Poslednji brod iz međunarodne flotile za pomoć Gazi presretnut od strane Izraela

Poslednji brod iz međunarodne flotile za pomoć Gazi jutros je još bio na putu ka toj destinaciji. Prema objavi organizatora, brod je presretnut oko 10.30 časova.
"Marinet, poslednji preostali brod Flotile Global Sumud presretnut je u 10.29 po lokalnom vremenu (9.29 po srednjoevropskom vremenu) na oko 42,5 nautičkih milja od Gaze", saopštila je organizacija na svojim društvenim mrežama. 
 
Kako je saopšteno ukupno su tokom dva poslednja dana "izralekse okupacione mornaričke snage ilegalno presrele "njihova 42 broda, a svaki od njih prevozio je humanitarnu pomoć, volontere, rešeni da se probije ilegalna opsada Gaze".
 
 
Podsetimo da je Izrael presreo oko 40 plovila koja su učestvovala u toj akciji i priprema se da protera propalestinske aktiviste koji su bili u njima. 
 
"Brod Marinet i dalje plovi", saopštila je flotila sinoć preko društvenih mreža navodeći da očekuje da će uskoro i taj brod biti presretnut, te dodala da "znaju šta ih čeka".
Brod je bio na oko 150 kilometara od obala Gaze u 2.50 noćas po srednjoevropskom vremenu, prema geolokalizaciji koju su organizatori flotile objavli na svom sajtu.
 
Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova juče je saopštilo da će i tom brodu biti sprečeno "probijanje blokade i pokušaj ulaska u zonu aktivnih borbi". 
Više od 400 militanata na 41 brodu flotile privedeno je tokom operacije koja je trajala oko 12 sati, rekao je sinoć izraelski zvaničnik. 
 
Aktivisti su bezbedno prebačeni u luku Ašdod gde ih je preuzela izraelska policija, dodao je on.
Flotila Global Sumud u kojoj su bile političke ličnosti i aktivisti među kojima je i Šveđanka Greta Tunberg krenula je iz Španije u septembru sa ciljem da probije izraelsku blokadu Pojasa Gaze.
 
Flotila se predstavlja kao "mirovna i nenasilna misija humanitarne pomoći" čiji cilj je da "probije blokadu Gaze" i donese "humanitarnu pomoć stanovništvu pod opsadom suočenom sa glađu i genocidom".
 
Izrael je objavio juče ujutro da će putnici iz tih brodova svi "živi i zdravi" biti "proterani u Evropu".
 
Izraelska mornarica je u sredu uveče počela sa presretanjem brodova posle upozorvanja njihovih posada da ulaze u vode koje su pod izraelskom kontrolom.
 
Među aktivistima iz više zemalja koji su učestvovali u flotili za Gazu i koje je presrela izraelska vojska je i Ognjen Marković, student iz Srbije, a Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je juče da je u kontinuiranoj komunikaciji sa nadležnim institucijama i da će nastaviti da prati razvoj događaja.
 
Hiljade ljudi protestovalo je juče u više evropskih zemalja i u Meksiku da osudi presretanje flotile i izrazi podršku palestinskom narodu. Protesti su održani u Francuskoj, Italiji, Irskoj i Švajcarskoj.
 
U junu i julu izraelska mornarica je presrela dva broda koji su išli ka Gazi sa poznatim aktivistima kao što je Greta Tunberg. Aktivisti su prebačeni u Izrael i zatim proterani.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Pera

    03.10.2025 13:29
    Jezivo

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Paralisan javni prevoz u Nemačkoj zbog štrajka

Sindikat Ver.di danas je pokrenuo upozoravajuće štrajkove u javnom prevozu širom Nemačke, zbog čega su autobusi, tramvaji i vozovi ostali u depou, a putnici morali da potraže alternativni prevoz.

Sarajevo vraća spomenik Francu Ferdinandu

Gradsko veće Sarajeva usvojilo je u četvrtak inicijativu Kluba odbornika Stranke za BiH za vraćanje spomenika austrougarskom prestolonasledniku Francu Ferdinandu i njegovoj supruzi Sofiji kod Latinske ćuprije.

Avganistan napao vojne položaje Pakistana

Avganistanska vojska je saopštila da je zauzela nekoliko baza i drugih objekata pakistanske vojske kako bi uzvratila na pakistanske napade na avganistanska pogranična područja ove nedelje.

Meksiko skraćuje radnu nedelju za osam sati

Meksiko je usvojio zakon kojim se postepeno smanjuje standardna radna nedelja sa 48 na 40 sati, iako kritičari strahuju da će smanjenje biti nadoknađeno povećanjem dozvoljenih prekovremenih sati.