Pojedini građani četiri godine nakon poplava i dalje čekaju pomoć
Jedan broj poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji i nepune četiri godine posle katastrofalnih poplava, još čeka na isplatu novčane pomoći za štetu.
Odgovori koje najčešće dobijaju je da nema novca u budžetu. Međutim, u Kancelariji za upravljanje javnim ulaganjima kažu da pomoć može da se isplati bez odlaganja, ali da su odgovorne lokalne vlasti.
Iako je postojala uredba po kojoj je iz budžeta Vlade Srbije isplaćivana novčana pomoć i za poplavljena registrovana poljoprivredna gazdinstva, pojedini zemljoradnici u Srbiji i dalje čekaju tu pomoć. Poljoprivrednik iz sela Vitanovac kod Kraljeva Ratomir Pavlović kaže da mu je reka Gruža još 2014. godine poplavila hektar obradivog zemljišta, i da do danas nije dobio ni dinar.
"Prošle godine sam dobio još jedan obrazac, jer je bilo potrebno da upišem koliko imam i ari. Učinio sam i to i predao mesnoj zajednici, a oni dalje u Krizni štab, u koji smo posle toga išli bar pet, šest puta. Rekli su nam da ništa nije sporno i da je sve u redu. Poslednji put su mi rekli da Vlada mora da menja uredbu i da ću onda moći da dobijem novac. A to nije pošteno, jer kako neko može da dobije a neko ne", kazao je Pavlović za N1.
Antonije Kostović iz pomoravskog sela Sirča kod Kraljeva za N1 je ispričao sličnu priču. Njemu je Zapadna Morava poplavila nešto više od hektara, i kaže da je bilo predviđeno da dobije 12.000 dinara po hektaru.
"Išao sam u Krizni štab u Kraljevu da tražim novac, ali sam mi govorili da para nema. Tako je i do danas ostalo. Šta mogu drugo da uradim, osim da im oprostim novac. Ako im je toliko stalo za to malo para, onda neka im", kaže Kostović.
Iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjem za N1 kažu da u Srbiji postoji oko 180 gazdinstava kojima nije isplaćena novčana pomoć, ali da je odgovornost isključivo na lokalnim samoupravama koje nisu dostavile podatke.
"Zbog nepotpunih ili neispravnih podataka dostavljenih od strane jedinica lokalne samouprave, pomoć nije isplaćena za ukupno 319 hektara u vlasništvu 179 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava obuhvaćenih državnim programom obnove usvojenim nakon poplava iz marta 2016. godine. Pomoć će, i za ova gazdinstva, biti isplaćena bez odlaganja, nakon što lokalne samouprave dostave neophodne podatke, čije prikupljanje je propisano kao obavezno", navodi se u odgovoru Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjem.
Iz Kancelarije su za N1 naglasili da oni blagovremeno prosleđuju sve dostavljene podatke Upravi za trezor, koja vrši isplatu pomoći, a da je identifikacija poljoprivrednih gazdinstava i broja hektara, u isključivoj nadležnosti gradova i opština.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rasprava u skupštini: "Vlast kao da menja zakone iz 2009, a ne zakone koje je ona donela pre dve godine"
15.01.2026.•
0
Skupština Srbije nastavila je danas raspravu u kojoj su poslanici najviše govorili o tužilaštvima i najavljenim izmenama u pravosuđu.
Advokatica pita policiju: Šta ako nekoga gađate ružom, da li je i ona oružje pošto ima trnje?
15.01.2026.•
6
Advokatica Sara El Sarag upitala je policiju da li se ubuduće može očekivati podnošenje krivičnih prijava i ako nekoga gađate ružom, pošto taj cvet ima trnje, pa možda može biti kvalifikovan kao potencijalno oružje.
Visoki savet tužilaštva: Ustavni sud nije poštovao Zakon o Ustavnom sudu
15.01.2026.•
0
Visoki savet tužilaštva (VST) reagovao je nakon odluke Ustavnog suda da usvoji žalbe šest javnih tužilaca zbog navodne povrede prava tokom izbora za članove VST-a.
Ustavni sud poništio rešenja predsednika VST, izbori tužilaca ponavljaju se na četiri mesta
15.01.2026.•
1
Ustavni sud je usvojio svih šest žalbi podnetih na rešenja predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića zbog čega će se izbori tužilaca poništiti na četiri mesta i ponoviti u roku od osam dana.
Stanković: Argument za skraćivanje časova na 30 minuta je psihološki utemeljen
15.01.2026.•
4
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je, povodom najava da bi časovi u školama u Srbiji mogli da budu skraćeni sa 45 na 30 minuta zbog pažnje učenika, da je taj argument "dosta psihološki utemeljen".
CEPRIS i druge organizacije se obratile UN zbog izmene pravosudnih zakona
15.01.2026.•
0
Centar za pravosudna istraživanja, zajedno sa još šest NVO i grupom sudija i tužilaca "Odbrana struke", uputio je apel Specijalnoj izvestiteljki UN za pravosuđe zbog ozbiljnih pretnji nezavisnosti pravosuđa u Srbiji.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije pozvalo građane da napuste Iran
15.01.2026.•
0
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je danas pozvalo sve državljane Srbije koji su u Iranu da napuste tu zemlju, a one koji planiraju da tamo odu da otkažu putovanje.
Klinički centar Srbije nije vratio doktora Dugalića na posao u roku koji je dao sud
15.01.2026.•
4
Iako je Prvi osnovni sud u Beogradu doneo privremenu meru i naložio Kliničkom centru Srbije da u roku od osam dana vrati na posao doktora Vladimira Dugalića, nije postupljeno po nalogu suda iako je rok istekao.
Rok za prijavu poslodavaca za dualno obrazovanje produžen do 31. januara
15.01.2026.•
1
Privredna komora Srbije (PKS) produžila je rok za uključivanje poslodavaca u dualno obrazovanje do 31. januara.
Kruševačkom književniku i likovnom kritičaru ukrao 40 umetničkih slika
15.01.2026.•
0
Kruševačka policija rasvetlila je dve teške krađe i krađu i podneće krivičnu prijavu protiv S. R. (19) iz Kruševca.
Poznato na kojih 29 lokacija se nalaze "super radari": Snimaju više prekršaja istovremeno
15.01.2026.•
3
U Srbiji je počelo postavljanje novih takozvanih "super radara", savremenih uređaja za automatsko merenje brzine, koji beleže i druge saobraćajne prekršaje.
Bivši diplomata Đukić: Vučić jednom izjavom uspeo da okrene i CIA i Mosad protiv Srbije
15.01.2026.•
3
Bivši diplomata Srećko Đukić je ocenio da je predsednik Aleksandar Vučić jučerašnjom "nediplomatskom izjavom o umešanosti CIA-e i Mosada u dešavanja u Iranu okrenuo te dve obaveštajne službe protiv sopstvene zemlje".
Sindikat estradnih umetnika: Grudve bacane na Bekutu da je povrede, policija na vreme da reaguje
15.01.2026.•
8
Sindikat estradnih umetnika i izvođača zatražio je da policija obezbedi nesmetano održavanje koncerata i zaštitu izvođača.
Stigli nalaz i mišljenje veštaka FTN-a povodom rekonstrukcije ubistva devojčice Danke Ilić
15.01.2026.•
4
Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru dostavljeni su nalaz i mišljenje veštaka Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu u sklopu dopune istrage protiv D. D. i S. J.
Rio Tinto smanjio broj zaposlenih: Nekoliko scenarija za projekat Jadar
15.01.2026.•
4
Rio Tinto u Srbiji nastavlja sa racionalizacijom poslovanja.
Zamenik gradonačelnika Čačka: Bekuta nije uzela ni trećinu od 40.000 evra, a i da jeste - ona je pevačica
15.01.2026.•
20
Zamenik gradonačelnika Čačka i visoki funkcioner SNS Vladan Milić saopštio je da je "laž" da je estradna pevačica Ana Bekuta dobila 40.000 evra za koncert koji je održala na gradskom trgu u Čačku.
Petrović: Vojsku i policiju vode Vučićevi superlojalisti
15.01.2026.•
6
Vlasti Aleksandra Vučića udaraju u vojne bubnjeve i bistre geopolitiku jer nemaju više ništa drugo, kazao je direktor istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Predrag Petrović za "Vreme".
Sudar četiri vozila u Belom Potoku, jedna osoba poginula
15.01.2026.•
0
Muškarac star 68 godina poginuo je u saobraćajnoj nesreći koja se jutros oko 6.45 sati dogodila u Belom Potoku, Kružni put bb, ka Resniku.
Država objavila ambiciozan plan: Rekonstrukcija pruga vredna 14 milijardi evra, evo šta bi se radilo
15.01.2026.•
23
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture objavilo je ambiciozan Predlog Nacionalnog programa javne železničke infrastrukture od 2025. do 2029. godine.
Danski maloprodajni lanac u martu stiže u Srbiju
15.01.2026.•
9
Danski maloprodajni lanac Flying Tiger Copenhagen otvara prve prodavnice u Srbiji, saopštili su iz kompanije.
Komentari 3
RVosha
Ali zato ima novca za dzepove Jorgobanke , Zorane , Vulina , Bajatovica , Knezevica , Danice , Gasica , ...
narode
iz cega da ispuni obecanja, kad se svi prihodi potrose mesecima unapred...bankroteri korumpirani!w.
Pawlle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar