Fon der Lajen sledeće nedelje na Balkanu, u sredu u Beogradu

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen sledeće nedelje dolazi na Zapadni Balkan da bi ponovila podršku Brisela pristupanju tog regiona EU i postepenom pristupanju jedinstvenom tržištu.
Fon der Lajen sledeće nedelje na Balkanu, u sredu u Beogradu
Foto: Beta (AP/Virginia Mayo)
Evropska komisija je saopštila da će to biti prilika i da Fon der Lajen sa predstavnicima zapadnobalkanske šestorke razgovara o Planu rasta za region od šest milijardi evra za period 2024-2027.
 
U ponedeljak će Fon der Lajen u Tirani razgovarati sa predsednikom Albanije Bajramom Begajem i premijerom Edijem Ramom, a istog dana posle podne putuje za Crnu Goru i u Tivtu će govoriti na Regionalnoj investicionoj konferenciji za Zapadni Balkan.

 

Šefica Komisije će u Tivtu razgovarati s predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem i premijerom Milojkom Spajićem.
 
Zatim će u utorak, pre putovanja za Bosnu i Hercegovinu (BiH), otvoriti Investicionu konferenciju Crne Gore.
U BiH će Fon der Lajen, kako je najavila Komisija, posetiti Memorijalni centar Srebrenica i zatim u Sarajevu razgovarati sa tročlanim Predsedništvom BiH, kao i s predsednicom Saveta ministara BiH Borjanom Krišto.
 
Fon der Lajen u sredu dolazi u Srbiju gde će imati sastanke s premijerom Đurom Macutom i predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Istog dana popodne predsednica Komisije odlazi za Prištinu gde će se sastati s predsednicom Kosova Vjosom Osmani i premijerom u tehničkom mandatu Aljbinom Kurtijem.
 
Fon der Lajen iz Prištine ide za Skoplje na bilateralne sastanke s premijerom Severne Makedonije Hristijanom Mickoskim, predsednicom Gordanom Siljanovskom-Davkovom i predsednikom Sobranja Afrimom Gašijem i tim razgovorima završava posetu regionu.
 
Komisija podseća da je Ursula fon der Lajen od 2021. svake godine posećivala Zapadni Balkan.
 
Takođe navodi da je u poslednjih godinu dana šefica Komisije više puta ponovila značaj tog regiona za EU, uključujući ovogodišnji govor o stanju Unije, na samitu Evropske političke zajednice u maju i na samitu EU-Zapadni Balkan u decembru 2024.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Fon der Lajen "preživela" još jedno glasanje

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen preživela je danas još dva glasanja o poverenju, sa malo većim brojem poslanika Evropskog parlamenta koji su joj dali podršku nego na prethodnom glasanju pre tri meseca.