FOTO: Mađar sklonio ograde ispred bivšeg Orbanovog sedišta, zgrada otvorena za posetioce
Premijer Mađarske Peter Mađar danas je lično uklonio ogradu oko palate Karmelita u Budimpešti, bivšeg katoličkog manastira i sedišta kabineta njegovog prethodnika Viktora Orbana.
Mađar je najavio da će Karmelita na znamenitom budimpeštanskom Dvorskom brdu, s pogledom na Dunav, biti otvorena za javnost dok vlasti ne odluče o njenoj budućoj ulozi.
Bivši katolički manastir postao je simbol Orbanove vladavine pošto ga je tadašnji premijer ogradio 2021. godine.
"Nema mesta za ograde u Mađarskoj nakon promene režima", rekao je Mađar novinarima dok je simbolično otvarao ograde.
On je rekao da su institucije izgrađene "novcem mađarskih poreskih obveznika i da su tim sredstvima ulepšane".
Mađar je najavio da će svoju kancelariju premestiti u administrativni deo Budimpešte, na drugoj obali Dunava.
Karmelita će, kako je rekao, biti dostupna građanima "na duže vreme" i posetioci već mogu da putem interneta rezervišu termin za razgledanje.
Mađar je rekao da su neke zgrade u zoni zamka renovirane, dok su druge u izgradnji, kao i da će trenutno stanje "verovatno generisati niz novih ideja".
U sklopu reformi obećanih pre i nakon izbora 12. aprila, na kom je pobedila Mađarova stranka Tisa, novi premijer je najavio da planira da formira Nacionalnu kancelariju za povraćaj i zaštitu imovine, organ zadužen za istraživanje i pokušaj povraćaja javnih sredstava zloupotrebljenih tokom Orbanovog mandata.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Zelenski odlikovao Ilona Maska Ordenom slobode
26.08.2026.•
0
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski odlikovao je američkog milijardera Ilona Maska Ordenom slobode, navedeno je u ukazu objavljenom na zvaničnom sajtu predsednika Ukrajine.
U poplavama u Nepalu poginulo najmanje 157 osoba, stotine turista se vode kao nestali
26.08.2026.•
0
U poplavama u Nepalu danas je poginulo 157 osoba, a na stotine turista, radnika i drugih lica vode se kao nestali, nakon što su bujice zahvatile čitava naselja i obustavile putovanja u delovima te himalajske zemlje.
Dodikov advokat sudu na Floridi podneo izmenjenu tužbu protiv američke administracije zbog sankcija
26.08.2026.•
0
Robert Garson, advokat lidera SNSD Milorada Dodika, predao je Sudu na Floridi izmenjenu tužbu protiv američke administracije zbog ranije uvedenih sankcija, koje su ukinute u oktobru 2025. godine
Preminuo glumac Tim Kari
26.08.2026.•
3
Legendarni filmski i TV glumac Tim Kari preminuo je u 81. godini.
Mađarska proglasila Rusiju pretnjom: Oštar raskid sa politikom Viktora Orbana
26.08.2026.•
7
Mađarska vlada novog premijera Petera Mađara proglasila je Rusiju pretnjom, navodi se u dokumentu koji je potpisao Mađar i koji je u noći od utorka na sredu objavljen u mađarskom službenom listu.
Kremlj: Direktor CIA razgovarao sa svojim obaveštajnim kolegama u Moskvi
26.08.2026.•
3
Kremlj je danas saopštio da je direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Džon Retklif razgovarao u Moskvi sa svojim obaveštajnim kolegama.
VIDEO Lavina s glečera izazvala katastrofalne poplave u Nepalu: Više od 20 mrtvih, 384 turista nestalo
26.08.2026.•
5
Više stotina ljudi je nestalo u velikoj bujičnoj poplavi od lavine leda, stenja i zemlje s glečera u Nepalu.
U Severnoj Makedoniji 53 pacijenta obolela od groznice Zapadnog Nila, petoro preminulo
26.08.2026.•
1
Ministar zdravlja Severne Makedonije Sašo Klekovski je danas izjavio da su dosad 53 pacijenta u toj zemlji "preležala, imaju ili su sumnjiva na groznicu Zapadnog Nila".
Peskov otkrio razlog posete direktora CIA Moskvi
26.08.2026.•
0
Direktor CIA Džon Retklif posetio je u utorak, 25. avgusta, Moskvu radi kontakata između dve specijalne službe.
Kineski umetnik osuđen na tri godine zatvora zbog skulptura Mao Cedunga
26.08.2026.•
1
Kineski disidentski umetnik Gao Džen, poznat po satiričnim skulpturama bivšeg kineskog lidera Mao Cedunga, osuđen je na maksimalnu kaznu od tri godine zatvora zbog "klevetanja nacionalnih heroja i mučenika".
VIDEO: Amerikanac uhapšen zbog giljotine
26.08.2026.•
2
Muškarac iz južne Kalifornije uhapšen je u blizini zgrade Vrhovnog suda SAD u Vašingtonu jer je u zadnjem delu svog kamioneta prevozio giljotinu, saopštila je policija Kapitola.
Predsednik Crne Gore: Nisam znao za prijavu premijera Milojka Spajića za regrutaciju u Vojsku Srbije
26.08.2026.•
0
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović nije znao za navodnu prijavu premijera Milojka Spajića za regrutaciju u Vojsku Srbije, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Izbio požar u bolnici u Pakistanu, stradalo 15 beba
26.08.2026.•
0
Najmanje 15 beba stradalo je u požaru koji je izbio u bolnici u Islamabadu, javila je lokalna televizija.
Marta Kos predstavila reformu procesa proširenja EU: Evo šta ona predviđa
26.08.2026.•
12
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos predstavila je predlog Evropske komisije za reformu procesa proširenja, javlja portal Juronjuz.
Tramp provocira: Razmatram da promenim ime jezera Ontario u jezero Amerika
26.08.2026.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da razmatra da promeni ime jezera Ontario u "jezero Amerika", u jeku eskalacije trgovinskog rata SAD i Kanade, prenosi Rojters.
Tramp naložio spuštanje zastave na pola koplja sedam dana u čast preminule Doli Parton
25.08.2026.•
2
Američki predsednik Donald Tramp objavio je da će u čast čuvene pevačice Doli Parton, koja je umrla danas u 80. godini, biti spuštena američka zastava na pola koplja širom SAD na nedelju dana.
Direktor CIA u tajnoj poseti Rusiji
25.08.2026.•
4
Direktor CIA Džon Retklif doputovao je danas u Moskvu gde učestvuje na sastancima, rekli su izvori upoznati sa situacijom za CBS News.
Preminula legendarna Doli Parton, kraljica kantrija
25.08.2026.•
6
Američka pevačica, kantautorka, glumica i producentkinja Doli Parton preminula je u 80. godini.
Kanada uzvratila SAD carinama od 20 milijardi dolara: Tramp preti "mnogo gorim" posledicama
25.08.2026.•
0
Kanada je uzvratila Sjedinjenim Američkim Državama danas sa carinama na američku robu u vrednosti od oko 20 milijardi dolara, uključujući čelik, mlečne proizvode, kućne aparate i poljoprivrednu opremu.
Bivši jermenski predsednik uhapšen u okviru istrage o korupciji
25.08.2026.•
1
Bivši jermenski predsednik Robert Kočarjan i njegov najstariji sin uhapšeni su danas pošto je prethodno policija pretresla kompanije vezane za tu porodicu, saopštio je jermenski Komitet za borbu protiv korupcije.
SAD uklonile Siriju sa liste država koje sponzorišu terorizam
25.08.2026.•
2
SAD su uklonile Siriju sa liste država koje sponzorišu terorizam, saopštio je američki Stejt department.
Komentari 7
Emili
mali đokica
Genijalno koristi Fejsbuk za komunikaciju sa glasačima-istomišljenicima.
Ne pišu se tekstovi , nego odmah videosnimak.
Istomišljenici mu odmah 'on-line' i šalju lajkove , tako da mu je sekretar za komunikaciju uvek na Fejsbuku i odmah zna da dobro radi.
Postoje referentni influenseri čije mišljenje poštuje i odmah reaguje.
Njegovi kamermani su `on-line` na Fejsbuku - istomišljenici i podršaka `real-time` biva obaveštena.
Primetili ste da je Peter Mađar uvek , uvek u prvom planu.
( ne znam kako Fejsbuk toleriše hiljade gigabajta video snimaka ??? ' treba diskova za to ...
Mileva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar