Tramp najavljuje carine od 30 odsto Meksiku i EU
Predsednik Donald Tramp zapretio je danas uvođenjem carina od 30 odsto na proizvode iz Meksika i Evropske unije, dva od najvećih trgovinskih partnera Amerike.
Foto: Beta/AP
To se desilo u okviru Trampove kampanje tarifa koja je poremetila globalnu trgovinu otkako je ponovo preuzeo funkciju u januaru, pise CNN, a prenosi Danas.
"Sjedinjene Američke Države su pristale da nastave saradnju sa Evropskom unijom, uprkos tome što imamo jedan od najvećih trgovinskih deficita sa vama. Ipak, odlučili smo da idemo napred, ali samo uz uravnoteženiju i pošteniju TRGOVINU", napisao je Tramp u pismu Ursuli fon der Lajen, predsednici Evropske komisije, koje je objavio na mreži Truth Social.
Tramp je ove godine uveo niz tarifa trgovinskim partnerima SAD – da bi ih zatim pauzirao, izmenio, povećao ili smanjio – u haotičnom nizu mera koje su dovele do toga da i države i pojedinačni građani pokušavaju da se snađu i planiraju budućnost, dok ekonomska neizvesnost raste.
EU i Meksiko sada se pridružuju sve dužoj listi zemalja čiji će uvoz biti podložan novim carinama od 1. avgusta, otkako je Tramp u ponedeljak počeo da objavljuje carinska pisma sa stopama i do 40 odsto.
U svojim pismima upućenim EU i Meksiku, Tramp je naveo da će sav uvoz biti podložan carini od 30 odsto, izuzev "sektorskih tarifa", kao što je carina od 25 odsto na automobile.
Fon der Lajen je u saopštenju navela da EU ostaje "spremna da nastavi rad na postizanju dogovora" do roka 1. avgusta.
Međutim, dodala je, carina od 30 odsto na izvoz iz EU naštetila bi lancima snabdevanja, poslovanju i potrošačima s obe strane Atlantika.
EU će, napisala je, "preduzeti sve neophodne korake kako bi zaštitila svoje interese, uključujući i uvođenje proporcionalnih protivmera ako bude potrebno".
Proizvodi iz Meksika su, u međuvremenu, uglavnom mogli da uđu u SAD bez carina, pod uslovom da su usklađeni sa Sporazumom Sjedinjenih Država, Meksika i Kanade (USMCA), koji je Tramp ispregovarao tokom svog prvog mandata.
U pismu upućenom meksičkoj predsednici Klaudiji Šeinbaum, Tramp je naveo da su carinske barijere uvedene kako bi se zaustavila trgovina fentanilom, što je ranije koristio i kao opravdanje za prethodne carine protiv Meksika.
"Meksiko mi je pomagao u obezbeđivanju granice, ALI, ono što je Meksiko učinio, nije dovoljno", napisao je Tramp.
Meksički ministar ekonomije Marselo Ebrard nije odmah odgovorio na zahtev CNN-a za komentar.
U carinskim pismima, datiranim na petak, Tramp je naveo da će svaka odmazda u vidu tarifa na američki uvoz biti dočekana protivmerama SAD. Tramp je rekao: "Koji god procenat odlučite da povećate (tarife), biće dodat na 30 odsto koje mi naplaćujemo."
On je kao dodatne razloge za uvođenje tarifa naveo i carinske i necarinske trgovinske barijere koje, prema njegovim rečima, postavljaju EU i Meksiko.
Trampova administracija imala je posebne zamerke na poreze na dodatu vrednost i digitalne usluge, koji su prisutni u više zemalja članica Evropske unije.
Porezi na digitalne usluge naplaćuju se na ukupan prihod koji internet kompanije ostvaruju nudeći usluge korisnicima.
Zemlje koje uvode ove poreze mogu oporezovati sav prihod velikih onlajn kompanija – čak i ako te kompanije posluju sa gubitkom. To uključuje prihod od prodaje podataka, oglašavanja, kao i pretplata, softvera i drugih onlajn usluga koje korisnici plaćaju.
Tramp i članovi njegove administracije više puta su izjavili da EU ne pregovara u dobroj veri. Pre dva meseca, Tramp je bio toliko ogorčen zbog nedostatka napretka u trgovinskim pregovorima da je bio spreman da od 1. juna uvede carinu od 50 odsto na robu iz EU. "Ne tražim dogovor", rekao je tada.
Carina od 30 odsto na robu iz EU sada je viša od prethodne „recipročne“ carine od 20 odsto koja je važila dok ih Tramp nije pauzirao sredinom aprila.
Nakon što je Tramp u maju izneo ovu pretnju, američki sekretar za finansije Skot Besent izjavio je u intervjuu za Fox News da "predlozi EU nisu bili istog kvaliteta kao oni koje smo dobili od drugih važnih trgovinskih partnera".
Pisma upućena EU i Meksiku usledila su nakon što je Tramp u četvrtak zapretio uvođenjem carina od 35 odsto na određene proizvode iz Kanade.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Britanci menjaju stav o Bregzitu: Više od polovine podržava povratak u EU
08.06.2026.•
2
Da se referendum o Bregzitu organizuje danas, većina ne bi glasala za izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, pokazali su rezultati objavljenog istraživanja.
Tramp tvrdi: Netanjahu neće imati izbora, ja o svemu odlučujem
08.06.2026.•
0
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da izraelski premijer Benjamin Netanjahu neće imati drugog izbora nego da prihvati sporazum koji SAD ispregovaraju sa Iranom, jer je predsednik SAD taj koji odlučuje.
Izvučeno telo planinarke iz Srbije koja je poginula na Prokletijama
08.06.2026.•
0
Na Prokletijama kod Gusinja pronađeno i izvučeno telo državljanke Srbije koja je poginula u nedelju tokom planinarenja, potvrđeno je za portal RTCG iz beranske policije.
Briselski centar: Mnogo fanfara na samitu u Tivtu, ali EU i dalje daleko za većinu kandidata
08.06.2026.•
4
Susret vođa EU i Zapadnog Balkana u Tivtu je uz mnogo fanfara bez sumnje potvrdio podršku učlanjenju Crne Gore u Uniju, ali i da ima mnogo nedostataka u porodici, tako da za većinu kandidata članstvo ostaje daleko.
Rusija optužila EU za mešanje u izbore u Jermeniji
08.06.2026.•
4
Ruske vlasti su danas osudile ulogu Evropske unije (EU) na juče održanim parlamentarnim izborima u Jermeniji, na kojima je pobedila stranka premijera Nikola Pašinijana, preneli su ruski mediji.
Evropska komisija isplatila Ukrajini gotovo 2,8 milijardi evra
08.06.2026.•
2
Evropska komisija isplatila je Ukrajini gotovo 2,8 milijardi evra kako bi podržala njene finansijske potrebe i održavanje javne uprave.
VIDEO: Više od 30 mrtvih u jakom zemljotresu na Filipinima
08.06.2026.•
0
Najmanje 32 osobe poginule su nakon što je zemljotres jačine 7,8 stepeni pogodio područje kod obale ostrva Mindanao na jugu Filipina, saopštili su zvaničnici.
Pašinijan proglasio pobedu na parlamentarnim izborima u Jermeniji
08.06.2026.•
3
Jermenski premijer Nikol Pašinijan proglasio je rano jutros pobedu na parlamentarnim izborima pošto su rezultati sa nešto malo više od petine izbornih mesta pokazali da njegova stranka ima oko 54 odsto glasova.
Tramp uskoro puni 80 godina: Njegovo zdravlje i sposobnost vladanja pod lupom
08.06.2026.•
5
Približavajući se svom 80. rođendanu, američki predsednik Donald Tramp insistira da je "savršeno zdrav", Bela kuća izdaje niz umirujućih saopštenja.
SAD hoće da kupe ostrva Čagos od Mauricijusa
08.06.2026.•
1
Sjedinjene Američke Države razmatraju plan za kupovinu ostrva Čagos od Mauricijusa, ukoliko Velika Britanija ustupi Mauricijusu suverenitet nad ostrvima.
Ministar odbrane SAD-a: Mi smo u prekidu vatre, vojni odgovori nisu sukob
07.06.2026.•
1
Američki ministar odbrane Pit Hegset izjavio je da je sukob Sjedinjenih Američkih Država i Irana trenutno u statusu prekida vatre i da nekoliko vojnih odgovora SAD ne znači da je sukob ponovo u toku.
Uhapšen muškarac u Zagrebu zbog sedenja u parku na klupi sa eksplozivnom napravom
07.06.2026.•
0
Muškarac iz Zagreba uhapšen je, pošto je sedeo na klupi u parku u Zagrebu sa eksplozivnom napravom i dva oštra predmeta, saopštila je policjska uprava tog grada.
Flamingo revolucija u Albaniji: Evropska komisija upozorila zbog odmarališta povezanog sa Kušnerom
07.06.2026.•
9
Evropska komisija upozorila je Albaniju povodom protesta u toj zemlji zbog izgradnje luksuznog odmarališta na zaštićenom području, koje je povezano sa zetom američkog predsednika Donalda Trampa, Džaredom Kušnerom.
Mađarski ministar: Pokrećemo skidanje oznake tajnosti sa investicije pruge Budimpešta-Beograd
07.06.2026.•
34
"Pokrećemo skidanje oznake tajnosti sa investicije železničke pruge Budimpešta-Beograd", objavio je u subotu, 6. juna na svom Fejsbuk nalogu mađarski ministar za saobraćaj i investicije David Vitezi.
Iran spreman za direktnu konfrontaciju sa SAD, ako Izrael nastavi ofanzivu u Libanu
07.06.2026.•
0
Iran je spreman za "direktnu konfrontaciju" sa Sjedinjenim Američkim Državama, ako se izraelska ofanziva u Libanu nastavi.
Izrael gađao Bejrut, samo nekoliko dana posle sporazuma o primirju
07.06.2026.•
1
Izrael je bombardovao južna predgrađa Bejruta, samo nekoliko dana nakon što je stupilo na snagu krhko primirje postignuto na razgovorima u Vašingtonu.
Ruski dron pogodio skladište za utrošeno nuklearno gorivo u blizini Černobilja
07.06.2026.•
1
Ruski dron pogodio je skladište za utrošeno nuklearno gorivo u blizini nekadašnje elektrane Černobilj, saopštili su danas ukrajinski zvaničnici, navodeći da je nivo zračenja na lokaciji ostao stabilan.
Na Kritu uhapšen Palestinac zbog sumnje na planiranje terorističkih napada
07.06.2026.•
0
Policija na Kritu uhapsila je palestinskog muškarca zbog sumnje da je planirao terorističke napade i da je član militantne grupe Hamas.
Sestra Kim Džong Una: SAD može samo da sanja denuklearizaciju Severne Koreje
07.06.2026.•
0
Sestra i zamenica predsednika Severne Koreje Kim Džong Una, Kim Jo Džong, ocenila je da je američki pritisak na denuklearizaciju Pjongjanga "anahroni san".
Porodični biznis Trampovih širi se globalno, projekti prate kontroverze
07.06.2026.•
3
Dok Donald Tramp ponovo vodi Sjedinjene Američke Države, poslovna imperija njegove porodice nastavlja da se širi širom sveta.
Kritike na račun vlade Velike Britanije zbog toga što nije obezbedila izručenje Endrua Tejta
07.06.2026.•
1
Advokat Metju Džuri rekao je da su britanske vlasti, neuspehom da obezbede ekstradiciju mizogenog influensera Endrua i njegovog brata Tristana Tejta, izneverile britanske žene koje traže pravdu i šire interese Britanije.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar