Lider vladajuće partije GERB i bivši premijer Bugarske Bojko Borisov danas je u parlamentu najavio da će predlog biti povučen.
Borisov je pozvao vladu premijera Rosena Železnjakova da o budžetu nastavi razgovore sa socijalnim partnerima - poslodavcima i sindikatima.
Budžetski odbor bugarskog Sobranja otkazao je za danas zakazanu sednicu o reviziji budžeta za 2026. godinu. Odbor je u sredu, pre protesta, usvojio delove budžeta koji se odnose na javne socijalne doprinose i na državno zdravstveno osiguranje.
U Sofiji se sinoć nekoliko desetina hiljada građana okupilo na protestu ispred parlamenta. Demonstranti, kojih je prema pisanju bugarskih medija bilo oko 20.000, napravili su ljudski lanac oko zgrade parlamenta, negodujući zbog planiranog budžeta za 2026. godinu.
Juronjuz piše da je protest bio izraz sveopšte zabrinutosti zbog mogućeg uticaja na građane i preduzetnike, uključujući i porast socijalnih doprinosa i poreza. Osim toga, budžet uprkos upozorenjima stručnjaka, za vladu predviđa i rekordna javna izdvajanja od gotovo 46 odsto BDP.
Te javne investicije uglavnom će biti finansirane kroz povećane poreze, koji će pogoditi kako preduzeća, tako i radnike, kao i kroz ozbiljan porast javnog zaduženja.
Protest, na koji su pozvale opozicione partije Nastavljamo promene i Demokratska Bugarska, usledio je nakon što je kontroverzni budžet već usvojen u prvom čitanju, a uoči konačne odluke poslanika. Učesnici protesta uzvikivali su "Mafija", "Budžet je šupalj. Ne želimo bankrot" i "Nema drugog čitanja".
Iako je skup protekao mirno, manji deo demonstranata pokušao je da probije kordon policije, i bacali su flaše i petarde u pravcu parlamenta. U komešanju su povređena tri policajca, piše bugarska agencija BTA.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar