Fudbalskom savezu Srbije još 177 miliona dinara iz budžetske rezerve
Fudbalski savez Srbije dobiće 177 miliona dinara iz tekuće budžetske rezerve, dok će Teniski savez Srbije biti dotiran sa 249 miliona dinara, isto iz budžetske rezerve.
Kako piše Nova ekonomija, to se vidi iz dva odvojena rešenja objavljena u Službenom glasniku. Ukupno, dva saveza će iz tekuće rezerve ovog puta dobiti 426 miliona dinara (3,6 miliona evra).
Oba ova iznosa odobrena su Generalnom sekretarijatu Vlade, a na ime finansijske pomoći potrebne za redovan rad ovih saveza.
Fiskalni savet je u izveštaju koji objavio na leto ovo godine, a kojem se bavio budžetskom rezervom, naveo da se finansiranje sporta i sportskih saveza prekomerno oslanja na tekuću rezervu, zbog čega je potrebno unaprediti budžetiranje sredstava u ovoj oblasti.
Glavni način za redovno finansiranje sporta ide preko Ministarstva sporta, konkretno kroz program za razvoj sistema sporta (ne računajući troškove administracije, nadzora i uređenja sporta, novčane nagrade za vrhunske sporte rezultate i nacionalna priznanja za poseban doprinos razvoju sporta), za šta se na godišnjem nivou prosečno izdvajalo tri do četiri milijardi dinara, naveo je Fiskalni savez.
Međutim, dodatni kanal za finansiranje ove oblasti u periodu 2018-2023. bila je tekuća budžetska rezerva, iz koje se izdvajalo u proseku preko milijarda dinara godišnje, što znači da je Vlada na ovaj način svake godine sistematski uvećavala redovna budžetska sredstva za 25-30 odsto, navodi se u izveštaju Fiskalnog saveta.
Preko ovog kanala (tekuće budžetske rezerve) oni su od 2018. do 2023. u proseku dobijali dodatna sredstva za svoj rad u iznosu od oko 10 miliona evra godišnje.
Posmatrano po korisnicima, najviše sredstava iz rezerve dobili su Fudbalski savez (1,8 milijardi dinara), Košarkaški i Teniski savez (po oko 850 miliona dinara) i Olimpijski komitet Srbije (540 miliona dinara).
Tekuća budžetska rezerva se svake godine koristi za pokrivanje troškova redovnog rada različitih sportskih saveza, kao i za finansiranje organizacije sportskih takmičenja čiji su termini održavanja obično unapred poznati i stoga je te troškove najčešće moguće bolje planirati u samom budžetu, naveo je Fiskalni savet.
U izveštaju Fiskalnog saveta se ukazuje da tačne korisnike ovih sredstava zapravo u jednom broju slučajeva nije ni moguće precizno alocirati, jer se u rešenjima o upotrebi budžetske rezerve daje samo šturo objašnjenje da je u pitanju podrška redovnom radu sportskih saveza.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Sport
Noris na pol-poziciji u trci za Veliku nagradu Mađarske
25.07.2026.•
0
Aktuelni svetski šampion vozač Meklarena Lando Noris startovaće sa pol-pozicije u trci Formule 1 za Veliku nagradu Mađarske, pošto je bio najbrži u današnjim kvalifikacijama.
Nikola Tanasković novi košarkaš Partizana
25.07.2026.•
0
Reprezentativac Srbije Nikola Tanasković novi je košarkaš Partizana, saopštio je danas beogradski klub.
Modrić produžio ugovor sa Milanom do sredine sledeće godine
23.07.2026.•
0
Fudbalski klub Milan saopštio je danas da je hrvatski vezista Luka Modrić produžio ugovor do 30. juna 2027. godine.
FIFA sastavila idealni tim Svetskog prvenstva: Mesi, Haland, Mbape...
23.07.2026.•
1
Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) saopštila je idealni tim Mundijala u kojem su trojica članova šampiona Španije i dvojica Argentinaca.
Kecmanović i Đere izgubili u prvom kolu Kicbila
21.07.2026.•
0
Teniser Miomir Kecmanović nije uspeo da se plasira u drugo kolo turnira u Kicbilu, pošto je danas posle tri seta poražen od Argentinca Sebastijana Baesa 3:6, 6:3, 4:6.
WTA uvodi obavezno testiranje gena za sve teniserke: Da se potvrdi da su biološke žene
21.07.2026.•
0
Udruženje teniserki (WTA) uvodi jednokratno obavezno testiranje gena za sve igračice, koje stupa na snagu od danas, 21. jula i predstavlja uslov za nastup na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu 2028. godine.
FIFA pokreće istragu o ponašanju fudbalera Argentine nakon poraza na Svetskom prvenstvu
21.07.2026.•
0
Međunarodna fudbalska federacija (FIFA) pokrenuće istragu o ponašanju igrača Argentine po završetku finala Svetskog prvenstva.
Španija oborila četiri Ginisova rekorda osvajanjem Svetskog prvenstva
20.07.2026.•
0
Španija je oborila čak četiri Ginisova rekorda osvajanjem Svetskog prvenstva.
Tramp hoće da SAD ponovo budu domaćini Svetskog prvenstva i to "odmah"
20.07.2026.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp poručio je predsedniku FIFA Đaniju Infantinu da će SAD ponovo zatražiti da budu domaćini Svetskog prvenstva i to "odmah", hvaleći u intervjuu za Foks sports uspeh upravo završenog turnira.
Utakmice Svetskog prvenstva uživo pratilo skoro sedam miliona ljudi
20.07.2026.•
2
Utakmice sinoć završenog Svetskog fudbalskog prvenstva uživo je posmatralo skoro sedam miliona ljudi, saopštila je Svetska fudbalska federacija (FIFA).
Rodri najbolji igrač Svetskog prvenstva
20.07.2026.•
3
Španski fudbaler Rodri proglašen je za najboljeg igrača Svetskog prvenstva u SAD, Kanadi i Meksiku, nakon što je sa reprezentacijom osvojio šampionsku titulu.
Mbape najbolji strelac Svetskog prvenstva
20.07.2026.•
0
Francuski fudbaler Kilijan Mbape postao je prvi igrač koji je dva puta osvojio Zlatnu kopačku za najboljeg strelca na Svetskom prvenstvu.
Španija prvak sveta u fudbalu
20.07.2026.•
7
Fudbaleri Španije osvojili su titulu prvaka sveta, pošto su u finalu Mundijala savladali Argentinu rezultatom 1:0 posle produžetaka.
Odbojkaši Srbije izgubili od Slovenije u Ligi nacija
19.07.2026.•
0
Odbojkaši Srbije izgubili su večeras u Beogradu od Slovenije sa 3:0 u utakmici Lige nacija.
Mladi košarkaši Srbije osvojili srebro na Evropskom prvenstvu
19.07.2026.•
1
Mlada košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je večeras srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu za igrače do 20 godina, pošto je u finalu u Ljubljani izgubila od Slovenije 65:84.
Antoneli pobednik trke u Belgiji
19.07.2026.•
0
Vozač Mercedesa Andrea Kimi Antoneli pobednik je današnje trke Formule 1 za Veliku nagradu Belgije.
Teniserkama za godinu dana upućeno više od 12.000 uvredljivih poruka
19.07.2026.•
0
Teniserke su prošle godine dobile više od 12.000 uvredljivih objava i poruka na društvenim mrežama, navodi se u najnovijem izveštaju.
Meč odluke: Španija ili Argentina - ko će biti novi šampion sveta
19.07.2026.•
0
Fudbaleri Španije i Argentine sastaće se večeras od 21 sat u Njujorku u finalu Mundijala i odlučiti o tituli prvaka sveta.
Mladi košarkaši Srbije obezbedili bar srebro: U finalu Evropskog prvenstva protiv Slovenije
19.07.2026.•
0
Košarkaška reprezentacija Srbije za igrače do 20 godina plasirala se u finale Evropskog prvenstva u Ljubljani, pošto je u polufinalu pobedila Španiju sa 72:65 (25:11, 17:17, 17:21, 16:13).
Odbojkaši Srbije poraženi od Nemačke: Ništa od plasmana na finalni turnir Lige nacija
19.07.2026.•
0
Odbojkaška reprezentacija Srbije izgubila je u Beogradu od selekcije Nemačke sa 2:3 (25:21, 28:26, 16:25, 18:25, 13:15) u trećoj utakmici treće sedmice Lige nacija.
Džoš Ker oborio svetski rekord na jednu milju
18.07.2026.•
0
Britanski atletičar Džoš Ker postavio je danas novi svetski rekord u trci na jednu milju, na mitingu Dijamantske lige u Londonu.
Komentari 16
Živa
Dragan
Drug Brežnjev
Profesori ko vam je kriv što ste se školovali a ne neki sportić pa polako.
Eto mudri ljudi studiraju za trenera PEŠIĆ odlazi ali imaće dostojnog naslednika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar