Tramp u obraćanju naciji rekao da "vrlo brzo završava posao u Iranu", cena nafte skočila

Predsednik Donald Tramp je u obraćanju naciji rekao da su SAD gotovo ostvarile svoje strateške ciljeve u ratu s Iranom, te da će američke snage nastaviti da ciljaju iranske vojne objekte u naredne dve do tri nedelje.
Tramp u obraćanju naciji rekao da "vrlo brzo završava posao u Iranu", cena nafte skočila
Foto: Beta/AP (Alex Brandon)
"Večeras mogu sa zadovoljstvom reći da su ovi ključni strateški ciljevi gotovo ostvareni, završićemo posao vrlo brzo. Već smo vrlo blizu", rekao je Tramp.
 
Naglasio je da je američka vojska uništila iransku mornaricu i vazdušne snage, ozbiljno oslabila balističke rakete i nuklearni program Teherana i da Iran više ne predstavlja značajnu pretnju.
Dodao je da će napadi na ciljeve u Iranu trajati još dve do tri nedelje i da bi vojska mogla intervenisati po potrebi, upozorivši da bi Iran mogao biti pogođen "izuzetno snažno" ako bude potrebno.
 
Komentarisao je i rast cena benzina u SAD-u, ističući da su privremeno porasle zbog napada iranskog režima na komercijalne tankere u susednim zemljama, a ne direktno zbog sukoba.
 
"Mnogi Amerikanci su zabrinuti zbog nedavnog rasta cena benzina ovde kod kuće. Ovo kratkoročno povećanje u potpunosti je rezultat iranskog režima koji je izveo poremećene terorističke napade na komercijalne tankere susednih zemalja", rekao je on.
Uprkos ranijim kritikama NATO-a zbog nedostatka podrške američkim ciljevima u Iranu, predsednik tokom obraćanja nije direktno spomenuo savez. Njegova administracija razmatra različite vojne opcije, uključujući ciljanje energetskih objekata ili strateških delova iranske obale.
 
Tramp je ranije najavio da bi američke snage mogle brzo napustiti Iran, ali da će ostaviti mogućnost "ciljanih udara" po potrebi. 
 
Cena nafte raste nakon Trampovog obraćanja
 
Cena nafte tipa "brent" nastavlja da dostiže nove maksimume tokom današnje trgovine, a fjučersi se trenutno kreću ka 107 dolara po barelu, što je rast od više od pet odsto, dva sata nakon što je američki predsednik Donald Tramp završio svoje obraćanje o ratu koji SAD i Izrael vode protiv Irana i najavio jače udare u naredne dve do tri nedelje.
Fjučersi su tokom jučerašnjeg dana pali zbog nade da bi rat mogao biti uskoro završen, prenosi CBS njuz.
 
Analitičari ocenjuju da predsednik nastoji da smiri američku javnost uveravanjem da je sukob vremenski ograničen i da će se rat skoro završiti, dok istovremeno želi da zadrži sve vojne opcije otvorenima.
 
Sukob SAD-a i Irana traje više od mesec dana, a Trampove odluke u narednim nedeljama ključne su za smirivanje domaće i međunarodne zabrinutosti oko eskalacije sukoba i njegovih posledica za globalnu bezbednost i snabdevanje energentima.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Ns

    02.04.2026 08:21
    Srbi su isli u Hag za mnogo manje.
  • He he

    02.04.2026 07:57
    He he
    Zavrsava jer je pukao sa Izraelom. Niti je pokorio Iran niti je smenio vlast u njemu ali je suocen sa inflacijom u SAD sto se ne lrasta u kapitalizmu i preti mu ostavka.
  • XzX

    02.04.2026 07:48
    Američki vučić je stariji, ali nije mudriji od mlađeg kolege.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Strani novinar otet u Iraku

Strani novinar otet je u Iraku, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova te države, ali nije iznelo identitet novinara, niti za koga radi.

SAD ponovo otvorile ambasadu u Venecueli

SAD su formalno ponovo otvorile amabasadu u Venecueli, pošto su dve zemlje obnovile pune diplomatske odnose, nakon što je administracija američkog predsednika Donalda Trampa početkom januara svrgnula sa vlasti Madura.