Italijanska mafija promenila taktiku - grupe sarađuju i dele profit

Italijanska mafija napušta rivalske borbe za prevlast kako bi sarađivala u oblastima trgovine drogom, prostitucije i pranja novca.
Italijanska mafija promenila taktiku - grupe sarađuju i dele profit
Foto: Pixabay
To je navela Nacionalna agencija za borbu protiv mafije (DIA) u godišnjem izveštaju o grupama organizovanog kriminala.
 
Kako se dodaje, sicilijanska organizacija Koza Nostra i Kamora iz okoline Napulja formiraju saveze kod kuće i u inostranstvu, dok je "Ndrangeta" iz Kalabrije sve više fokusirana na kontrolu nad projektima javnih radova.
"Koegzistencija je dovela do sinergije izražene kroz formiranje struktura sposobnih da neutrališu sukobe, razmirice i tenzije", rekao je na pres konferenciji direktor DIA Mikele Karbone, preneo je Rojters. 
U izveštaju se ističe da je velikim projektima javnih radova pretila infiltracija mafije, pa su mere borbe protiv ove kriminalne ogranizacije bile fokusirane na građevinski sektor u 2024, pri čemu je sprovedeno 200 istraga o lokacijama za gradnju javnih projekata.
Karbone je istakao i da mafija sve više ovladava tehnološkim znanjima i koristi šifrovane kanale komunikacija, kao i da održava kontakte sa zatvorenicima preko dronova.
 
Istovremeno, za pranje novca pripadnici mafije sve više koriste mreže kineskog "podzemnog bankarstva", ukazuje se u izveštaju DIA.
 
Još jedan od zaključaka izveštaja je i da je primetna regrutacija marginalizovanih grupa mladih koje pripadnici mafije angažuju za vršenje kriminalnih prestupa, a širenju ove pojave posebno doprinose društvene mreže.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Ш

    28.05.2025 08:26
    Ш
    Дођите у Србију да учите од СНС мафије како се плен дели!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Tramp: Kubanska vlada spremna za pad

Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da Sjedinjene Države počinju da razgovaraju sa kubanskim liderima dok njegova administracija povećava pritisak na tu državu i prekida joj ključne isporuke nafte.

Broj žrtava požara u Kran Montani porastao na 41

Broj žrtava požara koji je u novogodišnjoj noći izbio u baru "Konstelasion" u mestu Kran Montana porastao je danas na 41, nakon što je 18-godišnji Švajcarac, lečen u bolnici u Cirihu, podlegao povredama.

U Ukrajini delimično obnovljeno snabdevanje strujom

Ukrajinsko ministarstvo energetike saopštilo je večeras da je delimično obnovljeno snabdevanje strujom u osnovnoj infrastrukturi u Kijevu, regionu glavnog grada i Dnjepropetrovskoj oblasti u centralno-istočnom delu.