Izrael će možda omogućiti humanitarnim grupama u Gazi da budu zadužene za neprehrambenu pomoć
Izrael bi mogao dozvoliti humanitarnim grupama koje rade u toj enklavi da ostanu zadužene za neprehrambenu pomoć, dok će distribuciju hrane prepustiti novoosnovanoj grupi koju podržavaju SAD.
Foto: Beta/AP
U pismu od 22. maja Džejka Vuda, šefa Humanitarne fondacije Gaze (GHF) koju je odobrio Izrael, a koje je upućeno izraelskoj vojnoj agenciji zaduženoj za prenos pomoći na teritoriju (COGAT), piše da su se Izrael i GHF složili da dozvole neprehrambenu humanitarnu pomoć.
Agencije UN su do sada obezbedile najveći deo pomoći za Gazu.
"Fondacija bi i dalje zadržala kontrolu nad distribucijom hrane, ali bi postojao period preklapanja sa grupama za pomoć", navodi se u pismu.
Dodaje se da će humanitarne agencije nastaviti da pružaju pomoć u hrani paralelno sa GHF sve dok se ne uspostave najmanje osam lokacija.
GHF (Gaza Humanitarian Foundation), koji još uvek nije pokrenut i ne radi u Gazi, vode bezbednosni radnici, bivši vojni oficiri i službenici za humanitarnu pomoć, i ima podršku Izraela.
Razvoj događaja ukazuje na to da se Izrael možda povlači od svojih planova da strogo kontroliše svu pomoć Gazi i spreči humanitarne agencije koje su odavno uspostavljene na toj teritoriji da je isporučuju na isti način na koji su to činili u prošlosti.
Izrael optužuje Hamas da krade pomoć, ali UN i humanitarne grupe negiraju da postoji značajna preusmjeravanja. UN su odbacile izraelski plan, rekavši da on dozvoljava Izraelu da koristi hranu kao oružje, krši humanitarne principe i da neće biti efikasan.
Izrael blokira ulazak hrane, goriva, lekova i svih drugih zaliha u Gazu skoro tri meseca, što je pogoršalo humanitarnu krizu za 2,3 miliona Palestinaca. Eksperti su upozorili na visok rizik od gladi i međunarodne kritike i gnev zbog ofanzive Izraela je eskalirao.
Grupa kaže da planira da se bavi pomoći u hrani, u početku iz nekoliko centara u južnoj i centralnoj Gazi sa naoružanim privatnim izvođačima koji će čuvati distribuciju. Dodatne lokacije biće otvorene u roku od mesec dana, uključujući i severnu Gazu.
Grupe za pomoć odbijaju planove GHF i Izraela da preuzme rukovanje pomoći u hrani, rekavši da bi to moglo nasilno raseliti veliki broj Palestinaca gurajući ih prema distributivnim čvorištima i da fondacija nema kapacitet da zadovolji potrebe Palestinaca u Gazi.
Takođe je nejasno ko finansira GHF, koji tvrdi da je dobio više od 100 miliona dolara od strane donatora vlade, ali nije imenovao donatora.
U pismu se navodi da je Vud iz GHF-a razgovarao sa direktorima šest humanitarnih grupa na kojima su razgovarali o novim planovima, uključujući Save the Children, International Medical Corps, Catholic Relief Services, Merci Corps, Care i Project HOPE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Krivična prijava protiv 49-godišnjaka zbog vandalizovanja pravoslavne crkve u Zagrebu
24.04.2026.•
0
Zagrebačka policija podnela je krivičnu prijavu protiv 49-godišnjaka zbog sumnje da je počinio krivično delo iz mržnje, odnosno da je oštetio Saborni hram SPC u centru Zagreba, saopštila je policija.
U Crnoj Gori starosna granica za odlazak u penziju 67 godina
24.04.2026.•
3
U Crnoj Gori danas su stupile na snagu izmene Zakona o radu kojima se starosna granica za odlazak u penziju po sili zakona vraća vraća sa 66 na 67 godina, uz najmanje 15 godina staža, prenosi RTCG.
Zemljotres pogodio Krit
24.04.2026.•
0
Zemljotres jačine 5,7 stepeni Rihterove skale pogodio je rano jutros ostrvo Krit.
Produžava se primirje između Libana i Izraela na tri nedelje
24.04.2026.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp objavio je tronedeljno produženje izraelsko-libanskog primirja.
Inspekcija ispituje kako su objavljeni Epstinovi dosijei
23.04.2026.•
1
Interni nadzorni organ Ministarstva pravde SAD najavio je istragu o poštovanju zakonskih procedura tog ministarstva kojim je naloženo objavljivanje istražnih dosijea pokojnog seksualnog prestupnika Džefrija Epstina.
Otkazi za 8.000 zaposlenih u Meti, odlučila da ulaže u veštačku inteligenciju
23.04.2026.•
1
Kompanija Meta danas je obavestila zaposlene da će sledećeg meseca ukinuti 8.000, odnosno oko 10 odsto radnih mesta.
Makron: SAD više neće štititi Evropu na dugi rok, ona mora da ojača
23.04.2026.•
0
Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je danas da Sjedinjene Američke Države neće više štititi Evropu na dugi rok i da zbog toga Evropa treba da bude jača.
Rusija će isporučiti Indoneziji do 150 miliona barela nafte
23.04.2026.•
3
Rusija je pristala da isporuči Indoneziji do 150 miliona barela nafte posle nedavnog sastanka ruskog predsednika Vladimira Putina i njegovog indonežanskog kolege Prabova Subijanta u Moskvi.
Katalonija uvodi policajce u civilu u škole
23.04.2026.•
0
Katalonska vlada pokrenuće pilot program u okviru kojeg će policajci u civilu i bez oružja biti stalno prisutni u 13 srednjih škola, sa ciljem prevencije sukoba i posredovanja u slučajevima nasilja.
Sedam ministara izašlo iz rumunske vlade: Ostavke ugrozile i EU fondove
23.04.2026.•
0
Sedam ministara iz najveće rumunske stranke, Socijaldemokrata, danas je podnelo ostavke u proevropskoj koalicionoj vladi premijera Iliea Bolojana.
EU preti ukidanjem finansiranja Venecijanskog bijenala zbog ruskog paviljona
23.04.2026.•
2
Evropska komisija saopštila je da je poslala pismo organizatorima Venecijanskog bijenala, najavljujući mogućnost obustave ili prekida finansiranja od dva miliona evra.
BiH: Ubio svoju dvogodišnju ćerku pa izvršio samoubistvo
23.04.2026.•
0
Muškarac iz Goražda je ubio svoju dvogodišnju ćerku u mestu Kabernik kod Višegrada i potom izvršio samoubistvo, objavili su danas mediji u Bosni i Hercegovini.
Nova mađarska vlada planira da otvori arhive tajne policije iz doba komunizma
23.04.2026.•
4
Buduća mađarska vlada planira da otvori istorijske arhive tajne policije iz komunističkog perioda, izjavio je Balint Ruf, čovek koji bi trebalo da vodi kabinet budućeg premijera Petera Mađara.
Vojni piloti dva aviona tokom leta pravili selfije, pa se sudarili
23.04.2026.•
4
Južnokorejsko ratno vazduhoplovstvo izvinilo se danas zbog sudara u vazduhu 2021. godine u kojem su učestvovala dva borbena aviona.
Vandalizovana pravoslavna crkva u Zagrebu, počinilac uhapšen
23.04.2026.•
4
Nepoznata osoba oštetila je jutros Saborni hram Srpske pravoslavne crkve u centru Zagreba, a policija je privela muškarca koji se dovodi u vezi s vandaliznom.
VIDEO Sudar dva voza u Danskoj: Četiri osobe u kritičnom stanju
23.04.2026.•
2
U sudaru dva voza u Kagerupu, na severoistoku Danske, jutros je povređeno 17 osoba, od kojih su četiri u kritičnom stanju, saopštila je služba za hitne slučajeve Kopenhagena.
Italijanska policija uhapsila osumnjičenog za zločine tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije
23.04.2026.•
0
Italijanska granična policija uhapsila je u italijanskoj luci Čivitavekija srpsko-hrvatskog državljanina osumnjičenog za ratne zločine iz perioda ratova na prostoru bivše Jugoslavije.
Trampu dodeljeno najveće priznanje Izraela
23.04.2026.•
2
Američkom predsedniku Donaldu Trampu dodeljena je Nagrada Izraela, najveće priznanje zemlje, na godišnjoj ceremoniji povodom Dana nezavisnosti u Jerusalimu, objavio je Tajms of Izrael.
Florida pokrenula istragu protiv OpenAI i ChatGPT nakon pucnjave
22.04.2026.•
3
Država Florida pokrenula je krivičnu istragu protiv kompanije OpenAI i njenog četbota ChatGPT u vezi sa prošlogodišnjom smrtonosnom pucnjavom na Državnom Univerzitetu na Floridi, u kojoj su ubijene dve osobe.
EU deblokirala zajam od 90 milijardi evra Ukrajini nakon što je Mađarska povukla veto
22.04.2026.•
6
Ambasadori zemalja članica Evropske unije (EU) odobrili su danas davanje zajma od 90 milijardi evra Ukrajini, kao i 20. paket sankcija protiv Rusije, saopštilo je kiparsko predsedništvo EU.
Lufthanza otkazuje 20.000 letova do oktobra zbog skupog goriva
22.04.2026.•
0
Nemačka avio-kompanija Lufthanza saopštila je da će do oktobra otkazati oko 20.000 kratkih letova nakon prevremenog zatvaranja svoje regionalne podružnice Sitilajn u okviru mera smanjenja troškova zbog rasta cena goriva.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar