Ustavni sud BiH stavio van snage sporne zakone usvojene u parlamentu Republike Srpske
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je stavio van snage zakone koje je nedavno usvojila Narodna skupština Republike Srpske.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Među usvojenim zakonima je, između ostalog, i onaj kojim se zabranjuje rad pravosudnim institucijama BiH i Agenciji za istrage i zaštitu BiH (SIPA) na teritoriji tog entiteta.
"Ovi zakoni se stavljaju van snage do konačne odluke Ustavnog suda BiH o ovom pitanju", saopšteno je iz ovog suda.
Apelaciju Ustavnom sudu BiH juče su podneli član Predsedništva BiH Denis Bećirović, predsedavajući Predstavničkog doma parlamenta BiH Denis Zvizdić i zamenik predsedavajućeg Doma naroda BiH Kemal Ademović.
Apelaciju su uputili i poslanici Stranke demokratske akcije (SDA) i Demokratske fronte (DF) u Predstavničkom domu parlamenta BiH, ističući potrebu za privremenom merom.
Narodna skupština RS je 27. februara usvojila Zakon o neprimenjivanju zakona i zabrani delovanja vanustavnih institucija, kojim se na prostoru ovog bh. entiteta zabranjuje delovanje Suda i Tužilaštva BiH i SIPA.
Tada je usvojen i zakon o uspostavljanju Visokog sudskog i tužilačkog saveta (VSTS) RS, kojim su oduzete nadležnosti VSTS na državnom nivou.
Donete su i dopune Krivičnog zakonika RS, prema kojima će krivično biti gonjeni službenici RS i zajedničkim institucijama BiH koji ne budu poštovali odluke entitetskih organa vlasti.
Predsednik RS Milorad Dodik ranije je rekao da se u ovom bh. entitetu ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH, jer je parlament RS donio zakon o neobjavljivanju i nesprovođenju odluka ovog suda.
Vlasti RS Ustavni sud BiH nazivaju "krnjim", jer u njemu trenutno nema dvoje srpskih sudija, zbog odbijanja vladajuće većine u parlamentu RS da imenuje dvoje sudija, koje bi nasledile svojicu srpskih sudija koji su otišli u penziju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Makron trenutno najmanje popularan predsednik Francuske u poslednjih 50 godina
30.10.2025.•
0
Francuski predsednik Emanuel Makron je prema rezultatima poslednjeg istraživanja javnog mnjenja, koji su objavljeni danas, trenutno najmanje popularan predsednik Francuske u poslednjih 50 godina.
Milorad Dodik i Željka Cvijanović ostaju pod sankcijama Velike Britanije
30.10.2025.•
0
Bivši predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpska članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović ostaju pod sankcijama Velike Britanije.
Lion: Pljačkaši sa dugim cevima i eksplozivom ukrali zlato, ubrzo uhvaćeni
30.10.2025.•
0
Napadači naoružani dugim cevima, uz pomoć eksploziva, provalili su u postrojenje za preradu dragocenih metala, mahom zlata, u Lionu i opljačkali ga, ali ih je policija ubrzo uhvatila, preneli su danas francuski mediji.
Mađarska vlada usvojila zakon o merama u slučaju vanredne situacije sa snabdevanjem gorivom
30.10.2025.•
1
Mađarska vlada usvojila je zakon kojim se utvrđuju koraci u slučaju vanredne situacije sa snabdevanjem gorivom.
Holandija: Krajnje desna i centristička stranka osvojile isti broj mandata
30.10.2025.•
0
Dve najjače holandske partije - krajnje desna Stranka za slobodu Gerta Vildersa i centristička D66 osvojile su isti broj mandata na parlamentarnim izborima, što će verovatno odložiti početak procesa formiranja vlade.
Uhapšen i treći osumnjičeni za krađu nakita iz Luvra
30.10.2025.•
3
Treći osumnjičeni za krađu nakita iz Napoleonove kolekcije iz Luvra uhapšen je protekle noći.
Nakon tri decenije: SAD će ponovo testirati nuklearno oružje
30.10.2025.•
2
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Američke Države ponovo pokrenuti testiranja nuklearnog oružja, nakon pauze od tri decenije.
Svaki Rus godišnje pojede 24 kg ribe - Putinu to nije dovoljno, traži da se to poveća
30.10.2025.•
4
Ruski predsednik Vladimir Putin naredio je tokom sastanka sa članovima ruske vlade na kome se razmatrao razvoj ribarskog sektora, povećanje potrošnje ribe i morskih plodova u toj zemlji.
Orban najavio antiratnu turneju po Mađarskoj
30.10.2025.•
2
Premijer Mađarske Viktor Orban najavio je pokretanje antiratne turneje širom zemlje.
Dodik zahvaljuje Trampu na ukidanju sankcija
29.10.2025.•
25
Bivši predsednik Republke Srpske (RS) Milorad Dodik je, povodom odluke SAD da njemu i drugim funkcionerima RS ukine sankcije, zahvalio predsedniku SAD Donaldu Trampu.
Policijska operacija protiv droge u Rio de Žaneiru: Najmanje 132 mrtvih
29.10.2025.•
3
Najsmrtonosnija policijska operacija u istoriji Rio de Žaneira ostavila je najmanje 132 mrtve osobe, prema podacima koje je objavila javna agencija.
Uragan Melisa dosada usmrtio najmanje 20 ljudi
29.10.2025.•
0
Uragan Melisa usmrtio je najmanje 20 ljudi na Jamajci, u Dominikanskoj Republici, Panami i posebno na Haitiju, gde je u toku potraga za nestalim osobama.
Litvanija zatvara granicu sa Belorusijom: Zbog balona sa švercovanim cigaretama
29.10.2025.•
0
Vlada Litvanije je saopštila da na mesec dana zatvara granicu s Belorusijom zbog doletanja iz te zemlje balona sa švercovanim cigaretama što je Viljnus ocenio kao "hibridni napad".
Ukinute sankcije SAD Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović
29.10.2025.•
8
Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija SAD (OFAC) uklonila je sa liste sankcija Milorada Dodika, predsednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata i članicu Predsedništva BiH Željku Cvijanović.
Srušila se sedmospratnica u Turskoj, ima poginulih
29.10.2025.•
0
Sedmospratna stambena zgrada u severozapadnom turskom gradu Gebzeu srušila se rano jutros.
BiH za 33 godine izgubila više od trećine stanovništva
29.10.2025.•
7
Bosna i Hercegovina je od 1991. godine do kraja 2024. izgubila više od trećine svog stanovništva, što je pad koji je najdrastičniji među svim evropskim zemljama.
Holanđani danas glasaju na parlamentarnim izborima, glavna tema - migranti
29.10.2025.•
0
Holanđani danas glasaju na parlamentarnim izborima, manje od dve godine otkako je krajnje desna stranka Gerta Vildersa neočekivano osvojila najviše glasova.
VIDEO: Tramp stigao u Južnu Koreju, orkestar mu za dobrodošlicu svirao Y.M.C.A.
29.10.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp stigao je danas u zvaničnu posetu Južnoj Koreji, tokom koje će učestvovati na samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC).
U Nemačkoj predlog da se deca kroz školski program pripremaju za rat: "Da budu spremna za pretnje"
29.10.2025.•
4
Nemački ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint (CSU) predlaže da škole uvedu časove o kriznim situacijama i mogućem ratu.
Trampov rejting među Amerikancima sve gori
29.10.2025.•
1
Rejting predsednika SAD Donalda Trampa pao je poslednjih dana, dostigavši najniži nivo tokom njegovog drugog mandata, jer sve više Amerikanaca kritikuje njegovu politiku u vezi sa troškovima života.
Nakon udara uragana: Vlasti Jamajke upozorile građane na krokodile
29.10.2025.•
0
Zdravstvene vlasti Jamajke upozorile su u utorak stanovnike da budu na oprezu zbog mogućeg pojavljivanja krokodila koje je uragan Melisa izbacio iz njihovih prirodnih staništa.
Komentari 5
zztop
Vuĺe
DraganBL
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar