Novi kanddidati za visokog predstavnika u BiH Mauricio Masari i Peter Sorensen

Novi kandidati za visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini (BiH) mogli bi da budu Italijan Mauricio Masari i Danac Peter Sorensen, objavio je sarajevski portal Raport, pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore.
Novi kanddidati za visokog predstavnika u BiH Mauricio Masari i Peter Sorensen
Foto: 021.rs
Nova dva kandidata pojavila su se, kako se navodi, pošto je Kristijan Šmit napustio dužnost visokog predstavnika, a ambasadori Upravnog odbora Saveta za sprovođenje mira (PIC) na jučerašnjem zasedanju nisu postigli dogovor o tome ko će biti novi visoki predstavnik u BiH.
 
Kao najozbiljniji kandidati ranije su se pominjali Italijan Antonio Zanardi Landi, koji je imao podršku i Sjedinjenih Američkih Država (SAD), te Rene Trokaz, koji je bio predlog Francuske, Velike Britanije i Nemačke.
Upravni odbor PIC-a juče je imenovao prvog zamenika visokog predstavnika i supervizora za Brčko Luisa Krišoka za vršioca dužnosti visokog predstavnika, uz najavu da bi do 14. jula trebalo da bude imenovan novi visoki predstavnik.
 
Masari je karijerni italijanski diplomata s više od četiri decenije iskustva u međunarodnim odnosima, koji je donedavno bio stalni predstavnik Italije pri Ujedinjenim nacijama (EU).
Sorensen je tokom devedesetih godina bio je politički savetnik Posmatračke misije Evropske zajednice u bivšoj Jugoslaviji, od 1995. do 1996. godine, posle čega je 1997. godine preuzeo dužnost pravnog savetnika visokog predstavnika u BiH.
 
Funkciju šefa Delegacije Evropske unije (EU) i specijalnog predstavnika EU u BiH obavljao je od 2011. do 2014. godine.
 
Sorensen trenutno obavlja dužnost specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Dijasporac

    03.07.2026 12:24
    Bolje neka bude od kandidata Francuske ili Italije.Ovi drugi nisu baš od neke gajde.Naročito Danac,ništa nije uradio osim što je dobru platu primao.
  • ns

    01.07.2026 19:34
    Nadam se da će novi bit stroži za Dodika i ostale rušitelje mira.Da neko konačno završi iz rešetaka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Jak zemljotres pogodio Japan

Snažan zemljotres pogodio je danas područje u blizini istočne obale japanskog ostrva Honšu, saopštio je Nemački istraživački centar za geofizičke nauke (GFZ).

Mađarska radi na odmrzavanju novca EU

Sa približavanjem kraja avgusta, što je rok da se Mađarskoj odmrzne više od deset milijardi evra iz fondova EU, vrhovni antikorupcijski organ te zemlje upozorava da bi to moglo da stvori nove mogućnosti za zloupotrebu.