Skupština Republike Srpske usvojila ostavku premijera Minića - bez opozicije
Narodna skupština Republike Srpske (RS) danas je na posebnoj sednici usvojila ostavku premijera Sava Minića, čime je pala entitetska vlada.
Foto: 021.rs
Svih 49 prisutnih poslanika vladajuće koalicije glasalo je za usvajanje današnje Minićeve ostavke, dok poslanici opozicionih stranaka nisu došli na sednicu.
Lider vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je da će naredna vlada Republike Srpske, na čijem čelu će ponovo biti Minić, biti izabrana u entitetskom parlamentu do 18. marta, navodeći da je reč "o tehničkom pitanju".
Komentarišući ostavku Minića, Dodik je rekao da je malo vladajućih struktura u regionu, pa i u Evropi, "koje mogu da izdrže ovakve pritiske", ali je dodao da će vlast Republike Srpske pokazati stabilnost.
Dodik je kazao da se vladajuća koalicija odlučila za ostavku Minića i za njegov ponovni izbor za premijera, po treći put, "da bi se otklonile dileme i da kasnije ne bi bilo osporavanja" legitimiteta entitetske vlade, jer RS treba da izađe na međunarodno tržište kapitala.
"Dakle, (razlog je) da bismo kasnije mogli da budemo potpuno legitimni u tom pogledu. Ovi iz opozicije mogu da govore šta god hoće", rekao je Dodik novinarima na Palama.
Minić je ranije danas objavio da je po drugi put podneo ostavku na mesto premijera da bi obezbedio legalitet i legitimitet Vlade Republike Srpske, jer postoje osporavanja i od međunarodne zajednice.
On je prvi put izabran za premijera 2. septembra 2025. godine, pošto mu je mandat za sastav vlade poverio Dodik, kome je prethodno Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK) oduzela mandat entitetskog predsednika.
Bošnjačka grupa poslanika u parlamentu BiH tada je podnela apelaciju Ustavnom sudu BiH, osporavajući legalitet Minića i cele vlade, pošto mu je mandat dodelio Dodik, koji na to nije imao pravo jer više nije bio predsednik Republike Srpske.
Minić je zbog toga 15. januara podneo ostavku na premijersku funkciju, kao i cela entitetska vlada. Za premijera je ponovo izabran četiri dana kasnije, 19. januara, pošto mu je mandat za sastav vlade poverila tadašnja vršiteljka dužnosti predsednika RS Ana Trišić-Babić.
Budući da Ustav Republike Srpske ne poznaje funkciju vršioca dužnosti predsednika, politički analitičari su osporavali legitimitet i legalitet i druge Minićeve vlade, kao i njenih odluka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Svaki četvrti birač u Evropi podržava krajnju desnicu, upozorava novo istraživanje
24.06.2026.•
0
Novo istraživanje pokazalo je da gotovo svaki četvrti birač u Evropi danas glasa za partije krajnje desnice.
Potvrđen prvi slučaj ebole u Francuskoj
24.06.2026.•
0
Francuske zdravstvene vlasti potvrdile su prvi slučaj ebole u zemlji od početka aktuelne epidemije.
Žena u Sloveniji izazvala požar u zgradi, jer je zaspala sa upaljenom cigaretom
24.06.2026.•
0
Žena iz pokrajine Štajerska na severoistoku Slovenije izazvala je požar u stambenoj zgradi nakon što je zaspala sa upaljenom cigaretom.
VIDEO U Americi istraga protiv Tesle: Vozilo uleteo u kuću i usmrtilo ženu
24.06.2026.•
3
Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na auto-putevima SAD (NHTSA) pokrenula je istragu nakon što je automobil firme Tesla učestvovao u nesreći u kojoj je poginula jedna osoba.
Portir bolnice u Budimpešti sakupljao i jeo ljudske organe
24.06.2026.•
1
Nacionalni istražni biro mađarske policije pokrenuo je postupak protiv 30-godišnjeg muškarca iz Budimpešte, koji je priznao da je jeo delove ljudskih tela.
Mađarska blokirala ubrzanje pregovora Ukrajine i Moldavije sa Evropskom unijom
23.06.2026.•
6
Mađarska nije dala saglasnost za ključni proceduralni korak neophodan da se ubrzaju pristupni pregovori sa Ukrajinom i Moldavijom, rekla su Politiku dvojica diplomata Evropske unije.
MOL kažnjen sa 122.000 evra zbog propusta u vezi sa naftovodom "Družba"
23.06.2026.•
1
Mađarska centralna banka objavila je da je kaznila MOL grupu zbog toga što nije obavestila tržište o oštećenju cevovoda Družba i obustavi isporuke krajem januara, navodi N1 Zagreb.
Pala vlada u Litvaniji nakon nesuglasica u vladajućoj većini
23.06.2026.•
0
Premijerka Litavnije Inga Ruginjene i njen kabinet podneli su danas ostavke nakon promena i neslaganja u vladajućoj koaliciji.
Muškarac iz Zagreba pucao na troje dece iz vazdušne puške, jedno dete ranjeno
23.06.2026.•
0
Muškarac iz Zagreba star 65 godina pucao je na troje dece iz vazdušne puške, nakon čega ga je policija privela na ispitivanje.
Nemci žele što ranije u penziju - a vlast planira da podigne starosnu granicu
23.06.2026.•
5
Skoro polovina zaposlenih u Nemačkoj izjasnila se da želi da što pre ode u penziju, dok vlasti s druge strane planiraju produžavanje radnog staža.
Evropa "gori" na vrućini: 18 mrtvih u Francuskoj, među njima i dva deteta ostavljena u vrelim kolima
23.06.2026.•
3
Najmanje 18 ljudi umrlo je u Francuskoj, uključujući i dvoje dece koja su ostavljena u automobilu na velikoj vrućini, usled toplotnog talasa koji je zahvatio Evropu i oborio temperaturne rekorde u nekoliko gradova.
Afera "Katargejt": Izdat nalog za hapšenje bivšeg komesara EU
22.06.2026.•
0
Belgijske vlasti izdale su evropski nalog za hapšenje bivšeg evropskog komesara za migracije Dimitrisa Avramopulosa, u vezi sa aferom "Katargejt", rekla su Politiku dvojica visokih grčkih zvaničnika.
Fon der Lajen obećala Moldaviji 523 miliona evra ako dovrši reforme do kraja godine
22.06.2026.•
4
Predsednica Evropske komisija Ursula fon der Lajen je izjavila da će Moldavija država dobiti još 523 miliona evra ako do kraja ove godine sprovede preostale reforme predviđene Planom rasta.
Toplotni talas u Evropi: Negde i preko 40
22.06.2026.•
0
Tri osobe su umrle u Francuskoj od zdravstvenih problema izazvanih ekstremnom vrućinom, gotovo 2.700 škola je u zatvoreno ili prilagodilo raspored nastave, dok je širom Evrope danas izdato upozorenje na toplotni talas.
Peter Mađar pokreće proceduru za smenu predsednika Šuljoka
22.06.2026.•
7
Mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će njegova vlada pokrenuti proceduru za smenu predsednika Mađarske Tamaša Šuljoka ustavnim amandmanom.
Od danas važi EU carina od tri evra na male pakete koji dolaze van Unije
22.06.2026.•
1
Evropski parlament i Savet Evropske unije izglasali su uvođenje naknada za obradu malih paketa koji stižu iz zemalja van EU, počev od 1. jula.
U blizini Sidneja zaplenjeno 2,7 tona kokaina
22.06.2026.•
3
Australijska policija je zaplenila 2,7 tona kokaina sakrivenog u podzemnoj mreži bunkera u zapadnom delu Sidneja, što se smatra najvećom zaplenom ikada, preneli su danas lokalni mediji.
Mađarska pojačava kontrolu reklama na društvenim mrežama, pod lupom i influenseri
22.06.2026.•
1
Mađarska Nacionalna agencija za trgovinu i zaštitu potrošača najavila je da će sprovesti pojačane kontrole oglašavanja, uključujući i reklame influensera na društvenim mrežama.
Britanski premijer Kir Starmer podneo ostavku
22.06.2026.•
4
Britanski premijer Kir Starmer izjavio je da će podneti ostavku na funkciju premijera i lidera Laburističke partije.
Najtoplije u poslednja 24 sata u Iranu, Španiji i Francuskoj
22.06.2026.•
1
Najtopliji grad u poslednja 24 časa bio je Omdije u Iranu gde je izmereno 49,8 stepeni, objavljeno je na sajtu Ogimet koji prikuplja sa interneta podatke o vremenu iz celog sveta.
Francuska zatvara škole i fakultete zbog ekstremnih vrućina
22.06.2026.•
2
Francuski ministar nacionalnog obrazovanja Eduar Žefre saopštio je da će danas 845 škola i fakulteta u toj zemlji zbog vrućina biti zatvoreno.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar