
U nemačkoj vojsci broj vojnika mora da se udvostruči
Nemačka vojska treba da doda 100.000 aktivnih vojnika postojećim 62.000, kako bi ispunila nove ciljeve NATO-a, namenjene povećanju spremnosti usled, kako procenuju, "rastuće pretnje od ruske agresije".

Foto: Pixabay (ilustracija)
To navodi njen komandant u poverljivom dokumentu.
"Imperativ je da vojska postane dovoljno spremna za rat do 2029. godine i da obezbedi kapacitete koje je Nemačka obećala (NATO-u) do 2035. godine", napisao je načelnik vojske Alfons Mais u pismu od 2. septembra, upućenom načelniku Generalštaba odbrane Karstenu Brojeru, piše Rojters.
Rekao je da je postizanje ovih ciljeva nemoguće sa trenutno odobrenim nivoima osoblja, koji takođe uključuju 37.000 neaktivnih vojnika.
Nemačka je već počela da povećava svoje obaveze prema saveznicima u istočnoj Evropi, ne samo uspostavljanjem nemačke brigade u Litvaniji, koja će brojati oko 5.000 vojnika, i raspoređivanjem pomorskih patrola na Baltiku, radi suzbijanja podvodnih sabotaža.
Mais je pozvao na povećanje broja aktivnih vojnika za oko 45.000 do 2029. godine - godine kada je alijansa, predvođena SAD, saopštila da očekuje da će Rusija biti sposobna za napad velikih razmera na zapadne saveznike.
Moskva je dosledno negirala bilo kakvu nameru da pokrene rat protiv NATO-a ili njegovih članica.
Međutim, da bi se ispunili ciljevi NATO-a, dogovoreni na samitu u junu, i izgradile rezerve za rat kakav Rusija vodi u Ukrajini, Mais je projektovao potrebu za dodatnih 45.000 aktivnih vojnika do 2035. godine.
Takođe je pozvao na oko 10.000 dodatnih vojnika za jačanje teritorijalne odbrane.
Portparol Ministarstva odbrane u Berlinu odbio je da komentariše dokument, navodeći njegovu poverljivu prirodu.
Rekao je da je NATO prilagodio svoje ciljeve u pogledu sposobnosti, kao odgovor na "značajno povećane pretnje" nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine: "Prema prvoj gruboj proceni, biće potrebno ukupno oko 460.000 pripadnika (iz Nemačke), podeljenih na oko 260.000 aktivnih vojnika i oko 200.000 rezervista."
U junu je ministar odbrane Boris Pistorijus objavio da će Nemačkoj biti potrebno do 60.000 dodatnih aktivnih pripadnika u svim vojnim granama kako bi ispunila nove ciljeve NATO-a, čime će buduća snaga nemačkih oružanih snaga, Bundesvera, biti oko 260.000.
Međutim, još uvek nisu postigle cilj od 203.000 vojnika postavljen 2018. godine, a prema podacima ministarstva, i dalje im fali oko 20.000 redovnih pripadnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Čarli Kirk predložen za nagradu Saharov za slobodu mišljenja
12.09.2025.•
0
Grupa Evropa suverenih nacija u Evropskom parlamentu predložila je američkog aktivistu Čarlija Kirka za nagradu Saharov za slobodu mišljenja, za koju su nominovani i srpski studenti.
Savet bezbednosti osudio udare na Katar ne imenujući Izrael
12.09.2025.•
1
Savet bezbednosti UN osudio je nedavne udare na Katar i pozvao na "deeskalaciju" bez imenovanja Izraela koji je sproveo te udare.
Bivši predsednik Brazila Bolsonaro osuđen na 27 godina zatvora
12.09.2025.•
5
Sudsko veće brazilskog Vrhovnog suda osudilo je bivšeg predsednika Žaira Bolsonara na 27 godina i tri meseca zatvora zbog planiranja državnog udara kako bi ostao na vlasti nakon poraza na izborima 2022. godine.
Posle ubistva Kirka, bivši predsednici SAD pozvali na okončanje političkog nasilja
11.09.2025.•
2
Bivši predsednici Sjedinjenih Američkih Država pridružili pozvali su na okončanje političkog nasilja, nakon ubistva konzervativnog aktiviste Čarlija Kirka.
Vlada Republike Srpske zabranila ulazak predsednici i šefici diplomatije Slovenije
11.09.2025.•
1
Kao odgovor na sankcije Slovenije protiv Milorada Dodika, vlada Republike Srpske zabranila je ulazak u entitet slovenskoj predsednici Nataši Pirc Musar i ministarki spoljnih poslova Tanji Fajon.
FOTO: Novinari i opozicioni bloger među oslobođenim političkim zatvorenicima u Belorusiji
11.09.2025.•
1
Novinar Radio Slobodne Evrope Ihar Losik pušten je na slobodu posle više od pet godina provedenih u beloruskom zatvoru po politički motivisanim optužbama, saopštila je RSE.
Belorusija oslobodila 52 politička zatvorenika, Vašington zadovoljan
11.09.2025.•
1
Sjedinjene Američke Države pozdravile su oslobađanje 52 politička zatvorenika u Belorusiji, što je usledilo posle posete specijalnog izaslanika Donalda Trampa toj zemlji.
Pronađeno oružje kojim je ubijen Čarli Kirk, za ubicom se i dalje traga
11.09.2025.•
0
Američke vlasti objavile su da su našle oružje kojim je u sredu na javnom skupu ubijen konzervativni influeser Čarli Kirk, saradnik predsednika Donalda Trampa, i da imaju "dobre video snimke" tog ubistva.
U Holandiji prošle godine 1.500 napada eksplozivom, najam "izvođača" preko Telegrama
11.09.2025.•
0
Holandski korisnici Telegrama u grupama na toj mreži za samo 1.000 evra mogu da angažuju nekoga da aktivira eksploziv na ulaznim vratima ili puca u fasadu nečije kuće ili preduzeća.
Kineski radnik poginuo u fabrici u Kavadarcima
11.09.2025.•
0
Kinski radnik, star 38 godina, poginuo je u Kavadarcima u Severnoj Makedoniji.
Škaljarac uhapšen u Parizu, sumnjiči se za ubistvo pripadnika Kavačkog klana
11.09.2025.•
0
Francuska policija je u Parizu uhapsila državljanina Srbije A.C.S. (29) iz Beograda koji se ranije zvao N.C, a "blizak je jednoj organizovanoj kriminalnoj grupi".
Ubijeni Čarli Kirk je pravdao ubistva, imao brojne kontroverzne stavove
11.09.2025.•
15
Saradnik Donalda Trampa i konzervativni aktivista Čarli Kirk ubijen je u sredu, nakon što je na njega pucano dok je govorio na događaju na Univerzitetu Juta Veli.
Francuska policija: U protestima "Blokiraj sve" učestvovalo bar 175.000 ljudi, uhapšeno skoro 500
11.09.2025.•
8
Ministarstvo unutrašnjih poslova Francuske saopštilo je da su tokom jučerašnjih protesta širom te zemlje uhapšene 473 osobe, uključujući 203 u Parizu.
Tri radnika železnice u Grčkoj otpuštena - danas generalni štrajk mašinovođa, stali svi vozovi
11.09.2025.•
3
Grčke mašinovođe danas stupaju u 24-časovni štrajk, kao reakciju na nedavna otpuštanja trojice mašinovođa iz kompanije "Helenik trejn".
Zabrinjavajući trend: Skoro svi nemački piloti dremaju tokom leta
11.09.2025.•
0
Nemački sindikat pilota saopštio je da je dremanje tokom letova postalo "zabrinjavajuća realnost" za nemačke pilote i da je primetan "rastući umor" u tom sektoru.
Pre 24 godine teroristi izveli najveći napad na SAD - srušene kule bliznakinje
11.09.2025.•
0
U Njujorku i Vašingtonu 11. septembra 2001. godine dogodili su se teroristički napadi u kojima je život je izgubilo gotovo 3.000 osoba.
Strani državljani iz vozila sa srpskim tablicama ostavili svinjske glave ispred džamija u Parizu
11.09.2025.•
8
Policijska istraga pokazala je da su strani državljani, koji su bili u automobilu sa srpskom registracijom, postavili svinjske glave pronađene u utorak ispred najmanje devet džamija u Parizu i okolini.
Osumnjičeni za ubistvo Čarlija Kirka priveden, pa posle par sati pušten
11.09.2025.•
2
Direktor FBI-a Keš Patel saopštio je da je osoba za koju se sumnjalo da stoji iza ubistva konzervativnog aktiviste Čarlija Kirka uhapšena, ali je nekoliko sati kasnije objavio da je privedeni pušten nakon ispitivanja.
Ubijen konzervativni aktivista Čarli Kirk, uticajan saveznik Donalda Trampa
10.09.2025.•
14
Konzervativni aktivista Čarli Kirk preminuo je nakon što je na njega pucano tokom događaja u kampusu u Juti, saopštio je predsednik Donald Tramp.
Komentari 1
D
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar