Dodikov advokat sudu na Floridi podneo izmenjenu tužbu protiv američke administracije zbog sankcija
Robert Garson, advokat lidera SNSD Milorada Dodika, predao je Sudu na Floridi izmenjenu tužbu protiv američke administracije zbog ranije uvedenih sankcija, koje su ukinute u oktobru 2025. godine
Foto: 021.rs
Izmenjena tužba predata je nakon što je juče istekao rok da Dodikov pravni tim dostavi odgovor na zahtev amričke administracije da se odbaci tužba lidera SNSD-a, članova njegove porodice, najbližih saradnika i s njima povezanih firmi, koja je protiv Stejt departmenta podneta u aprilu ove goidne.
Sarajevski portal Raport, koji je naveo da ima uvid u izmenjenu tužbu, preneo je da su iz nje izbačeni delovi i narativ o političkoj osveti administracije bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena zbog Dodikove podrške trenutnom predsedniku SAD Donaldu Trampu, kao i teške optužbe o "napadu na hrišćanstvo" u BiH.
Tužba je, ističe se, sada potpuno "očišćena" od politike i prebačena je na teren američkog ustavnog prava.
Navodi se da Dodik, njegov sin i zet, kao i mreža saradnika preko svog zajedničkog američkog advokata kao "glavnu kartu" na koju igraju izdvajaju aferu "Autopen", odnosno navode o zloupotrebi predsedničkog mehaničkog potpisa pred kraj mandata bivšeg američkog predsednika Bajdena.
Dodikov tim tvrdi da su proširene sankcije nevažeće, jer ih Bajden, zbog svog lošeg zdravstvenog stanja pred kraj mandata, navodno nije potpisao lično niti je znao šta potpisuje, već su to u njegovo ime uradili saradnici.
U ovom delu tužbe Dodikov advokat se, kako se ističe, direktno poziva na Donalda Trampa i njegove zvanične odluke iz prošle godine kojima je pokrenuta istraga o ovoj zloupotrebi i kojima je Tramp proglasio dokumente potpisane tom olovkom nevažećim.
Ocenjuje se da Dodik preko Trampovih odluka pokušava srušiti Bajdenove sankcije.
U novoj tužbi Dodikov advokat zahteva da sud donese trajnu zabranu kojom bi se američkoj vladi naredilo potpuno povlačenje i formalno ukidanje Bajdenove izvršne uredbe 14140, te upućuje zahtev sudiji da naredi Ministarstvu finansija SAD (OFAC) da iz svih svojih zvaničnih baza podataka trajno izbriše bilo kakvo pominjanje činjenice da su Dodik i ostali ikada bili na američkoj "crnoj listi".
Njegov advokat u izmenjenoj tužbi navodi da i Dodik i ostali, kojima su ukinute sankcije, u stvari trpe gotovo iste posledice kao kada su bili pod sankcijama, odnosno da je skidanje s "crne liste" ostalo "mrtvo slovo na papiru".
"Glavne komercijalne baze podataka za proveru usklađenosti sa sankcijama i dalje označavaju tužioce. Na dan podnošenja ovog dokumenta tužioci su i dalje označeni u tim bazama podataka", naveo je Dodikov advokat.
Dodaje da će velike američke finansijske institucije odbijati ponovo da otvore račune tužilaca ili nastaviti da obrađuju bankovne transfere u njihovo ime.
"Te institucije će kao osnov za nastavak odbijanja navoditi njihov raniji status na SDN listi i trajni rizik u pogledu usklađenosti, bez obzira na formalno uklanjanje sa liste", piše u izmenjenoj tužbi.
Još se navodi da "reputaciona stigma", nastala time što je Vlada SAD-a Dodika, članove njegove porodice, njegove saradnike i firme povezane s njima službeno označila kao pretnje nacionalnoj bezbednosti, "i dalje nanosi konkretnu štetu njihovom političkom, profesionalnom i ličnom položaju".
U izmenjenoj tužbi se navodi i da Dodik i ostali imaju imovinu u SAD, mada je lider SNSD-a i svi koji su s nji bili na "crnoj listi" tvrdili da im američke sankcije ne predstavljaju problem, jer ionako nemaju imovinu u Americi.
Podseća se da je Trampova administracija u zahtevu sudu za odbacivanjem tužbe, između ostalog, potencirala i činjenicu da tužioci nemaju imovinu u SAD, odnosno nikakve veze s Amerikom, što je bio limitirajući faktor za prihvatanje tužbe.
"Tužioci su imali značajne kontakte sa SAD-om, dovoljne za pozivanje na zaštitu prava na pravičan postupak, u smislu da su održavali imovinu unutar jurisdikcije SAD, obavljali redovne finansijske transakcije sa američkim licima i subjektima i bili podvrgnuti prisilnim regulatornim ovlaštenjima Sjedinjenih Država...", stoji između ostalog u izmenjenoj tužbi.
Dodikov pravni tim naglašava da su američke banke u okruzima Majami-Dejd i Brauard posle uvođenja sankcija bile zakonski obavezne da "zamrznu sva sredstva koja pripadaju tužiocima, a koja se drže na računima u ograncima u ovom distriktu".
Pošto je Milorad Dodik pod paralelnim sankcijama Velike Britanije, američka administracija se u zahtevu za odbacivanje tužbe pokušala odbraniti tvrdnjom da Dodiku štetu nanosi London, a ne Vašington koji je ukinuo sankcije.
Međutim, u izmenjenoj tužbi se to pobija, navodeći da su američke banke blokirale Dodika tri meseca pre odluke Velike Britanije, a kao ključni dokaz navode da preostalih devet članova porodice i saradnika s liste nikada nisu dobili sankcije Londona, a pretrpeli su potpuno iste finansijske probleme.
Za razliku od prvobitne tužbe, u izmenjenoj tužbi sada Dodik i ostali traže da im Amerika zbog, kako su naveli, nezakonitih sankcija isplati simboličnu odštetu od jednog dolara po osobi, s obzirom na to da prema američkom zakonu, kada tražite makar i simboličnu novčanu odštetu, sud više ne može tek tako odbaciti slučaj pod izgovorom da ste skinuti s liste i da je problem rešen, na što verovatno i računa Dodikov advokat.
Prema tvrdnjama Raportovih izvora, pisanjem izmenjene tužbe Dodikov advokat istovremeno i kupuje vreme za svog klijenta, jer sad će se američka administracija verovatno morati ponovo izjašnjavati o ovom dokumentu koji se bitno razlikuje od onog iz aprila i za šta će morati da prođu određeni rokovi.
Konačna odluka o Dodikovoj tužbi verovatno će uslediti posle oktobarskih opštih zbora u BiH, što je i bio cilj podnošenja izmenjene tužbe, napominje se u tekstu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Preminuo glumac Tim Kari
26.08.2026.•
0
Legendarni filmski i TV glumac Tim Kari preminuo je u 81. godini.
Mađarska proglasila Rusiju pretnjom: Oštar raskid sa politikom Viktora Orbana
26.08.2026.•
0
Mađarska vlada novog premijera Petera Mađara proglasila je Rusiju pretnjom, navodi se u dokumentu koji je potpisao Mađar i koji je u noći od utorka na sredu objavljen u mađarskom službenom listu.
Kremlj: Direktor CIA razgovarao sa svojim obaveštajnim kolegama u Moskvi
26.08.2026.•
0
Kremlj je danas saopštio da je direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Džon Retklif razgovarao u Moskvi sa svojim obaveštajnim kolegama.
VIDEO Lavina s glečera izazvala katastrofalne poplave u Nepalu: Više od 20 mrtvih, 384 turista nestalo
26.08.2026.•
3
Više stotina ljudi je nestalo u velikoj bujičnoj poplavi od lavine leda, stenja i zemlje s glečera u Nepalu.
U Severnoj Makedoniji 53 pacijenta obolela od groznice Zapadnog Nila, petoro preminulo
26.08.2026.•
0
Ministar zdravlja Severne Makedonije Sašo Klekovski je danas izjavio da su dosad 53 pacijenta u toj zemlji "preležala, imaju ili su sumnjiva na groznicu Zapadnog Nila".
Peskov otkrio razlog posete direktora CIA Moskvi
26.08.2026.•
0
Direktor CIA Džon Retklif posetio je u utorak, 25. avgusta, Moskvu radi kontakata između dve specijalne službe.
Kineski umetnik osuđen na tri godine zatvora zbog skulptura Mao Cedunga
26.08.2026.•
0
Kineski disidentski umetnik Gao Džen, poznat po satiričnim skulpturama bivšeg kineskog lidera Mao Cedunga, osuđen je na maksimalnu kaznu od tri godine zatvora zbog "klevetanja nacionalnih heroja i mučenika".
VIDEO: Amerikanac uhapšen zbog giljotine
26.08.2026.•
1
Muškarac iz južne Kalifornije uhapšen je u blizini zgrade Vrhovnog suda SAD u Vašingtonu jer je u zadnjem delu svog kamioneta prevozio giljotinu, saopštila je policija Kapitola.
Predsednik Crne Gore: Nisam znao za prijavu premijera Milojka Spajića za regrutaciju u Vojsku Srbije
26.08.2026.•
0
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović nije znao za navodnu prijavu premijera Milojka Spajića za regrutaciju u Vojsku Srbije, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Izbio požar u bolnici u Pakistanu, stradalo 15 beba
26.08.2026.•
0
Najmanje 15 beba stradalo je u požaru koji je izbio u bolnici u Islamabadu, javila je lokalna televizija.
Marta Kos predstavila reformu procesa proširenja EU: Evo šta ona predviđa
26.08.2026.•
11
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos predstavila je predlog Evropske komisije za reformu procesa proširenja, javlja portal Juronjuz.
Tramp provocira: Razmatram da promenim ime jezera Ontario u jezero Amerika
26.08.2026.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da razmatra da promeni ime jezera Ontario u "jezero Amerika", u jeku eskalacije trgovinskog rata SAD i Kanade, prenosi Rojters.
Tramp naložio spuštanje zastave na pola koplja sedam dana u čast preminule Doli Parton
25.08.2026.•
1
Američki predsednik Donald Tramp objavio je da će u čast čuvene pevačice Doli Parton, koja je umrla danas u 80. godini, biti spuštena američka zastava na pola koplja širom SAD na nedelju dana.
Direktor CIA u tajnoj poseti Rusiji
25.08.2026.•
4
Direktor CIA Džon Retklif doputovao je danas u Moskvu gde učestvuje na sastancima, rekli su izvori upoznati sa situacijom za CBS News.
Preminula legendarna Doli Parton, kraljica kantrija
25.08.2026.•
6
Američka pevačica, kantautorka, glumica i producentkinja Doli Parton preminula je u 80. godini.
Kanada uzvratila SAD carinama od 20 milijardi dolara: Tramp preti "mnogo gorim" posledicama
25.08.2026.•
0
Kanada je uzvratila Sjedinjenim Američkim Državama danas sa carinama na američku robu u vrednosti od oko 20 milijardi dolara, uključujući čelik, mlečne proizvode, kućne aparate i poljoprivrednu opremu.
Bivši jermenski predsednik uhapšen u okviru istrage o korupciji
25.08.2026.•
1
Bivši jermenski predsednik Robert Kočarjan i njegov najstariji sin uhapšeni su danas pošto je prethodno policija pretresla kompanije vezane za tu porodicu, saopštio je jermenski Komitet za borbu protiv korupcije.
SAD uklonile Siriju sa liste država koje sponzorišu terorizam
25.08.2026.•
2
SAD su uklonile Siriju sa liste država koje sponzorišu terorizam, saopštio je američki Stejt department.
Američki vojni avion sleteo u Moskvu, Kremlj tvrdi da nema informacije o tome
25.08.2026.•
7
Američki vojni transportni avion sleteo je danas na moskovski aerodrom Vnukovo, prema podacima servisa za praćenje letova Flightradar24, prenosi Rojters.
Firma sa Kipra pokušala da proda Slovačkoj saobraćajne kamere sa skrivenom ruskom SIM karticom
25.08.2026.•
1
Kiparska kompanija pokušala je da proda vlastima Slovačke fiksne saobraćajne kamere sa ugrađenim ruskim SIM karticama, uz lažnu deklaraciju da su kamere proizvedene na Kipru.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar