Predsednik Nemačke upozorio na jačanje krajnje desnice i antisemitizma u zemlji

Predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer upozorio je danas na "rastuće pretnje demokratiji" te zemlje, tokom svog govora o usponu krajnje desnice i antisemitizma.
Predsednik Nemačke upozorio na jačanje krajnje desnice i antisemitizma u zemlji
Foto: Pixabay (ilustracija)
"Sto sedam godina nakon 1918, datuma proglašenja prve Nemačke Republike, naša liberalna demokratija je pod pritiskom", rekao je on u palati Belvi, svojoj zvaničnoj rezidenciji.
 
Štajnmajer je rekao da "populisti i ekstremisti ismevaju naše institucije, truju javnu debatu i iskorišćavaju strah" na dan proglašenja prve nemačke Republike 1918, pogroma nad Jevrejima 1938. i pada Berlinskog zida 1989. godine.
On je naveo da je u Nemačkoj zabeležen porast rasne mržnje i širenje nacističkih slogana, kao i nasilni pokušaji rušenja ustavnog poretka, "bilo da su sa krajnje desnice, krajnje levice ili islamista".
 
Štajnmajer je govorio i o porastu uticaja krajnje desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), koja je osvojila drugo mesto sa 20,5 odsto glasova na saveznim izborima prošlog februara. 
Rastom popularnosti AfD formirana je koalicija konzervativaca i socijaldemokrata, koju predvodi kancelar Fridrih Merc, a koji vremenom, prema procenama, pooštrava svoju retoriku o imigraciji. 
 
Mercova stranka CDU sada stoji blizu AfD u anketama, a Štajnmajer je rekao da ne sme biti političke saradnje sa ekstremistima, ni u vladi ni u parlamentima. 
Štajnmajer se osvrnuo i na porast antisemitizma od 7. oktobra 2023. godine, kada je počeo rat u Pojasu Gaze. 
 
"Antisemitizam se nije vratio, jer je uvek postojao", rekao je on i dodao da ta vrsta mržnje dolazi "sa desnice, levice i centra i postoji među muslimanskim imigrantima".
 
U Nemačkoj je 2024. godine zabeležen rekordan broj od 6.236 antisemitskih zločina i prestupa, skoro tri puta više nego 2022. godine, a oko 48 odsto njih je pripisano krajnjoj desnici.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet