Rezultati izbora u Moldaviji: Ubedljiva pobeda proevropske stranke
Proevropska stranka PAS predsednice Maje Sandu ubedljivo je pobedila na parlamentarnim izborima održanim u nedelju u Moldaviji osvojivši 50,03 odsto glasova na osnovu 99,52 odsto prebrojanih glasova.
Foto: Beta/AP
Prema projekcijama, proevrposka Partija akcije i solidarnosti (PAS), na vlasti od 2021. godine, mogla bi da zadrži apsolutnu većinu u Parlamentu sa 55 od 101 mesta. Partija je imala 63 mesta u prethodnom sazivu Parlamenta.
Ona je ispred proruskog Patriotskog bloka, koji je osvojio 24,26 odsto glasova. Jedan od vođa tog bloka, bivši predsednik Igor Dodon, proglasio je pobedu i pozvao na demonstracije danas u glavnom gradu Kišenjevu.
Na trećem mestu sa 7,99 odsto glasova je Nacoinalni alternativni pokret (MAS) gradonačelnika Kišinjeva Jona Čebana, koji je pozvao da se glasa protiv partije PAS.
Nešto malo više od 52 odsto moldavskih birača izašlo je na izbore na kojima je trebalo da odluče da li će nastaviti približavanje Evropskoj uniji, ili će se vratiti pod uticaj Rusije.
Partija PAS zaustavila je, više nego što je očekivano, pad svog rejtinga u odnosu na prethodne izbore 2021. godine kada je osvojila 52,8 odsto glasova u odnosu na 27,2 odsto za Blok socijalista i komunista Igora Dodona.
Tokom kampanje obe strane su se međusobno optuživale za manipulacije i pokušaje zastraživanja.
Prema ocenama iz Evropske unije, izbori su se održavali pod senkom strahovanja od kupovine glasova i nereda, kao i kampanje dezinformacija bez presedana koju je vodila Rusija.
Moskva je negirala te navode, dok je moldavska opozicija, u velikoj meri proruska, optužila PAS da je planirala prevaru.
Moldavska služba za sajber bezbednost saopštila je u nedelju da je detektovala više pokušaja napada na izbornu infrastrukturu, koji su, prema njoj, "neutralisani u realnom vremenu".
Posle glasanja u Kišinjevu Maja Sandu upozorila je na "masovno rusko mešanje" i rekla novinarima da je njena zemlja, koja je sused ratom zahvaćene Ukrajine, u opasnosti.
S posebnim interesovanjem pratilo se glasanje dijaspore, koja je doprinela reizboru Maje Sandu 2024. godine i ono u separatističkoj oblasti Pridnjestrovlje.
Vlasti Pridnjestrovlja juče su optužile moldavsku vladu za "brojne i flagrantne" pokušaje ograničenja stanovnika te oblasti da glasaju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
VIDEO: Zemljotres od 4,9 stepeni pogodio Svetu Goru
26.03.2026.•
0
Grčku je pogodio zemljotres jačine 4,9 stepeni po Rihterovoj skali, saopštio je Atinski geodinamički institut.
Rezolucija Gane o ropstvu usvojena u UN uprkos protivljenju Evrope, Izraela i SAD
26.03.2026.•
0
Rezolucija koju je Gana predložila u UN, a koja označava transatlantsko ropstvo kao najteži zločin protiv čovečnosti i zahteva reparacije, usvojena je uprkos otporu Evrope i SAD.
Uzbuna među republikancima: Izgubili na Floridi - na izborima u okrugu gde je Trampovo imanje
26.03.2026.•
0
Politički znaci upozorenja koji su privatno mesecima brinuli neke republikance u SAD sada su se pretvorili u crvene signale za uzbunu uoči novembarskih međuizbora.
Evropska komisija: EU da bude osnivač Specijalnog tribunala za agresiju na Ukrajinu
25.03.2026.•
3
Evropska komisija usvojila je predlog o pokretanju procesa da EU postane osnivačka članica Specijalnog tribunala za zločin agresije protiv Ukrajine.
Brat Mila Đukanovića braniće se sa slobode, jemstvo pet miliona evra
25.03.2026.•
7
Brat bivšeg predsednika i premijera Crne Gore Mila Đukanovića, biznismen Aco Đukanović, koji je u pritvoru zbog nedozvoljenog držanja oružja, braniće se sa slobode.
Premijer Španije: Nepravedno da ljudi širom sveta snose posledice akcija SAD i Izraela
25.03.2026.•
7
Premijer Španije Pedro Sančes je izjavio da je nepravedno da građani širom sveta snose cenu, kako je ukazao, nezakonitih akcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Izraela protiv Irana.
Stručnjak Instituta "Žak Delor": SAD više nisu pouzdan partner, jačati evropski suverenitet
25.03.2026.•
0
Bezbednost Evrope je pod pretnjom zbog Rusije, dok Sjedinjene Američke Države (SAD) zbog svoje nepredvidivosti više nisu pouzdan partner za Evropu, ocenio je viši saradnik francuskog Instituta "Žak Delor".
Istraživanje: U Mađarskoj raste prednost opozicione stranke pred izbore
25.03.2026.•
5
Mađarska opoziciona stranka desnog centra Tisa povećala je tokom ovog meseca prednost u odnosu na stranku Fides trenutnog premijera Viktora Orbana, pokazalo je istraživanje objavljeno danas.
Iran postavio uslove za pregovore sa SAD o prekidu vatre
25.03.2026.•
1
Iran je postavio uslove za pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama o prekidu vatre, uključujući zatvaranje svih američkih vojnih baza u Zalivu i isplatu nadoknade za napade izvedene na njegovoj teritoriji.
Orban: Mađarska će obustaviti isporuku gasa Ukrajini dok se ne pokrene "Družba"
25.03.2026.•
3
Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je danas da će ta zemlja postepeno obustaviti isporuku gasa Ukrajini dok se ponovo ne pokrene naftovod Družba.
Poljski ministar: Za nas Vučić i Orban nisu isti, jer je premijer Mađarske otvoreno uz Rusiju
25.03.2026.•
8
Poljski ministar zadužen za obaveštajne službe Tomaš Šemonjak odbio je da u isti "koš" stavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Mađarske Viktora Orbana.
Premijerka Danske predala kralju ostavku vlade nakon gubitka većine na izborima
25.03.2026.•
0
Premijerka Danske Mete Frederiksen podnela je kralju ostavku svoje vlade nakon što je njena koalicija pretrpela poraz na parlamentarnim izborima, iako je osvojila najviše mesta u parlamentu.
SAD uputile Iranu plan primirja u 15 tačaka, Teheran im odgovorio - "Niste u poziciji da pregovarate"
25.03.2026.•
7
Sjedinjene Američke Države uputile su Iranu plan od 15 tačaka za moguće primirje, dok istovremeno pojačavaju vojno prisustvo na Bliskom istoku.
Objavljeno koje su četiri zemlje najviše zavisne od Ormuskog moreuza
25.03.2026.•
0
Prema procenama analitičara međunarodnog finansijskog sajta Investing.com, zemlje koje su najviše zavisne od energenata koji se transportuju kroz Ormuski moreuz su Japan, Južna Koreja, Pakistan i Tajvan.
Mađarska ubrzava izgradnju naftovoda do Novog Sada
25.03.2026.•
5
Vlada Mađarske je uredbom proglasila naftovod Mađarska-Srbija i prateću infrastrukturu za prioritetni investicioni projekat, čime su ubrzane administrativne procedure i radovi.
Trampov rejting nikad niži
25.03.2026.•
7
Rejting američkog predsednika Donalda Trampa, posledično pogođen naglim rastom cena goriva i širokim neodobravanjem rata koji je pokrenuo protiv Irana, pao je poslednjih dana na najnižu tačku.
Minesota tužila Trampovu administraciju zbog prikrivanja dokaza o pucnjavama
24.03.2026.•
0
Zvaničnici američke savezne države Minesota podneli su tužbu protiv administracije predsednika SAD-a Donalda Trampa da je prikrila dokaze u vezi sa tri pucnjave koje su počinili agenti federalnih službi.
Više od 550 udarnih dronova pogodilo Ukrajinu tokom dana
24.03.2026.•
3
Rusija je danas napala Ukrajinu sa više od 550 udarnih dronova tokom dana, a ukupno je tokom 24 sata sa skoro 1.000 udarnih dronova, objavila je pres-služba ukrajinskog vazduhoplovstva na Telegramu.
Zbog bolesti bivši predsednik Brazila Bolsonaro može da služi zatvorsku kaznu od kuće
24.03.2026.•
0
Vrhovni sud odobrio je danas bivšem predsedniku Brazila Žairu Bolsonaru da zbog lošeg zdravlja 27-godišnju kaznu zatvora za pokušaj državnog udara izdržava kod kuće, umesto u zatvoru.
Francuski tužioci pretresli nekoliko lokacija u istrazi povezanoj sa dosijeom o Epstinu
24.03.2026.•
1
Francuski finansijski tužioci pretresli su nekoliko lokacija, uključujući parisku filijalu švajcarske privatne banke Edmond de Rotšild, u okviru istrage povezane sa otkrićima iz dosijea o Džefriju Epstinu, javlja AP.
Apelacioni sud u Parizu pokrenuo istragu protiv bivšeg šefa Fronteksa zbog zločina protiv čovečnosti
24.03.2026.•
0
Apelacioni sud u Parizu pokrenuo je istragu protiv bivšeg šefa agencije Evropske unije za kontrolu granica (Fronteks), Fabrisa Leđerija zbog navodnog saučesništva u zločinima protiv čovečnosti.
Komentari 18
Osto'ja
Onda su ponovili!
Tada je jedan Danac lucidno rekao-pa zašto ne kažete da MORAMO!
Iskustvo tzv. ZAPADA u organizovanju izbora je veliko!
Plaćač poreza
Od dve zabranjene partije jedna, Inima Moldove, je bila deo BEP-a pa glasači nisu bili uskraćeni za pro-rusku opciju, a druga, Moldova Mare, je čak i u ruskim projekcijama bila daleko ispod cenzusa.
Tako da kmečanje.
Буђ
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar