Mađarska pristupila Evropskom javnom tužilaštvu, otvoren put za istrage iz Orbanove ere

Mađarska je danas postala 25. članica Kancelarije evropskog javnog tužilaštva (EPPO), što pokazuje njenu obnovljenu posvećenost ponovnom uspostavljanju vladavine prava u zemlji, saopštila je Evropska komisija.
Mađarska pristupila Evropskom javnom tužilaštvu, otvoren put za istrage iz Orbanove ere
Foto: 021.rs
Današnja odluka Evropske komisije da odobri zahtev Budimpešte da se pridruži EPPO ima važne implikacije jer će Uredba o EPPO prestati da bude akt u okviru unapređene saradnje i postaće u potpunosti deo pravnih tekovina EU.
 
"To znači da će sve nove članice koje se u budućnosti pridruže EU morati da se pridruže i EPPO", saopštila je Komisija.
Posle pobede Petera Mađara na parlamentarnim izborima u aprilu, Budimpešta je u maju podnela zahtev da se pridruži EPPO, koji je zadužen za istraživanje korupcije i pronevere evropskih sredstava, a Evropska komisija je danas donela odluku kojom se potvrđuje njeno učešće u tom telu.
 
EPPO će sada imati stalno prisustvo u Mađarskoj "kako bi zaštitio sredstva EU od finansijskog kriminala", saopštila je Komisija.
Evropsko javno tužilaštvo će moći retroaktivno da istražuje, goni i podiže optužnice za krivična dela koja uključuju sredstva EU počinjena u toj zemlji nakon 1. juna 2021, kada je ta kancelarija počela da radi.
 
To znači da će moći da istražuje i navode o korupciji prethodne vlasti Viktora Orbana, koji je odbijao da se pridruži EPPO, tvrdeći da se time narušava suverenitet Mađarske.
 
Predsednica EK Ursula fon der Lajen je rekla da su ovo dobre vesti za Mađarsku i dobrodošao korak u borbi protiv prevara i korupcije.
"Narod Mađarske će sada imati uspostavljene mere zaštite kako bi se osiguralo da se sredstva EU koriste u njihovom interesu", rekla je Fon der Lajen.
 
Izvršna potpredsednica Evropske komisije za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju Hena Virkunen izjavila je da je pridruživanje Mađarske EPPO još jedan osnovni korak za vladavinu prava i borbu protiv zloupotrebe novca poreskih obveznika u toj zemlji.
 
"Mađari od sada znaju da će postojati nezavistan, evropski javni tužilac koji će osigurati da sredstva EU idu tamo gde su namenjena. Vladavina prava i borba protiv korupcije u Mađarskoj su upravo ojačani", rekla je Virkunen.
 
Odluka Komisije će stupiti na snagu 20 dana posle objavljivanja u Službenom glasniku. Mađarske vlasti treba da predlože tri kandidata za mesto evropskog tužioca u Mađarskoj, a Savet EU će imenovati jednog od njih.
 
EPPO je osnovan 2021. a Danska i Irska su jedine članice koje ne učestvuju u njegovom radu.
 
Kancelarija evropskog javnog tužilaštva je osnovana kroz mehanizam takozvane unapređene saradnje, a kada sve države članice učestvuju u zakonu uspostavljenom na osnovu tog mehanizma, taj zakon postaje deo pravne tekovine i više se ne smatra da deluje u okviru kategorije pojačane saradnje.
 
"Sa 25 članica koje su sada deo EPPO, i dve preostale članice koje podležu izuzeću, Uredba o EPPO od sada postaje deo pravne tekovine EU", saopštila je Komisija.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Nemačka će od SAD kupiti rakete Tomahavk

Nemačka je postigla sporazum sa SAD o kupovini američkih krstarećih raketa "Tomahavk" i njihovom stacioniranju u Nemačkoj, objavio je nemački kancelar Fridrih Merc.

Zemljotres u Češkoj i Slovačkoj

Zemljotres jačine 5,5 stepeni Rihterove skale pogodio je danas Češku i Slovačku, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmičkog instituta.

Rusija zabranila izvoz dizela

Rusija je uvela zabranu izvoza dizela, u okviru mera podrške domaćem tržištu goriva, pošto su napadi ukrajinskih bespilotnih letelica na rafinerije doveli do nestašice i rasta cena.