Iran osnovao agenciju za naplaćivanje prolaza brodova kroz Ormuski moreuz

Iranska vlada osnovala je agenciju za proveru i oporezivanje brodova koji žele da prođu kroz Ormuski moreuz, saopštila je danas američka firma za podatke o brodarstvu Lojds List Intelidžens.
Iran osnovao agenciju za naplaćivanje prolaza brodova kroz Ormuski moreuz
Foto: Beta/AP (Asghar Besharati))
Agencija, nazvana Uprava za Persijski zalivski moreuz, pozicionira se kao jedini važeći organ koji može dati dozvolu brodovima koji prolaze kroz moreuz, saopštio je Lojds na onlajn brifingu.
Iranski pokušaj da formalizuje kontrolu nad kanalom izazvao je novu zabrinutost u vezi sa međunarodnim pomorstvom, jer su stotine komercijalnih brodova zarobljene u Persijskom zalivu i ne mogu da stignu do otvorenog mora.
Iran je zatvorio Ormuski moreuz, vitalni plovni put za transport nafte, gasa, đubriva i drugih naftnih derivata, dok SAD blokiraju iranske luke.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • C16

    08.05.2026 07:51
    hahaha
    .....ne vade

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Toplotni talas u Evropi: Negde i preko 40

Tri osobe su umrle u Francuskoj od zdravstvenih problema izazvanih ekstremnom vrućinom, gotovo 2.700 škola je u zatvoreno ili prilagodilo raspored nastave, dok je širom Evrope danas izdato upozorenje na toplotni talas.

U blizini Sidneja zaplenjeno 2,7 tona kokaina

Australijska policija je zaplenila 2,7 tona kokaina sakrivenog u podzemnoj mreži bunkera u zapadnom delu Sidneja, što se smatra najvećom zaplenom ikada, preneli su danas lokalni mediji.