U Izraelu počelo suđenje vojnicima zbog seksualnog zlostavljanja zatvorenika
Izraelski vojni sud otvorio je danas pripremno ročište suđenja devetorici vojnika pritvorenih zbog optužbi za seksualno zlostavljanje Palestinca.
Zlostavljanje se navodno dogodilo u jednom mračnom objektu u kojem je Izrael držao zatvorenike iz Gaze.
Istraga je rasplamsala tenzije između vojne komande i tvrdih nacionalista u vladi premijera Benjamina Netanjahua, koji se zalažu za još oštrije postupanje Izraela u ratu u Gazi koji traje već 10 meseci.
Pritvaranje vojnika u ponedeljak izazvalo je ogorčene proteste tvrdih desničara koji su zahtevale njihovo oslobađanje. Među njima su bili poslanici Kneseta i najmanje dva ministra u vladi Benjamina Netanjahua.
Nekoliko stotina demonstranata je takođe u ponedeljak upalo u objekat na jugu Izraela, poznat kao Sde Tejman, a potom i u vojnu bazu u kojoj su držani uhapšeni vojnici.
Na snimku se vidi kako se sukobljavaju sa vojnicima pre nego što bivaju oterani odatle.
Advokat odbrane Nati Rom, koji zastupa trojicu vojnika, rekao je da su oni nevini i a da su optuženi za navodne "akte sodomije."
Vojska nije objavila detalje iz istrage, rekavši da samo istražuje optužbe za "značajnu zloupotrebu".
Istraživanje agencije Asošijeted pres i grupa za ljudska prava razotkrilo je užasne uslove i zloupotrebe u Sde Tejmanu, vojnoj bazi u kojoj se nalazila većina od hiljada Palestinaca zatočenih u Gazi.
U izveštaju objavljenom u aprilu, glavna agencija UN-a za palestinske izbeglice, UNRVA, navodi da su Palestinci koji su pušteni iz pritvora i vraćeni u Gazu prijavili prisiljavanja zatvorenika da se skidaju goli, a pojavile su se i fotografije golih ljudi i premlaćivanja po genitalijama.
U izveštaju nije preciziran objekat u kojem su zatočenici držani.
Jedan pritvorenik je rekao da je bio primoran da sedne na električnu sondu koja mu je opekla anus.
Takođe su prijavili premlaćivanje gvozdenim šipkama, kundacima i čizmama, saopštila je UNRVA, dodajući da su mnogi od oslobođenih zatvorenika morali da budu hospitalizovani zbog povreda ili bolesti.
Osim navodnih zlostavljanja koje se sada istražuju, izraelske vlasti generalno poriču zloupotrebe u pritvorskim objektima za Palestince.
Očekuje se da će vojni sud u bazi Beit Lid u centralnom Izraelu večeras doneti odluku o tome da li pritvor vojnicima biti produžen, što povećava rizik od novih protesta.
Ministar odbrane Joav Galant, koji je osudio upad demonstranata, zahteva istragu o tome da li je ekstremno desničarski ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben-Gvir "sprečio ili odložio policijski odgovor" na nerede.
Galant je rekao da je manjak policijskih snaga primorao vojsku da preusmeri trupe u baze kako bi se odatle isterali demonstranti.
U pismu Netanjahuu, Galant ga je pozvao da "postupi oštro prema članovima koalicije koji su učestvovali u neredima".
Ben-Gvir, čije je ministarstvo zaduženo za policiju, odgovorio je sopstvenim pismom Netanjahuu rekavši da su optužbe da je odložio policijski odgovor na nerede neosnovane.
Ben-Gvir je u ponedeljak osudio zatočenje vojnika kao "sramotno" i nazvao ih "našim najboljim herojima".
Govoreći o uslovima u zatočeničkim objektima, rekao je da su "letnji kampovi i strpljenje za teroriste završeni".
Advokat odbrane Nati Rom rekao je da se incident u Sde Tehmanu koji je pod istragom dogodio pre mesec dana.
Rom je rekao da je pritvorenik napao policajce tokom pretresa, a da su vojnici "koristili silu, ali nisu uradili ništa seksualno". Rekao je da je uhapšeni - visokorangirani pripadnik Hamasa.
Njegov iskaz o incidentu i identitet pritvorenika nisu mogli biti potvrđeni iz nezavisnih izvora.
Rom radi za Honenu, nacionalističku pravnu grupu koja je specijalizovana za odbranu izraelskih vojnika i civila koji se suočavaju sa krivičnim gonjenjem zbog nasilja sa Palestincima.
Izrael je, prema zvaničnim podacima, pritvorio hiljade Palestinaca posle napada Hamasa na jug te zemlje 7. oktobra, a stotine su puštene nakon što je vojska utvrdila da nisu povezane sa Hamasom.
Izraelske grupe za ljudska prava kažu da je većina pritvorenika iz Gaze u nekom trenutku prošla kroz Sde Tejman.
Izrael je dugo optuživan da svoje vojnike štiti od odgovornosti za zločine počinjene nad Palestincima.
Optužbe su postale češće od izbijanja rata u Gazi, posle 7. oktobra prošle godine.
Izrael kaže da njegove snage deluju u okviru vojnog i međunarodnog prava i da nezavisno istražuje sve navodne zloupotrebe.
Načelnik vojske jevrejske države general-potpukovnik Herci Halevi osudio je upade demonstranata i rekao da u potpunosti podržava istragu vojnog tužioca.
"Upravo ove istrage štite naše vojnike u Izraelu i svetu, i čuvaju vrednosti" vojske, rekao je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Baro: Sukob na Bliskom istoku neće biti uskoro okončan
20.03.2026.•
0
Šef francuske diplomatije Žan Noel Baro je danas izjavio da sukob na Bliskom Istoku neće biti uskoro okončan, ali da Pariz sa saveznicima nastavlja da radi na ostvarenju trajnog rešenja.
Požar u češkoj fabrici oružja teroristički napad, nejasno da li zbog Izraela ili Ukrajine
20.03.2026.•
0
Požar koji je sinoć podmetnut u hali fabrike oružja LPP Holding u Pardubicama na istoku Češke je teroristički napad ali nejasno protiv koga, jer se tu ne proizvode dronovi za Izrael, već za Ukrajinu, saopštile su vlasti.
Ukrajina rasporedila jedinice za presretanje dronova u pet zemalja Bliskog istoka
20.03.2026.•
1
Sekretar Nacionalnog saveta za bezbednost i odbranu Ukrajine Rustem Umerov saopštio je danas da su ukrajinske jedinice za presretanje dronova raspoređene u pet zemalja na Bliskom istoku.
Prevoznici iz BiH neće dozvoliti ni prolazak cisterni sa gorivom
20.03.2026.•
1
Koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH" Marko Ivanović izjavio je danas da prevoznici prilikom protesta planiranih za ponedeljak, 23. marta, neće dozvoljavati prolazak cisterni sa gorivom preko granice.
Crna Gora: Policija zabranila najavljeni protest prevoznika
20.03.2026.•
1
Uprava policije Crne Gore nije dozvolila Udruženju prevoznika novi protest kojim su nameravali da blokiraju granične prelaze Dračenovac i Kula od 23. marta do 23. aprila.
Francuska presrela tanker u Sredozemnom moru, sumnja se da je deo ruske flote
20.03.2026.•
10
Francuska Ratna mornarica presrela je i ukrcala se na tanker u Sredozemnom moru za koji predsednik Emanuel Makron tvrdi da je povezan sa ruskom flotom koja ilegalno prevozi naftu kršeći sankcije uvedene Moskvi.
Fon der Lajen: Naći ćemo način da damo kredit Ukrajini uprkos protivljenju Mađarske
20.03.2026.•
8
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će Evropska unija pronaći način da Ukrajini isplati obećanih 90 milijardi evra kredita uprkos protivljenju Mađarske.
Šta je cilj Izraela: Lov na iranske zvaničnike - jednog po jednog
20.03.2026.•
2
Ubistva dvojice visokih iranskih zvaničnika označava prekretnicu u intenzivnoj kampanji čiji je cilj slabljenje vlasti u Teheranu.
Iranski rvač javno pogubljen jer je "vodio rat protiv Boga"
20.03.2026.•
4
Mladi iranski rvač Saleh Mohamedi obešen je u Iranu, zajedno sa još dvoje ljudi, pod optužbom za "vođenje rata protiv Boga".
Izbori u Mađarskoj: Bivša Putinova prevoditeljka ima svoju ulogu
20.03.2026.•
1
Mađarske organizacije za ljudska prava izrazile su zabrinutost zbog imenovanja bivše prevoditeljke Vladimira Putina na važnu funkciju u međunarodnoj misiji za posmatranje izbora.
Tramp i Netanjahu: Da li će doći do raskola?
20.03.2026.•
4
Američki predsednik Donald Tramp i izraelski premijer Benjamin Netanjahu razgovaraju gotovo svakodnevno otkako je počeo rat sa Iranom.
Šikorski: Na delu šrinkflacija bezbednosti - saveznici plaćaju sve veću cenu za garancije SAD
19.03.2026.•
6
Šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski ocenio je da saveznici plaćaju sve veću cenu za garancije bezbednosti od SAD zbog tzv. "šrinkflacije" - principa u prodaji da pakovanja budu sve manja dok cena ostaje ista.
Belorusija po dogovoru sa SAD oslobodila 250 političkih zatvorenika
19.03.2026.•
0
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko je danas naredio oslobađanje 250 političkih zatvorenika što je najveći broj do sada, po dogovoru s Vašingtonom koji je Belorusiji ukinuo neke od sankcija.
Evropski lideri potvrdili da ne žele da se pridruže operacijama SAD i Izraela na Bliskom istoku
19.03.2026.•
8
Evropski lideri potvrdili su danas na sastanku u Briselu da ne žele da se njihove zemlje pridruže vojnim operacijama SAD i Izraela na Bliskom istoku.
Centar za sigurnosne studije: Srbija i Hrvatska koriste BiH za vlastite obračune
19.03.2026.•
6
Centar za sigurnosne studije (CSS) Bosne i Hercegovine (BiH) objavio je kraću analizu poslednjih aktuelnosti u odnosima Srbije i Hrvatske, ističući da su te dve zemlje ponovo iskoristile BiH za vlastiti obračun.
Eksperti iz EU stigli u Ukrajinu da procene stanje naftovoda Družba
19.03.2026.•
1
Stručnjaci iz EU stigli su u Ukrajinu da procene stanje naftovoda Družba, prenosi danas Rojters pozivajući se na saopštenje ukrajinske državne energetske kompanije Naftogaz.
Crna Gora proterala dvojicu državljana Srbije: Obojica imaju dosije i "bliski su kriminalnim strukturama"
19.03.2026.•
2
Uprava policije Crne Gore saopštila je da je locirala dva državljanina Srbije, M.S. i D.G, bliska kriminalnim strukturama.
Iran bez interneta već 20 dana
19.03.2026.•
2
Nadzorna organizacija za sajber bezbednost "Netblocks" saopštila je da je Iran u potpunosti bez interneta već 20 dana, odnosno više od 456 sati.
Bivši savetnik za nacionalnu bezbednost SAD: Tramp napravio četiri greške u napadu na Iran
19.03.2026.•
11
Cilj rata u Iranu bi trebalo da bude promena režima, ali nije izvesno da je američki predsednik Donald Tramp spreman da ide do kraja.
EU ublažava pravila za uvoz gasa zbog poremećaja na tržištu
18.03.2026.•
5
Evropska komisija je naložila državama članicama da "fleksibilnije" primenjuju pravila EU o odobravanju uvoza gasa.
Izrael zabranio isporuke pomoći UNICEF-a u Gazu zbog šverca
18.03.2026.•
0
Izrael je saopštio da zabranjuje isporuke pomoći Dečijeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF) u Pojas Gaze, jer su u najnovijoj pošiljci iz Egipta pronađeni duvan i nikotinski proizvodi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar