Mirovni pregovori na Aljasci: Prilično neodređene izjave Trampa i Putina
Trosatni sastanak predsednika SAD i Rusija, Donalda Trampa i Vladimira Putina okončan je najavama budućeg sporazuma, ali bez naznaka oko čega su se lideri dve države dogovorili.
Ostaje nejasno i šta će američki predsednik reći Ukrajincima i liderima članica NATO u najavljenom brifingu o rezultatima razgovora u Enkoridžu.
Iz prilično neodređenih izjava dvojice predsednika može se, međutim, protumačiti da je Rusija i dalje zabrinuta jer nisu uklonjeni ključni razlozi ruske zabrinutosti u vezi sa Ukrajinom.
I Tramp je potvrdio da posao ni izbliza nije okončan, rekavši da "dogovor nije postignut dok se dve strane ne dogovore".
Suret dvojice predsednika u Enkoridžu održan je posle serije telefonskih razgovora Trampa i Putina, tokom kojih su postavljene osnove nekog budućeg sporazuma.
Ipak, diplomatija na Aljasci nije dovela do najave primirja u 1.200 dana dugom ratu u Ukrajini, što su najveći optimisti među posmatračima očekivali.
I Tramp se, najavljujući ovaj susret, nadao privremenom prekidu vatre, koji bi otvorio mogućnost da se Moskva i Kijev dogovore o razgraničenju i bezbednosnim garancijama.
Vlasti u Kijevu, čiji su najviši zvaničnici pomno pratili tok razgovora u Enkoridžu, nisu odmah komentarisali izjave Putina i Trampa, očekujući, najverovatnije, da ih sa detaljima upozna američki predsednik.
Ipak, i Ukrajinci ali i mediji širom sveta slažu se da je sastanak sa Trampom okončao period zapadne izolacije ruskog predsednika, koja traje još od ruskog napada na Ukrajinu 2022. godine.
Putin je, istovremeno, pozvao Trampa da poseti Moskvu.
Lideri Amerike i Rusije govorili su rame uz rame na bini oko deset minuta. Oba lidera su istakla da je tokom privatnih razgovora postignut izvesni napredak, ali su oni okončani bez čvrstog sporazuma.
Putin je rekao da je "iskreno zainteresovan" da se okonča sukob, koji je opisao kao "tragediju".
Naveo je da je potrebno otkloniti "primarne uzroke" sukoba i da Ukrajina i Evropa ne smeju da "sabotiraju" pregovore. Sastanak je opisao kao "početnu tačku ka rešenju" konflikta.
Tramp je istakao da i dalje postoje tačke neslaganja i da "nema dogovora dok se on zaista ne postigne", naglašavajući da "još nisu došli do cilja, uprkos ostvarenom velikom napretku".
Naglasio je da je "postignuto mnogo dogovora, ali da je nekoliko pitanja ostalo otvoreno, pri čemu je jedno najznačajnije", ali ga nije konkretizovao.
Naveo je da će pozvati ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i evropske lidere, naglašavajući da "na kraju sve zavisi od njih".
Završio je sa porukom da će "verovatno uskoro ponovo videti ruskog lidera", na šta je Putin odgovorio: "Sledeći put u Moskvi".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Šmit: Ostavka zbog pritisaka, ne samo na mene, već i na strukture Dejtonskog sporazuma
14.05.2026.•
0
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit izjavio je danas da je odlučio da podnese ostavku na tu funkciju, jer je osetio da raste pritisak, ne samo na njega, već i na same strukture Dejtonskog sporazuma.
Varšava ulazi u istoriju: Registrovala prvi istopolni brak po presudi EU
14.05.2026.•
0
Glavni grad Poljske, Varšava, registrovala je danas svoj prvi istopolni brak, sprovodeći sudske presude koje zahtevaju od zemlje da prizna istopolne brakove registrovane u inostranstvu.
Mađar ukinuo vanredno stanje koje je uveo Orban: "Vraćamo se u normalu"
14.05.2026.•
0
Novi mađarski premijer Peter Mađar ukinuo je vanredno stanje koje je uveo njegov prethodnik Viktor Orban kao odgovor na pretnju ratom.
Predsednici Kine i SAD održali dva sata dug sastanak, Đinping upozorio Trampa na rizik od rata zbog Tajvana
14.05.2026.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp i kineski predsednik Si Đinping sastali su se u Pekingu posle svečanog dočeka koji je Si priredio Trampu ispred Velikog hola naroda.
Tužioci traže da bivši predsednik Francuske Sarkozi ponovo ide u zatvor, sada na sedam godina
13.05.2026.•
3
Tužioci u Francuskoj traže da bivši predsednik Nikola Sarkozi ponovo ode u zatvor, sada na sedam godina, zbog sumnje da je Moamer el Gadafi tajno finansirao njegovu predsedničku kampanju iz 2007. godine.
Tramp stigao u Peking uz svečani doček i crveni tepih, dočekao ga potpredsednik Kine
13.05.2026.•
13
Američki predsednik Donald Tramp sleteo je u Peking, čime počinje njegova zvanična poseta Kini.
Više od 170 osoba uhapšeno tokom probe kamera za prepoznavanje lica u Londonu
13.05.2026.•
7
Londonska policija saopštila je danas da je tokom pilot-projekta korišćenja kamera za prepoznavanje lica u južnom delu Londona uhapšeno više od 170 osoba osumnjičenih za različita krivična dela.
Peter Mađar izabrao Italiju kao destinaciju za prvi zvanični put
13.05.2026.•
4
Mađar je izabrao Italiju kao prvu stanicu na svom putovanju u inostranstvo.
Evropska komisija predlaže sistem jedinstvene karte za putovanja vozom i veća prava putnika
13.05.2026.•
1
Evropska komisija je predstavila novi set predloga koji uvodi koncept "jedinstvene karte" za putovanja koja kombinuju usluge različitih železničkih kompanija.
FOTO: Tramp objavio mapu koja prikazuje Venecuelu kao 51. američku državu
13.05.2026.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp objavio je na društvenoj mreži Truth Social vizuelni sadržaj u formi mape koja prikazuje Venecuelu kao deo SAD, uz natpis "51. država" ("51st State").
Trampova "Zlatna kupola" će koštati bar 1,2 biliona dolara
13.05.2026.•
2
Predloženi sistem protivraketne odbrane američkog predsednika Donalda Trampa, poznat kao "Zlatna kupola za Ameriku", mogao bi da košta čak 1,2 biliona dolara tokom narednih 20 godina.
Sud pravde EU: Meta i druge platforme moraju da plaćaju medijima za korišćenje vesti
13.05.2026.•
1
Sud pravde EU presudio je da države članice mogu da uvedu obavezu "pravične naknade" za izdavače kada digitalne platforme koriste njihove novinske sadržaje.
Radnik Luvra uhapšen zbog opsežne prevare sa ulaznicama
13.05.2026.•
2
Jedan zaposleni u muzeju Luvr u Parizu priveden je i izveden pred istražnog sudiju zbog sumnje da je povezan sa širokom mrežom prevare u prodaji ulaznica, u okviru istrage koja je obuhvatila više osoba.
Crnogorska opština Zeta "otpriznala" Kosovo
13.05.2026.•
9
Skupština Opštine Zeta, na rubu Podgorice, izglasala je "Deklaraciju o poništenju odluke o priznanju Kosova na teritoriji te opštine".
SAD do sada na rat protiv Irana potrošile 29 milijardi dolara
13.05.2026.•
0
Rat protiv Irana koštao je Sjedinjene Američke Države do sada 29 milijardi dolara, što je za oko četiri milijarde više nego što je procenjeno krajem prošlog meseca.
Predsednik Crne Gore: NATO bombardovanje bilo posledica iracionalnog odlučivanja lidera SRJ
12.05.2026.•
33
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović smatra da je NATO bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine bilo posledica "veoma lošeg i iracionalnog odlučivanja" tadašnjih lidera SRJ.
Sastanak Si Đipinga i Donalda Trampa ove nedelje u Kini
12.05.2026.•
1
Peking je u poslednjem trenutku potvrdio posetu američkog predsednika Kini.
Dodik preti otcepljenjem Srpske, Savet bezbednosti UN raspravlja o BiH, Rusi osporavaju legitimitet Šmita
12.05.2026.•
14
Ukoliko Kristijan Šmit nametne zakon o državnoj imovini, isti čas biće doneta odluka o nezavisnosti Republike Srpske, rekao je danas predsednik SNSD-a Milorad Dodik.
Jako nevreme pogodilo Zagreb, povređene tri osobe
12.05.2026.•
0
Tri osobe su povređene u nevremenu koje je danas zahvatilo Zagreb.
Tri podsekretarke u britanskim ministarstvima podnele ostavke
12.05.2026.•
1
Tri podsekretarke u ministarstvima britanske vlade podnele su ostavke na svoje funkcije nakon loših rezultata Laburističke partije na nedavnim lokalnim izborima, piše britanski list Gardijan (The Guardian).
Mađarska nova vlada najavljuje uvođenje evra do 2030.
12.05.2026.•
3
Kako bi popravilo narušene odnose s Briselom, novo mađarsko rukovodstvo želi da zemlja do kraja decenije uvede evro. Međutim, uz slabu privredu i kratke rokove, stručnjaci upozoravaju da će put biti težak.
Komentari 3
S2
Ss
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar