Svi nadležni ćute o poređenju žena i nacista koje je napravio Amfilohije
Zvaničnici Srpske pravoslavne crkve nisu želeli da komentarišu izjavu mitropolita Amfilohija u kojoj on Srpkinje naziva ubicama većim i od Hitlera.
"Srpkinje su postale majke čedomorke, koje u svojim utrobama pobiju za jednu godinu više dece ngo što su pobili Musolini, Hitler i Broz, i ovi ovde na Kosovu i Metohiji", rekao je mitropolit tokom liturgije.
Njegove reči su izazvale burne reakcije u javnosti, dok su crkveni velikodostojnici ostali nemi na mizoginiju i relativizaciju fašizma.
U kabinetu patrijarha za list "Danas" su rekli da nema ko da im odgovori na pitanja u vezi sa izjavom mitropolita, dok je sekretar vladike Irineja Bačkog, inače portparola SPC, poručio da episkopu treba vremena da odgovori na (jedno) pitanje, te da će novinari tog lista odgovor, možda, dobiti narednih dana. Jedini sveštenici koji su hteli da komentarišu izjavu mitropolita Amfilohija bili su penzionisani prota Milorad Golijan i đakon Nenad Ilić.
"U Srpskoj pravoslavnoj crkvi izgleda da nedostaje ljubavi. Prisutna su neka posebna psihologija u kojoj nema dovoljno ni hrišćanske ni ljudske ljubavi. Treba govoriti protiv abortusa, ali na suprotan način od onog koji radi mitropolit Amfilohije", kaže prota Golijan za "Danas".
Đakon Nenad Ilić imao je malo više razumevanja za izjavu mitropolita, mada smatra da njegov rečnik ipak nije primeren.
"Razumem šta je hteo da kaže. Verovatno se u svom kameno-pesničkom stilu prejako izrazio. Sa druge strane, možda se niko ne bi obazirao na tako važan problem da se on ne postavi bombastično", kaže za beogradski list đakon Ilić.
Sociolog religije i profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu Đokica Jovanović ocenjuje da je izjava mitropolita "na rubu pameti".
"To je najblaže što mogu da kažem. To se ne može komentarisati. Ono što me čudi je što SPC ćuti pred takvim stvarima, izjavama nacističkog tipa punih mržnje prema ženama. Strašno je što Amfilohije zna da njegove reči imaju odjeka i uticaja među kvazireligioznim ljudima, koji pokušavaju da stvore nakaradni patrijarhat u 21. veku. Pustimo veru na stranu, pitam da li on ima osećaj za ljudsku odgovornost? Gde je tu humanizam?", ističe Jovanović.
On dodaje da je mitropolit uvredio sve žene, jer Srpkinje nisu mimo sveta niti su po bilo čemu izuzete.
Antifašisti: Zašto vlast ne reaguje na izjave Amfilohija?
Savez antifašista Vojvodine postavio vlastima u Srbiji pitanje da li "iz straha ili iz prećutnog slaganja ne reaguju na govor mržnje Amfilohija o ženama".
"Da li je to strah ili prećutno slaganje sa takvim stavovima? Da li će svedržitelj političkog života u Srba isto tako energično i furiozno reagovati na ove, blago je rečeno, neprimerene stavove", upitao je predsednik Saveza antifašista Vojvodine Duško Radosavljević.
Radosavljević je postavio pitanje predsednici Vlade Srbije Ani Brnabić koliko dugo će tolerisati primitivizam, mržnju, šovinizam, mizoginiju i napade na "drugost".
"Koliko dugo ćemo trpeti iživljavanja nad ženama, koje po mračnim umovima nisu 'vlasne' odlučivati bilo o čemu, posebno o svome statusu, životu i najvažnije, o svome telu? Pitamo nadležne, posebno predsednicu vlade, dokle ćete to tolerisati?", naveo je Radosavljević.
On je rekao da je jako teško živeti u državi koja ne vodi računa o elementarnoj egzistenciji svojih građana i građanki.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Održan skup podrške Prvoj niškoj gimnaziji
21.12.2025.•
0
Profesori, učenici, studenti i građani koji su danas u Nišu učestvovali u protestu "Svi ispred Sremca" zatražili su hitnu smenu v.d. direktorke Prve niške gimnazije "Stevan Sremac" Radmile Stojiljković.
FOTO, VIDEO Održan protest u Novom Pazaru: "Studenti DUNP-a postali simbol hrabrosti, tolerancije i razuma"
21.12.2025.•
11
Studenti u blokadi organizovali su danas protest u Novom Pazaru, jer je više od 200 studenata univerziteta u tom gradu izgubilo status studenta, a oko 30 profesora ostalo bez posla.
Ruski diplomata: Beograd ostao partner Moskve, uprkos uticaju Zapada
21.12.2025.•
10
Srbija nastavlja da održava zabranu izvoza municije "sumnjivim izvođačima", što Rusija ceni kao principijelan stav.
Kamioni na Batrovcima čekaju šest sati
21.12.2025.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko šest sati.
MUP: Obavezno upalite svetla kad je magla, ako vi ne vidite dobro - ne vide ni vas
21.12.2025.•
3
U uslovima kiše, magle i sumaglice, vidljivost na putu je smanjena, a upravo tada svetla na vozilu spasavaju živote, poručuju iz MUP-a.
Stambeni krediti za mlade: Manje interesovanje, a i dalje postoji ozbiljan problem u proceduri
21.12.2025.•
2
Subvencionisani stambeni krediti uz minimalno učešće od jedan odsto do sada su zainteresovali više od 8.000 mladih u Srbiji. Oko 5.000 njih je i konkurisalo za kredit.
Milan Ćulibrk dobitnik nagrade "Aleksandar Tijanić", deo novca uplatiće studentima DUNP-a
21.12.2025.•
0
Uredniku ekonomije u nedeljniku Radar Milanu Ćulibrku danas je uručena nagrada Udruženja novinara Srbije (UNS) za borbenost u novinarskom izražavanju "Aleksandar Tijanić".
Da ne bi bilo novih nesreća: Sve zgrade moraju da se pregledaju i održavaju, ali to u Srbiji nije praksa
21.12.2025.•
14
Upotrebni ili životni vek konstrukcija stambenih zgrada je 50 godina, dok je za važne infrastrukturne objekte kao što su mostovi projektovani upotrebni vek 100 godina.
Severna Makedonija zabranila uvoz više od 20 tona kivija iz Srbije
21.12.2025.•
20
Agencija za hranu i veterinarstvo Severne Makedonije objavila je danas da je zabranila uvoz više od 20 tona kivija iz Srbije, jer su u tom voću pronađene larve i insekti.
Ministar Bratina: Evropa će sve blokadere postrojiti u jednu kolonu za izbore
21.12.2025.•
18
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina ocenio je da će Evropa "sve blokadere postrojiti u jednu kolonu" za nastup na parlamentarnim izborima koji bi trebalo da budu održani 2026. godine.
Ministar Glamočić apelovao na građane: Pijte više mleka i jedite više mlečnih proizvoda
21.12.2025.•
59
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da će, ako cena mleka u Evropi nastavi da pada, a prognoze kažu da će tako biti, Srbija morati da se usklađuje sa evropskim cenama, kako bi ostala konkurentna.
Incident u Kosjeriću: Učestvovali predsednik opštine, njegov sin i još 50 ljudi, oglasio se MUP
21.12.2025.•
4
Ministarstvo unutrašnjih poslova oglasilo se u vezi sa dešavanjima protekle noći u Kosjeriću.
Vučić najavio tužbe protiv svih koji su doveli do toga da se Kušner povuče: Tužiteljka o tome da li ima osnova
21.12.2025.•
41
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je podnošenje krivičnih tužbi protiv svih koji su doprineli povlačenju Džareda Kušnera iz projekta izgradnje hotela na mestu Generalštaba.
Pojačan saobraćaj i duže zadržavanje na granici sa Mađarskom i Hrvatskom
21.12.2025.•
0
Neradni praznični dani u zemljama zapadne Evrope donose pojačan saobraćaj i na auto-putevima u Srbiji, kao i duže zadržavanje na granici sa Mađarskom i Hrvatskom.
Beogradski region sve naseljeniji - sedam puta više od proseka Srbije, a nastaviće da raste
21.12.2025.•
6
Gustina naseljenosti u Beogradskom regionu je sedam puta viša od prosečne gustine naseljenosti u Srbiji.
Poznato devet od deset imena članova specijalne misije Evropskog parlamenta koja stiže u Srbiju
21.12.2025.•
11
Članovi misije Evropskog parlamenta koji će za oko mesec dana doći u Srbiju proceniće stanje demokratije u našoj zemlji.
"Ili oni ili mi": Danas veliki studentski skup u Novom Pazaru
21.12.2025.•
4
Studenti u blokadi organizuju danas, 21. decembra protest u Novom Pazaru pod sloganom "Ili oni ili mi".
Danas počinje zima
21.12.2025.•
0
Zima počinje danas, 21. decembra, u 16.03 časa, objavilo je beogradsko astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Do sada više od 300.000 prijava za upis bespravnih objekata
20.12.2025.•
5
Za upis bespravnih objekata po zakonu "Svoj na svome" stiglo je u 303.896 prijava do 19 časova poslednjeg dana protekle sedmice, objavio je Republički geodetski zavod (RGZ).
Gužva na auto-putu kod Velike Plane, prelazak pedesetak kilometara traje oko dva sata
20.12.2025.•
3
Zbog radova na auto-putu prema Nišu kod Velike Plane i povećanog intenziteta saobraćaja stvaraju se velike gužve.
Komentari 30
m
VladaN
Za Vazd Tibi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar