EU uvodi novi paket sankcija Rusiji
Evropska unija uvodi 20. paket sankcija Rusiji koji se odnosi na energetiku, finansijske usluge i trgovinu, objavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Fon der Lajen je u saopštenju ukazala da će Rusija "doći za pregovarački sto sa iskrenom namerom samo ako je pritisnuta da to uradi".
"To je jedini jezik koji Rusija razume", rekla je ona i dodala da zbog toga Evropska komisija danas uvodi novi paket sankcija, 20. od početka ruske agresije na Ukrajinu.
Evropska komisija u saopštenju ukazuje da će ruski rat uskoro dostići 1.500 dana, kao i da su tokom cele prošle godina ruske snage napredovale u proseku između 15 i 70 metara dnevno, da su zauzele oko 0,8 procenata ukrajinske teritorije uprkos najtežoj stopi poginulih u bilo kojoj vojnoj ofanzivi od Drugog svetskog rata.
Takođe se kaže da dok Ukrajina nastavlja da se brani sa "izuzetnom hrabrošću na bojnom polju", Kremlj "nastavlja ratne zločine i namerno udara na domove i civilnu infrastrukturu", da "cilja energetska postrojenja i sisteme grejanja ostavljajući čitave zajednice bez struje po ledenim temperaturama".
"To nije ponašanje države koja želi mir. To je ponašanje zemlje koja rat do iscrpljivanja vodi protiv nedužnog civilnog stanovništva", rekla je Fon der Lajen u saopštenju.
Ona naglašava da je potrebno otvorenim očima gledati šta se događa dok se vode važni pregovori u Abu Dabiju.
Novi paket sankcija uvodi punu pomorsku zabranu za rusku sirovu naftu što će, kako se navodi, smanjiti ruske prihode i otežati joj nalaženje kupaca za naftu.
Pošto je pomorski prevoz globalni biznis, EU predlaže da se ova zabrana sprovede u koordinaciji sa partnerima iz G7.
Na spisak se stavlja još 43 brodova koje su deo takozvane "fantomske flote/fote u senci" što ukupno čini 640.
Takođe će se otežati mogućnosti Rusiji da dođe do tankera koje angažuje i dodati zabrane na održavanje i druge usluge za LNG tankere i ledolomce da bi se dalje onemogućili projekti izvoza. Time se dopunjuje zabrana EU za uvoz LNG dogovorena u 19. paketu sankcija.
Drugi blok mera odnosi se na dalje ograničenje ruskog bankarskog sistema i njegove sposobnost da stvori alternativne kanale plaćanja za finansiranje ekonomske aktivnosti Rusije.
"To je slaba tačka Rusije i mi je jako pritiskamo", rekla je Fon der Lajen.
Na spisak se stavlja još 20 ruskih regionalnih banaka i biće preduzete mere protiv kripto-valuta, kompanija koje njima trguju i platformi koje omogućuju trgovinu kripto-valutama, da bi se zatvorio put zaobilaženja sankcija.
Takođe se cilja na nekoliko banaka u trećim zemljama koje su uključene o olakšavanje ilegalne trgovine sankcionisanom robom.
Trećim blokom mera zaoštravaju se izvozne restrikcije za Rusiju novim zabranama za robu i usluge - od guma, do traktora i usluga sajber-bezbednosti, vrednosti veće od 360 miliona evra.
Uvode se i nove uvozne zabrane za metale, hemikalije i kritične minerale koji još nisu pod sankcijama, a u vrednosti od 570 miliona evra.
Uvode se i dalje izvozne restrikcije za predmete i tehnologiju, kao što je materijal za proizvodnju eksploziva, a predlaže se kvota za amonijak da bi se ograničio uvoz.
EU će prvi put aktivirati alatku protiv izbegavanja sankcija zabranom izvoza bilo kakvih mašina za kompjutersku numeričku kontrolu i radio-uređaj zemljama gde je visoki rizik da bi ti proizvodi mogli da budu reeksportovani u Rusiju.
U saopštenju se navodi da su ruski fiskalni prihodi od nafte i gasa opali za 24 odsto 2025. godine u poređenju s prethodnom i da su na najmanji od 2020. godine, čime se povećava fiskalni deficit te zemlje.
Prihodi od nafte i gasa u januaru će biti najniži od početka rata, kamatne stope u Rusiji su 16 odsto i inflacija ostaje visoka, piše u saopštenju.
"Ovo potvrđuje ono što se već znalo: da sankcije deluju i mi ćemo nastaviti da ih koristimo dok se Rusija ne angažuje u ozbiljnim pregovorima sa Ukrajinom o pravednom i trajnom miru", rekla je Fon der Lajen i pozvala zemlje članice Unije da brzo odobre ovaj novi paket sankcija.
To će, dodala je, biti jak signal uoči četvrte godišnjice rata da je "nepokolebljiva posvećenost EU slobodnoj i suverenoj Ukrajini".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Mađarska radi na odmrzavanju novca EU
21.08.2026.•
1
Sa približavanjem kraja avgusta, što je rok da se Mađarskoj odmrzne više od deset milijardi evra iz fondova EU, vrhovni antikorupcijski organ te zemlje upozorava da bi to moglo da stvori nove mogućnosti za zloupotrebu.
Organizatori komemoracije žrtvama Tjenanmena u Honkongu osuđeni zbog podsticanja na rušenje vlasti
21.08.2026.•
1
Sud u Hongkongu danas je proglasio krivima dvojicu organizatora godišnje komemoracije povodom masakra na Trgu Tjenanmen u Pekingu za podsticanje na rušenje kineskog komunističkog rukovodstva.
Pentagon: Više od 750 američkih vojnika ranjeno tokom operacija protiv Irana
21.08.2026.•
1
Više od 750 američkih vojnika ranjeno je tokom operacija protiv Irana, proizilazi iz podataka Pentagona.
SAD povećale sankcije Kubi
21.08.2026.•
1
SAD povećavaju pritisak na Kubu dodatnim ekonomskim sankcijama na industrije u toj zemlji i proširenjem zakona kojim se zabranjuje Amerikancima da posluju sa kubanskim državnim firmama ili firmama povezanim sa njima.
Istražni pritvor u Hrvatskoj za Ukrajinca uhapšenog zbog eksplozije na Severnom toku
21.08.2026.•
0
U Hrvatskoj je određen istražni pritvor Ukrajincu koji je tražen u Nemačkoj zbog podmorskih eksplozija 2022. godine koje su u Baltičkom moru oštetile oba gasovoda Severni tok, rekao je njegov advokat.
Vojska SAD: Osam osoba poginulo u udesu aviona na Aljasci
21.08.2026.•
0
Poginulo je svih osam osoba u čarter avionu koji se srušio kod udaljenog radarskog punkta u zapadnom delu Aljaske, saopštila je danas američka vojska.
Crna Gora nudi pola miliona evra za informacije koje bi dovele do hapšenja Zvicera
20.08.2026.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore nudi nagradu od 500.000 evra za verodostojne informacije koje bi bile odlučujuće za lociranje, pronalaženje i hapšenje 42-godišnjeg Radoja Zvicera, crnogorskog državljanina.
Knežević optužio Spajića da je pripadnik Vojske Srbije, Spajić Kneževića da je Vučićev pion
20.08.2026.•
4
Milan Knežević, poslanik DNP u Skupštini Crne Gore i saveznik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, saopštio je da je crnogorski premijer Milojko Spajić navodno pripadnik rezervnog sastava Vojske Srbije.
Verstapen produžio ugovor sa Red Bulom do 2030. godine
20.08.2026.•
0
Četvorostruki svetski šampion Formule 1 Maks Verstapen produžio je danas ugovor sa Red Bulom do 2030. godine.
Švajcarac u Indoneziji osuđen na godinu dana zatvora zbog nepoštovanja Dana tišine
20.08.2026.•
1
Sud u Indoneziji, osudio je danas jednog švajcarskog turistu na godinu dana zatvora zbog vređanja svetog hinduističkog obreda na Baliju.
Spomenik knezu Lazaru od četiri tone stiže u Banjaluku iz Srbije
20.08.2026.•
26
Četiri tone težak i šest metara dug - toliki će biti spomenik knezu Lazaru koji se već nekoliko meseci izrađuje u subotičkoj livnici "Antal".
Glečeri usled klimatskih promena i otapanja otkrivaju tela planinara nestalih pre više decenija
20.08.2026.•
0
Tela dvojice belgijskih alpinista koji su nestali u švajcarskim Alpima pre 34 godine pronađena su nakon što ih je oslobodio otapajući glečer Trift, saopštila je švajcarska policija.
VIDEO Zbog mobilizacije: Rusi masovno idu u emigraciju, najtraženije destinacije Gruzija, Srbija i Jermenija
20.08.2026.•
17
Više od 20.000 ljudi prešlo je u ponedeljak granicu između Rusije i Gruzije, gde su se formirali dugi redovi usred glasina o mobilizaciji posle parlamentarnih izbora u septembru u Rusiji, javili su tamošnji mediji.
EU narednih nedelja očekuje napetu situaciju sa snabdevanjem strujom
19.08.2026.•
1
Situacija sa snabdevanjem električnom energijom u Evropskoj uniji mogla bi da bude napeta tokom narednih nedelja zbog posledica nedavnih toplotnih talasa, izjavio je danas evropski komesar za energetiku Dan Jorgensen.
U Puli uhapšen još jedan Ukrajinac osumnjičen za sabotažu Severnog toka
19.08.2026.•
0
Drugi osumnjičeni optužen za učešće u eksplozijama na gasovodu "Severni tok" 2022. godine uhapšen je u Hrvatskoj i biće izručen Nemačkoj, saopštili su nemački tužioci.
Harvard plaća 53 miliona dolara zbog skandala sa doniranim telima koja su završila na crnom tržištu
19.08.2026.•
1
Univerzitet Harvard pristao je da plati 53 miliona dolara kako bi rešio tužbe porodica koje su optužile univerzitet da je neadekvatno postupao sa telima njihovih preminulih članova, doniranim Medicinskom fakultetu.
Spajić i 17 ministara Crne Gore odbili da pokažu bankovne račune: Zakonska norma nije obavezujuća
19.08.2026.•
3
Čak 18 članova Vlade Crne Gore, uključujući i premijera Milojka Spajića, nije dalo saglasnost Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) za kontrolu bankovnih računa.
U Severnoj Makedoniji 38 slučajeva groznice Zapadnog Nila i četiri smrtna slučaja
19.08.2026.•
0
U Severnoj Makedoniji u ovoj godini registrovano je 38 slučajeva groznice Zapadnog Nila i četiri smrtna slučaja od te bolesti, objavio je danas Institut za javno zdravlje.
Napadi dronova poremetili snabdevanje hranom u Moskvi, lanac kafea ostao bez zaliha
19.08.2026.•
5
Napadi dronova usmereni na logističku infrastrukturu u Rusiji počeli su da remete snabdevanje hranom u Moskvi, posebno pogađajući jedan od vodećih lanaca kafea u glavnom gradu.
Najmanje 23 osobe poginule u sudaru autobusa i kamiona u Brazilu
19.08.2026.•
0
Najmanje 23 osobe su poginule danas u frontalnom sudaru autobusa i kamiona na autoputu BR-373 u južnoj brazilskoj državi Parana, saopštila je danas savezna saobraćajna policija.
Smenjen direktor N1 BiH
19.08.2026.•
0
Direktor kompanije "Adria News" i "Adria News BH", koje su izdavač televizije N1 u Bosni i Hercegovini (BiH) Amir Zukuć danas je smenjen.
Komentari 1
Joki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar