U Dagestanu je na snazi antiteroristička operacija nakon napada na dve pravoslavne crkve, sinagogu i punkt saobraćajne policije u Derbentu i Mahačkali.
To je saopštio Nacionalni antiteroristički komitet Rusije.
U terorističkim napadima u Derbentu i Mahačkali, prema preliminarnim podacima, poginuli su sveštenik i šest policajaca, dok je 12 ranjeno, prenala je agencija RIA Novosti.
Kako je javio Interfaks, pozivajući se na predsednika Javne nadzorne komisije Dagestana Šamila Hadulajeva, napadači su ubili sveštenika u Derbentu i čuvara u crkvi u Mahačkali.
Dvojica terorista su ubijena u Mahačkali, navela je agencija i dodala da su još dvojica privedena.
"Dvojica su privedena, pokušali su da se sakriju u gomili turista, ali su ih policajci identifikovali i priveli", rekao je izvor za Interfaks.
Moskva još od perioda carske Rusije kolonizuje tuđe teritorije i uništava kulturu, jezik i tradicije od oko 200 manjinskih naroda. Severni Kavkaz-Dagestan, Ingušetija, Čečenija , zatim Burjatija, Tuva, Jakutija, Komija,to su sve okupirane teritorije imperijalne Rusije koje pripadaju drugim narodima sa čije teritorij Moskva eksploatiše prirodna bogatstva i drži ih sirovom silomu Ruskoj federaciji i siromaštvu, 21 republika i 55 oblasti.Niko od njih nije dobrovoljno u Ruskoj federaciji i u ruskom gubitku rata u Ukrajini ovi narodi vide priliku i za oslobođenje drugih ugnjetavanih etničkih grupa i republika. U Ruskoj federaciji živi 20 miliona muslimana ,od čega dva miliona samo u Moskvi.
Terorizam je vrlo opasna pojava na koju svaka drzava mora da ima adekvatan odgovor.Teroristicke akcije su vrlo brutalne.Primetio sam da sve cesce u teroriztickim napadima osim obicnih gradjana stradaju i pripadnici obezbedjenja jer nisu adekvatno opremljeni.Nisu naoruzani.Taj trend da razne agencije za obezbedjenja nemaju naoruzane pripadnike je i kod nas dosta izrazen.Bar devedeset posto privatnih agencija u Srbiji nema naoruzane radnike obezbedjenja.A obezbedjuju mnoge vazne objekte koji su od vitalnog znacaja.po meni je to vrlo pogresno jer tesko ce nenaoruzani i ne bas dobro obucen radnik obezbedjenja da adekvatno odgovori na neki teroristicki akt.Sto se proteklih dana i pokazalo nazalost u nekoliko napada koji su se desili u Rusiji konkretno.Mislim da bi u ova turbulentna vremena trebalo nesto malo promeniti u zakonu koji regulise rad raznih agencija zvucnih imena.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Toplotni talasi i njihove posledice mogli bi da koštaju između tri i šest milijardi evra, jer će veći deo troškova finansirati država, što dodatno komplikuje budžetske planove premijera Francuske Sebastijena Lekornija.
Opština Kasandra upozorila je danas da se voda iz česme ne koristi za piće, kuvanje i pranje zuba, nakon što je otkrivena mikrobiološka kontaminacija u uzorku vode za piće iz vodovodne mreže Siviri.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je danas da će do kraja njegovog mandata 2028. godine prosečna plata u Hrvatskoj biti 1.600 evra i najavio da će vlada u oktobru doneti odluku o novoj minimalnoj plati.
Nuklearna elektrana Krško (NEK) obavestila je nadležne institucije da se približava okolnostima u kojima će, zbog ekoloških ograničenja vezanih za reku Savu, biti neophodno smanjiti snagu reaktora.
Premijer Mađarske Peter Mađar izjavio je da je ta zemlja u ponedeljak uveče bila nekoliko milimetara udaljena od potpunog zatvaranja nuklearne elektrane Pakš.
Poslanici Parlamenta Novog Zelanda su "Zakonom o engleskom jeziku" "uveli" engleski kao jedan od tri zvanična jezika, a druga dva su maorski i novozelandski znakovni jezik za gluve.
Oko 1.600 danskih vojnih regruta počelo je da služi vojni rok, koji je sa četiri meseca produžen na 11 meseci, kako bi se ubrzalo jačanje odbrambenih snaga zbog bezbednosnog pritiska na Arktiku i rata u Ukrajini.
Vlada Rumunije dogovorila se sa predstavnicima velikih industrijskih potrošača da dobrovoljno smanje potrošnju energije između 19 i 23 časa zbog energetske krize uzrokovane velikom sušom i izuzetno niskim protokom Dunava
Rekordno je nizak vodostaj reke Rajne na nekoliko lokacija u Nemačkoj i Holandiji, u vreme dugotrajnog toplotnog talasa koji je zahvatio veći deo Evrope, donevši sušu, požare i manjak vode u rekama, javlja BBC.
Tačno polovina američkih saveznih država - 25, tužila je Vrhovnom sudu administraciju predsednika SAD Donalda Trampa zbog najnovijih carina koje je uveo u julu na uvoznu robu iz 59 zemalja sveta.
Britanac Kristofer Filips, koji je bio glavni staratelj svoje majke Silvije, osuđen je na dve godine i četiri meseca zatvora zbog toga što je majčino telo godinama čuvao u zamrzivaču kako bi primao njenu penziju.
Kako je saopšteno iz Uprave policije Crne Gore od 31. jula do 2. avgusta zabeležen je izuzetno intenzivan međunarodni putnički saobraćaj, a tokom vikenda u Crnu Goru je ušlo više od 630.000 putnika.
Rumunska vojska minira stene u koritu Dunava kako bi preusmerila tok reke prema nuklearnoj elektrani Černavoda i obezbedila vodu za hlađenje njenih reaktora.
Vatrogascima Prve specijalne jedinice za šumske intervencije u Grčkoj po povratku sa gašenja velikih šumskih požara provaljeno je u privatne automobile parkirane u krugu jedinice, iz kojih je ukradena lična imovina.
Nivo Dunava je pao na novi istorijski minimum, a vodostaj kod nuklearne elektrane Pakš je ispod kritične granice, objavljeno je na sajtu mađarske Uprave za vode.
Kubanska nacionalna elektroenergetska mreža doživela je kolaps kasno u nedelju, saopštila je državna elektroenergetska kompanija navodeći da je oko 10 miliona stanovnika te ostrvske zemlje u mraku.
Jezero Brenec, na granici između Francuske i Švajcarske, koje je tokom prethodnih godina bilo puno turista, ove godine je zbog dugotrajne suše gotovo potpuno presušilo, prenosi Figaro.
Evropske kriminalne mreže, među kojima je i švedski Fokstrot, koriste model takozvane "usluge nasilja" (VaaS) i preko društvenih mreža angažuju maloletnike za ubistva i napade, saopštio je Evropol.
Komentari 3
Milutinac
Gavril
Izvidjac Futog
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar