Kim Džong Un pozvao na eksponencijalno širenje nuklearnog naoružanja Severne Koreje

Severnokorejski lider Kim Džong Un najavio je da će Severna Koreja eksponencijalno širiti svoj atomski arsenal, prenela je državna agencija KCNA.
Kim Džong Un pozvao na eksponencijalno širenje nuklearnog naoružanja Severne Koreje
Foto: Beta (AP/Korean Central News Agency/Korea News Ser
Kim je tokom posete novog pogona za proizvodnju nuklearnog materijala istakao da je proizvodni kapacitet za nuklearni materijal za atomsko naoružanje dostigao više nego dvostruko veći nivo od prethodnog u poslednjih pet godina.
 
On je rekao da je naložio zvaničnicima da dodatno povećaju proizvodnju kako bi se ispunili dugoročni strateški ciljevi.
Kim je najavio planove za jačanje nuklearnih snaga zemlje "eksponencijalnom brzinom", preneo je AP.
 
Nije jasno gde se postrojenje nalazi niti kada je počelo sa radom, a fotografije državnih medija pokazale su ono što je izgledalo kao velika hala sa centrifugama, koje su potrebne za obogaćivanje uranijuma za oružje.
Nakon sastanka u objektu, Kim je rekao da su on i drugi visoki zvaničnici "potvrdili redosled prioriteta za sprovođenje plana osmišljenog da eksponencijalno ojača nuklearne snage države".
 
Objekat je otkriven manje od dve godine nakon što je Severna Koreja otkrila još jedno tajno postrojenje za obogaćivanje uranijuma u septembru 2024. godine, u svom prvom javnom otkrivanju takvog postrojenja otkako je 2010. godine pokazala prvo u glavnom nuklearnom kompleksu Jongbjon američkim naučnicima u poseti.
 
Severna Koreja nije sprovela nuklearni test od 2017. godine, ali je poslednjih godina proširila svoj arsenal raketa sposobnih za nošenje nuklearnog oružja koje mogu da dosegnu i američke saveznike u Aziji i američko kopno, preneo je AP.
Visoki južnokorejski zvaničnik rekao je zakonodavcima 2018. godine da se procenjuje da je Severna Koreja proizvela između 20 i 60 nuklearnih oružja, ali neki stručnjaci sada procenjuju da je veličina severnog arsenala veća od 100 bojevih glava.
 
Prošlog septembra, južnokorejski ministar za ujedinjenje Čung Dong Jang rekao je da Severna Koreja upravlja sa ukupno četiri postrojenja za obogaćivanje uranijuma, uključujući kompleks Jongbjon, i da su ona u funkciji svakodnevno.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Izabrane nove članice Saveta bezbednosti UN

Generalna skupština Ujedinjenih nacija izabrala je Austriju, Portugal, Trinidad i Tobago, Zimbabve i Kirgistan za članice Saveta bezbednosti UN sa dvogodišnjim mandatom koji počinje 1. januara 2027. godine.

Tramp nazvao Netanјahua ludim i nezahvalnim

Američki predsednik Donald Tramp je tokom razgovora u ponedeljak oštro kritikovao izraelskog premijera Benјamina Netanјahua zbog eskalacije izraelskih vojnih akcija u Libanu, nazivajući ga "ludim" i "nezahvalnim".

Pucnjava u Ajovi, ubijeno šest osoba

Šest osoba je poginulo u masovnoj pucnjavi na više lokacija u, kako navodi policija, "očiglednom porodičnom sukobu" u gradu Muskatin u američkoj saveznoj državi Ajova.