FOTO: Grčki poljoprivrednici radikalizovali protest - počeli blokadu glavnih auto-puteva
Grčki farmeri pojačali su danas svoje proteste koji se vode širom zemlje pokretanjem 48-očasovne blokade glavnih auto-puteva, raskrsnica i naplatnih stanica.
Foto: Beta/AP (Thanassis Stavrakis)
Oni protest organizuju zbog skoka troškova proizvodnje i najavljenog spornog trgovinskog sporazuma EU sa južnoameričkim zemljama.
Traktori su poređani duž ključnih ruta širom zemlje, zaustavljajući sav saobraćaj sem za vozila hitnih službi. Policija upućuje saobraćaj na sekundarne rute gde je moguće i nije intervenisala da spreči blokade.
Međutim konzervativna vlada zemlje upozorila je da neće tolerisati širenje blokada.
Glavni autoput zemlje koji povezuje Atinu sa severnim gradom Solunom zatvoren je bio u oba smera na nekoliko mesta dok su poljoprivrednici tražili veću državnu pomoć i odbacivanje sporazuma EU-Merkosur.
Protesti koji su prvo počeli u novembru su prvobitno bili usmereni na rastuće troškove proizvodnje pogoršane nizom kriza - skandalom vezanim za prevaru oko subvencija zbog čega su odložene legitimne isplate i izbijanje boginja među ovcama i kozama.
Vlada je juče objavila ustupke u pokušaju da spreči najnovije proteste, uključujući jeftiniju struju za farmere i sniženje poreza na gorivo.
GREECE PARALYZED: Furious Farmers Launch 48-Hour Nationwide Highway Blockade with Tractors Over Skyrocketing Costs & EU-Mercosur "Betrayal"!
— Global Insight (@GlobalInsight20) January 8, 2026
Tractors swarm major roads from Athens-Thessaloniki highway to borders—traffic chaos as farmers demand more aid pic.twitter.com/0Xi08w5WAX
Predloženi sporni spoljnotrgovinski dogovor bi stvorio veliku zonu slobodne trgovine između Evrope i južnoameričkih zemalja uključujući Brazil i Argentinu. Evropski poljoprivrednici strahuju da će se time preplaviti tržište sa jeftinijim uvozom, što je podstaklo proteste i u drugim zemljama EU, uključujući danas i u Francuskoj.
"Ako se ovaj sporazum sprovede grčka poljoprivreda je gotova", rekao je Vangelis Rubis, jedan od organizatora protesta za AP ispred južnog grada Halkide.
"Grčka zavisi od poljoprivrede i turizma. Mi nemamo tešku industriju kao Nemačka i Francuska. Troškovi proizvodnje ovde su 300 odsto viši nego u Latinskoj Americi", rekao je on.
Kao primer dao je krompir, navodeći da je grčkim farmerima potrebno da krompir košta 35 do 40 evrocenti po kilogramu samo da bi pokrili troškove, u poređenju sa oko 10 centi u Brazilu.
"Hoćemo Grčku da se pridruži bloku EU zemalja koje odbacuju ovaj dogovor", rekao je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Do sada potvrđeno skoro 500 slučajeva ebole u Centralnoj Africi
06.06.2026.•
0
Skoro 500 slučajeva infekcije virusom ebole do sada je potvrđeno u Centralnoj Africi, dok raste zabrinutost zbog potencijalnih razmera epidemije hemoragične groznice, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija.
Putin se sastao sa bivšim kancelarom Nemačke Šrederom: "Razgovor u četiri oka"
06.06.2026.•
3
Predsednik Rusije Vladimir Putin sastao se sa bivšim kancelarom Nemačke Gerhardom Šrederom.
Požar na krovu stambenog kompleksa u izgradnji u Sarajevu
06.06.2026.•
0
U sarajevskom naselju Ložionička došlo je do požara na krovu stambenog kompleksa u izgradnji.
Otpušteni obaveštajci FBI koji su upozorili na katolički ekstremizam u SAD
06.06.2026.•
1
Nekoliko analitičara FBI-ja povezanih s formulisanjem internog obaveštajnog memoranduma iz 2023. godine koji upozorava na potencijalnu opasnost od katoličkih "nasilnih ekstremista" u SAD, otpušteno je u petak.
Novi napadi SAD i Irana
06.06.2026.•
0
Sjedinjene Američke Države (SAD) i Iran nastavili su jutros da razmenjuju napade, nekoliko dana nakon što su objavljene kontradiktorne poruke o statusu pregovora o prekidu vatre.
Turski brod napadnut kod Krima, jedna osoba poginula
06.06.2026.•
1
Turska obalska straža saopštila je da je jedan brod te zemlje napadnut i potonuo kod severne obale Crnog mora, kao i da je jedan mornar poginuo, a četvoro ljudi ranjeno.
Sud oborio Trampovu politiku prema imigrantima
06.06.2026.•
1
Američki federalni sudija blokirao je administraciju predsednika SAD Donalda Trampa u sprovođenju politike prema kojoj je imigrantima iz desetina zemalja otežano da dođu u SAD ili da u njoj ostanu.
Hiljade građana protestuju u Albaniji zbog projekta firme povezane sa Kušnerom
05.06.2026.•
2
Hiljade građana Albanije nastavile su danas proteste zbog plana izgradnje luksuznog turističkog kompleksa u blizini ekološki osetljive močvarne oblasti Vjosa-Narta.
Dvojica Rumuna osuđena za napad na novinara u Londonu, sumnja se na umešanost Irana
05.06.2026.•
0
Dva državljana Rumunije osuđena su danas u Londonu za napad na novinara televizije koja emituje vesti na persijskom jeziku, za koji tužioci tvrde da je izvršen na zahtev vlasti u Teheranu.
Putin odbio Zelenskog: "Sastanak nema svrhu"
05.06.2026.•
6
Predsednik Rusije Vladimir Putin odbio je danas predlog predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog za direktne pregovore o okončanju rata i rekao da taj sastanak "nema svrhu".
Jedno dete poginulo, drugo teško povređeno u požaru u Banjaluci
05.06.2026.•
0
Jedno dete je poginulo, a jedno je teže povređeno u požaru koji je danas izbio u banjalučkom naselju Lauš.
Peter Mađar: Vlada će preispitati finansiranje projekata, uključujući prugu Beograd - Budimpešta
05.06.2026.•
19
Mađarski premijer Peter Mađar rekao je da je na jučerašnjem sastanku Vlada donela mnoge odluke koje se odnose na preispitivanje finansiranja različitih velikih projekata pokrenutih i završenih za vreme Viktora Orbana.
Na Samitu u Tivtu neće biti usvojena zajednička deklaracija: Razlike su velike
05.06.2026.•
18
Na Samitu "Evropska unija - Zapadni Balkan" koji se održava u Tivtu, neće biti usvojena zajednička deklaracija učesnika, iako je to bila praksa na pojedinim ranijim skupovima ovog tipa.
SAD uvele sankcije kubanskom predsedniku i članovima porodice Kastro
05.06.2026.•
0
Američke vlasti uvele su sankcije protiv kubanskog predsednika Migela Dijaz-Kanela i dvoje članova porodice Kastro, prenela je britanska agencija Rojters.
Ministarstvo odbrane Rumunije: Pomorski dron eksplodirao u luci Konstanca
05.06.2026.•
3
Pomorski dron eksplodirao je jutros u civilnoj luci Konstanca u Rumuniji.
Belgija razmatra prodaju kraljevskih dragulja da "zakrpi" rupu u budžetu
05.06.2026.•
4
Belgija traži način da zakrpi rupu u budžetu od oko sedam milijardi evra, a među više od 250 predloga našla se i prodaja kraljevskih dragulja.
Argentinu pogodio zemljotres jačine 5,1 stepen
05.06.2026.•
0
Argentinu je danas pogodio zemljotres jačine 5,1 stepen po Rihterovoj skali, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Merc i Makron u Tivtu pokreću inicijativu za postepeni prijem Zapadnog Balkana u EU
05.06.2026.•
20
Nemački kancelar Fridrih Merc i predsednik Francuske Emanuel Makron nameravaju da na samitu u Tivtu pokrenu novu inicijativu koja je ubrzati integraciju zapadnobalkanskih zemalja kandidata u EU.
U Tivtu danas samit EU - Zapadni Balkan: Glavna tema proširenje EU
05.06.2026.•
1
U Tivtu se danas održava samit lidera Evropske unije i Zapadnog Balkana pod sloganom "Zajednički prosperitet i stabilnost EU i Zapadnog Balkana", a Srbiju na skupu predstavlja predsednik Aleksandar Vučić.
Marko Rubio o Grenlandu: "Za sada" je to deo Danske, ali i važan element odbrane Zapada
04.06.2026.•
1
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da je Grenland deo Danske "za sada", ali je istovremeno naglasio da Vašington ostaje aktivno uključen u razgovore o budućoj ulozi ovog ostrva.
Makron u Crnoj Gori: Potpisano nekoliko sporazuma i memoranduma
04.06.2026.•
5
Predstavnici Crne Gore i Francuske potpisali su više ugovora i memoranduma u prisustvu francuskog predsednika Emanuela Makrona i crnogorskog premijera Milojka Spajića.
Komentari 1
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar