankcije SAD Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović
29.10.2025.•
0
Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija SAD (OFAC) uklonila je sa liste sankcija Milorada Dodika, predsednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata i članicu Predsedništva BiH Željku Cvijanović.
Srušila se sedmospratnica u Turskoj, ima poginulih
29.10.2025.•
0
Sedmospratna stambena zgrada u severozapadnom turskom gradu Gebzeu srušila se rano jutros.
BiH za 33 godine izgubila više od trećine stanovništva
29.10.2025.•
5
Bosna i Hercegovina je od 1991. godine do kraja 2024. izgubila više od trećine svog stanovništva, što je pad koji je najdrastičniji među svim evropskim zemljama.
Holanđani danas glasaju na parlamentarnim izborima, glavna tema - migranti
29.10.2025.•
0
Holanđani danas glasaju na parlamentarnim izborima, manje od dve godine otkako je krajnje desna stranka Gerta Vildersa neočekivano osvojila najviše glasova.
VIDEO: Tramp stigao u Južnu Koreju, orkestar mu za dobrodošlicu svirao Y.M.C.A.
29.10.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp stigao je danas u zvaničnu posetu Južnoj Koreji, tokom koje će učestvovati na samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC).
U Nemačkoj predlog da se deca kroz školski program pripremaju za rat: "Da budu spremna za pretnje"
29.10.2025.•
4
Nemački ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint (CSU) predlaže da škole uvedu časove o kriznim situacijama i mogućem ratu.
Trampov rejting među Amerikancima sve gori
29.10.2025.•
1
Rejting predsednika SAD Donalda Trampa pao je poslednjih dana, dostigavši najniži nivo tokom njegovog drugog mandata, jer sve više Amerikanaca kritikuje njegovu politiku u vezi sa troškovima života.
Nakon udara uragana: Vlasti Jamajke upozorile građane na krokodile
29.10.2025.•
0
Zdravstvene vlasti Jamajke upozorile su u utorak stanovnike da budu na oprezu zbog mogućeg pojavljivanja krokodila koje je uragan Melisa izbacio iz njihovih prirodnih staništa.
Petr Pavel: Rusija uložila tolika sredstva u naoružanje, sigurno se ne sprema za mirnu budućnost
28.10.2025.•
4
Predsednik Češke Petr Pavel upozorio je danas u Pragu da je Rusije prošle godine uložila tolika sredstva da se naoruža da se sigurno ne sprema za mirnu budućnost.
Vazdušni napadi Izraela na Pojas Gaze: Civilna odbrana potvrđuje najmanje tri udara
28.10.2025.•
0
Civilna odbrana u Pojasu Gaze saopštila je večeras da je izraelska vojska sprovela najmanje tri vazdušna napada na palestinsku teritoriju.
Francuska ministarka kulture: Nema internog propusta u slučaju pljačke Luvra
28.10.2025.•
0
Francuska ministarka kulture, Rašida Dati, izjavila je danas da nije bilo internog propusta kad je reč o funkcionisanju bezbednosnih uređaja na dan kada je izvedena pljačka u Luvru.
Celogodišnja vojna obaveza u Rusiji: Duma usvojila zakon sa posebnim rokovima za različite grupe
28.10.2025.•
0
Ruska državna duma je usvojila zakon o celogodišnjoj vojnoj obavezi čime će se omogućiti "ravnomerna raspodela posla među regrutnim stanicama i poboljšanje kvaliteta regrutacije građana za vojnu službu".Podnosioci inicij
VIDEO: Tursku pogodio zemljotres od 6,1 stepen, a onda još 100 naknadnih potresa
28.10.2025.•
0
Nakon zemljotresa jačine 6,1 stepen Rihterove skale koji je sinoć pogodio oblast Balikesir u Turskoj, osetilo se više od 100 naknadnih potresa, od kojih je najjači bio 4,4 stepena.
Gutereš: Priznajmo neuspeh, čovečanstvo promašilo klimatski cilj od 1,5 stepeni Celzijusa
28.10.2025.•
4
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš upozorio je da je čovečanstvo promašilo cilj Pariskog sporazuma da ograniči globalno zagrevanje na 1,5 stepeni Celzijusa.
Švedska spušta starosnu granicu za kaznenu odgovornost maloletnika
28.10.2025.•
1
Švedska, suočena s teškim zločinima kriminalnih bandi, najavila je da bi od sledećeg leta počinioci kaznenih dela mogli biti smešteni u centre za pritvor maloletnika već od 13 godina.
Reper Šon Didi Kombs osuđen na tri godine zatvora
28.10.2025.•
0
Američki muzički producent i reper Šon Didi Kombs osuđen je na 50 meseci zatvora zbog podvođenja, ali će, prema evidenciji savezne zatvorske službe, u zatvoru provesti oko tri godine.
Trideset osoba identifikovano zbog fašističkih pozdrava u Musolinijevom rodnom mestu
28.10.2025.•
0
Italijanska policija identifikovala je oko 30 pripadnika krajnje desnice koji su tokom vikenda usklikivali fašističke pozdrave u rodnom mestu fašističkog vođe Benita Musolinija u pokrajini Romanja.
Ministar policije: Crna Gora pooštrava Zakon o strancima
27.10.2025.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović saopštio je da naredne sedmice novi Zakon o strancima ulazi u skupštinsku proceduru.
Komentari 1
Igor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar